ویزای شینگن چیست؟

ویزای شنگن چیست؟

ویزای شینگن چیست؟

زمانی که از ویزای شینگن صحبت می‌شود منظور نوعی از ویزا است که دارنده آن می‌تواند به کشورهای منطقه شینگن وارد شود. معاهده شینگن در سال 1985 بین پنج کشور به امضا رسید و به مرور زمان تعداد کشورهای عضو پیمان شینگن به 26 کشور رسید.

کشورهای منطقه شینگن

تا کنون 26 کشور به منطقه شینگن پیوسته‌اند که عبارتند از:

اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس.

از کشورهای بالا 22 کشور عضو اتحادیه اروپا هستند. چهار کشور غیرعضو اتحادیه اروپا عبارتند از کشورهای ایسلند، لیختن اشتاین، نروژ و سوئیس.

قوانین ویزای منطقه شینگن

این قوانین توسط اتحادیه اروپا وضع شده‌اند و بر طبق آن‌ها اگر فردی غیراروپایی بخواهد به کشورهای عضو اتحادیه اروپا، حوزه اقتصادی اروپا، سوئیس، کرواسی، بلغارستان، قبرس یا رومانی شود باید ویزای شنگن دریافت کند. چهار کشور آخر عضو منطقه شینگن نیستند اما قوانین ویزای آن‌ها طبق قوانین ویزای شینگن است.

کشورهای منطقه شینگن: اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس.

انواع ویزای شینگن

این ویزا شامل چهار نوع می‌شود که ارتباط مستقیم با هدف سفر دارند. انواع ویزای شینگن شامل   A، B  ، C  ، D   هستند.

با مراجعه به ویزا می‌توان این حروف را در قسمت نوع ویزا مشاهده کرد.

ویزای شینگن نوع   A

دارنده این ویزا که همان ویزای ترانزیت است می‌تواند در فرودگاه‌های عضو شینگن پرواز خود را عوض کند و از منطقه شینگن خارج شود. طبیعتا دارنده این ویزا اجازه خروج از فرودگاه را ندارد.

ویزای شینگن نوع B

دارنده این ویزا که به آن ویزای عبور هم گفته می‌شود اجازه خروج از فرودگاه را دارد. وی می‌تواند از کشورهای عضو شینگن عبور کند و از راه زمین از منطقه شینگن خارج شود.

ویزای شینگن نوع  C  و انواع آن

این ویزا به شخص اجازه اقامت کوتاه مدت در کشورهای منطقه شینگن را می‌دهد. مدت زمان اقامت در هنگام دریافت ویزا مشخص شده است. متقاضیان ویزای توریستی به دنبال این نوع ویزا هستند.

ویزای شینگن نوع C به سه دسته تقسیم می‌شوند. این تقسیم‌بندی بر اساس هدف و شرایط سفر صورت می‌گیرد و به صورت زیر هستند:

1– ویزای یک بار ورود یا Single-entry

دارنده این ویزا مجاز به یک بار ورود به یکی از کشورهای منطقه شینگن است و در صورت خارج شدن از کشوری که به آن وارد شده است اعتبار ویزایش به پایان می‌رسد. ممکن است هنگام خروج، ویزا از نظر زمانی همچنان دارای اعتبار باشد ولی این اعتبار به محض خروج از کشور باطل می‌شود.

2-ویزای دوبار ورود یا ویزای دبل

تفاوت این ویزا با ویزای یک بار ورود در این است که دارنده این ویزا اجازه دارد دوبار به کشوری در ناحیه شینگن وارد شود. البته در صورت رعایت محدوده زمانی مشخص شده، این اجازه دارای اعتباراست.

3-ویزای چند بار ورود یا Multiple-entry

با داشتن این ویزا محدودیتی در تعداد دفعات ورود و خروج به منطقه شینگن وجود ندارد. این ویزا دارای محدودیت زمانی است که باید رعایت شود، به این صورت که دارنده ویزا اجازه دارد به ازا هر شش ماه از سال، نود روز در محدوده شینگن تردد کند. با ورود به هر کشور عضو منطقه شینگن این روزها محاسبه می‌شوند.

انواع ویزای شینگن

ویزای شینگن نوع  D و شرایط دریافت آن

دارنده این نوع ویزا که به آن National Visas هم گفته می‌شود اجازه اقامت در محدوده زمانی مشخص شده را در منطقه شینگن دارد. متقاضیان این ویزا معمولا کسانی هستند که مدت زمان اقامتشان مشخص است مثل دانشجویان یا تاجران.

ویزای نوع D  به دو نوع یک بار ورود و چند بار تقسیم می‌شود. همان‌طور که اشاره شد همه این تقسیمات بر اساس هدف سفر انجام می‌شوند. مثلا کسی که برای استفاده از خدمات درمانی در یکی از کشورهای منطقه شینگن و در مدت زمان مشخص قصد دریافت ویزای شینگن را دارد، ویزای نوع D و یک بار ورود را دریافت خواهد کرد. دارنده ویزای چند بار ورود هم محدودیتی در تعداد دفعات تردد در بین کشورهای محدوده شینگن ندارد.

شرایط دریافت ویزای D برای کسانی مهیا است که شامل یکی از موارد زیر باشند:

  • دانشجویان بین‌المللی در صورتی برای انجام پروژه‌های تحقیقاتی نیاز داشته باشند به منطقه شینگن سفر کنند. محدوده زمانی سفر این دانشجویان باید مشخص و کمتر از یک سال باشد.
  • دانشجویان بین‌المللی که در یکی از دوره‌های تحصیلی کشورهای منطقه شینگن قصد شروع به تحصیل را دارند. مدت زمان اعتبار این نوع ویزا یک سال است و در صورت نیاز به مدت زمان بیشتر قابل تمدید است.
  • کار علمی و آموزشی در یک مرکز تحقیقاتی یا موسسه معتبر در یکی از کشورهای منطقه شینگن. برای صدور این ویزا سوابق فرد متقاضی و اعضای خانواده‌اش بررسی می‌شود.
  • متخصصانی که برای به اشتراک گذاشتن تخصص خود به منطقه شینگن سفر می‌کنند.
  • هنرمندان، ورزشکاران یا هر حرفه تخصصی دیگر
  • در صورتی که فرد به خاطر وضعیت پزشکی که دارد در حالت اضطراری قرار داشته باشد و قادر به خارج شدن از منطقه شینگن نباشد.

سخن پایانی

با توجه به اهمیت موضوع اخذ ویزا و سخت‌گیری‌های سفارت‌خانه‌های کشورهای مقصد، این‌که شما از چه راهی اقدام به این کار کنید اهمیت زیادی دارد. گاهی اوقات چیدمان مدارک، موضوعی که شاید به نظر شما ساده و بدون اهمیت باشد، باعث عدم پذیرش یا اصطلاحا ریجکت درخواست شما می‌شود. مشاوران شما در هزار و یک گشت پاسارگاد بهترین روش‌ها جهت اخذ ویزای شینگن را به شما معرفی می‌کنند و متناسب با هدف‌تان از سفر، مدارک مورد نیاز را اعلام می‌کنند. کار کردن با حرفه‌ای‌ها باعث صرفه‌جویی در زمان، انرژی و هزینه‌های شماست. با ما تماس بگیرید.

برای دریافت آخرین اطلاعات درباره نحوه اخذ ویزای شینگن با ما تماس بگیرید.