کنیا، بهشت دوست‌داران حیات وحش

کنیا، بهشت دوست‌داران حیات وحش

کنیا، بهشت دوست‌داران حیات وحش

کنیا از میلیون‌ها سال پیش پذیرای جانداران بود. سنگواره‌ها گواه این هستند که از بیست میلیون سال پیش، پستانداران در آنجا زندگی می‌کردند و از پنج یا شش میلیون سال پیش انسان‌های نخستین در کنیا زندگی می‌کردند. خط استوا از وسط کنیا عبور می‌کند و حضور پررنگ آفتاب درخشان در آسمان این کشور، تاثیر قابل ملاحظه‌ای بر آب و هوا گذاشته است.

کنیا دارای آب و هوای معتدلی است. سواحل این کشور که در کنار اقیانوس هند قرار گرفته‌اند دارای هوای گرم و مرطوبی دارند و مناطقی از کنیا بسیار خشک و گرم است.

سرعت اینترنت در کنیا نسبت به سایر کشورهای اتحادیه آفریقا بهتر است و این کشور دارای پرسرعت‌ترین اینترنت در اتحادیه آفریقا است. بیشتر مردم کنیا در روستاها زندگی می‌کنند که این تعداد حدود سه چهارم جمعیت کنیا را شامل می‌شوند. با انتخاب تور کنیا راهی شرق قاره آفریقا خواهید شد، یک سفر به یاد ماندنی به کشوری که در بین پنج کشور برتر گردشگری آفریقا قرار دارد.

فرهنگ

کنیا دارای تنوع فرهنگی بالایی است. از بین تقریبا چهل و دو فرهنگ این کشور، فرهنگ‌های سواحیلی، پاستورالیست و ماسای مورد توجه بیشتری قرار گرفته‌اند. هر کدام از این چهل و دو فرهنگ دارای آیین‌های سنتی، مراسم خاص خود و لباس‌های مختلف است.

برخی از مردم کنیا همچنان به آداب و رسوم اجداد خود پایبندند. این دسته از مردم مانند نیاکان خود لباس می‌پوشند، آداب مذهبی و سنتی را به جا می‌آورند. در کنیا هنوز حدود چهل قبیله وجود دارد که اهالی آن‌ها مانند اجدادشان زندگی می‌کنند.

بسیاری از نمودهای فرهنگی این کشور ریشه در سنت‌های مختلف برجای مانده از زندگی دیرینه بشر در این منطقه دارند.

 زمان مناسب سفر به کنیا

این مساله بستگی به هدف شما برای رفتن به تورکنیا دارد. از نظر شرایط آب و هوایی، زمستان فصل مناسبی است که گرمای هوا فروکش می‌کند و خبری از هوای گرم تابستان نیست.

اگر هدف شما مثل بسیاری از دوستداران طبیعت و حیات وحش، بهره بردن از طبیعت ناب و بکر کشور کنیا باشد بهتر است مثل دیگر گردشگران از ماه تیر تا مهر راهی کنیا شوید. بهترین زمان لذت بردن از مشاهده حیات وحش همین بازه زمانی است. ضمن اینکه هزینه سفر به کنیا در تابستان کمتر از سایر فصل‌های دیگر است.

 دیدنی‌های کنیا

کنیا دارای دیدنی‌ها طبیعی بسیار و جذابیت‌های قومی و فرهنگی مختلف برای گردشگران است. پنج بزرگ حیات وحش جهان در این کشور زندگی می‌کنند: فیل، کرگدن، بوفالو، شیر و پلنگ. سراغ این جذابیت‌ها می‌رویم تا بیشتر با این کشور زیبا آشنا شویم.

بیشتر مردم کنیا در روستاها زندگی می‌کنند که این تعداد حدود سه چهارم جمعیت کنیا را شامل می‌شوند. با انتخاب تور کنیا راهی شرق قاره آفریقا خواهید شد، یک سفر به یاد ماندنی به کشوری که در بین پنج کشور برتر گردشگری آفریقا قرار دارد.

قوم ماسایی

نام این قوم یکی از قدیمی‌ترین و مشهورترین نام‌ها در بین اقوام و قبایل آفریقا است. حدود پنج قرن پیش این قوم که مردمانی جنگجو به حساب می‌آمدند، از جنوب سودان به مکان کنونی خود در دامنه کوه کلیمانجارو مهاجرت کرد. ماسایی‌ها با جمعیتی بین یک تا دو میلیون نفر همچنان به آداب و رسوم پیشینیان خود پایبندند.

در بین این مردم نشانه‌های متفاوتی می‌بینید. آن‌ها این کار را برای ایجاد تمایز و شناخت یکدیگر انجام می‌دهند زیرا ماسایی‌ها پنج طایفه اصلی دارند که هر کدام از این طایفه‌ها به مجموعه‌های کوچکتر تقسیم می‌شود. علائم و نشانه‌های مخصوصی که دارند باعث شناسایی آن‌ها در بین خودشان می‌شود.

مردم ماسایی دو رسم عجیب دارند که از گذشته تا امروز به آن عمل می‌کنند. اگر مسافر یک تور خارجی و مشخصا تور آفریقا هستید و در کنیا به سر می‌برید ممکن است با مردانی مواجه شوید که گرد هم جمع شده‌اند و در حال کاری مثل مسابقه پرش در جا به سمت بالا هستند. کسی که بلندتر از بقیه پریده را می‌بیند که خوشحال است و به خود می‌بالد. شاید این منظره برای شما یک مسابقه ساده به نظر بیاید، اما برای مردان و پسران ماسایی این کار  عمل به یک رسم قدیمی است که برایشان بسیار مهم است. از گذشته دور وقتی مردان قبیله قصد نشان دادن توانایی‌های خود به زنان قبیله را داشتند اقدام به این برگزاری این مراسم می‌کردند. کسی که بلندتر از بقیه بپرد به نظر بقیه و مخصوصا زنان قبیله قدرت‌مند تر و جذاب‌تر است.

رسم عجیب دیگر اهالی قبیله استفاده از حلقه در گوش و گردن است که به راحتی قابل مشاهده است. از دید ماسایی‌ها این کار نوعی حرمت گذاری است. با هر سال اضافه شدن سن، آن‌ها حلقه‌ای سنگین‌تر به گردن و گوش خود می‌آویزند. پیران قبیله گردنی دراز و گوشی با سوراخ گشاد دارند.

پارک ملی نایروبی

این پارک یکی دیگر از دیدنی‌های کنیا است؛ اولین پارک ملی کنیا که کمتر شصت سال پیش مورد بهره‌برداری قرار گرفت. این پارک در هفت کیلومتری پایتخت کنیا، نایروبی قرار دارد و از داخل پارک ساختمان‌های بلند شهر دیده می‌شوند. با اینکه مساحت این پارک خیلی زیاد نیست اما گونه‌های متنوعی از حیوانات را در خود جا داده است. برای کرگدن‌های کنیا پارک ملی نایروبی بهترین محل زیست است. حتی کرگدن‌های در حال انقراض هم در این پارک زندگی می‌کنند.

دیدنی های کنیا

پارک ملی دروازه جهنم یا هیلز گیت

در روزگار ماقبل تاریخ محل این پارک محل دریاچه‌ای بود که انسان‌های نخستین ساکن دره ریفت از آن به عنوان منبع آبی خود استفاده می‌کردند. امروزه اثری از دریاچه به جا نمانده است و پارک ملی در این مکان وجود دارد. در اطراف این پارک، صخره‌ها چون دیواره‌هایی قد برافراشته‌اند. راه عبور بین صخره‌ها مسیرهای تنگی است که در دورانی دور آب از راه آن‌ها به دریاچه می‌ریخت.

امروزه دیگر اثری از انسان‌هایی که در این دره زندگی می‌کردند نیست و به جای ‌آن‌ها حیوانات مختلف مثل شیر، پلنگ، یوزپلنگ، گورخر، بوفالو و آهو ساکن دره شده‌اند.

پارک ماسایی مارا

اینجا بهشت دوست‌داران حیات وحش است، با اهمیت‌ترین پارک حیات وحش کنیا که بیشترین تعداد بازدیدکنندگان را به خود اختصاص داده است. در این پارک دسته شیرها به زندگی عادی خود مشغولند. دیدن شکارچیان مقتدر دیگر مثل پلنگ و یوزپلنگ هم ارزش خود را دارد. انواع پرندگان، بوفالوها، اسب‌های آبی کمیاب و حیوانات بسیار زیاد دیگری اینجا زندگی می‌کنند.

هر سال گردشگران زیادی با هدف اصلی دیدن این پارک به کنیا می‌آیند. اینجا یکی از شناخته شده‌ترین مقاصد سافاری است.  گونه‌های بسیار زیاد حیوانات و پرندگان پارک ماسای مارا را به مکانی بی‌نظیر تبدیل کرده است.

مهاجرت بزرگ سالانه حیوانات آفریقا هم در این پارک قابل مشاهده است. زمان مهاجرت بین ژوئیه و سپتامبر است و این زمان برای بسیاری از فیلمسازان محبوب است. چرا که صحنه‌های نابی از حیات وحش را به تصویر می‌کشند.

جزیره لامو

لامو بخشی از مجمع‌الجزائر لاموی است که در چند صد سال اخیر توسط قبایل آفریقایی بانتو، بازرگانان عرب و کاوشگران پرتغالی به شکل امروزین خود رسیده است. لامو یکی از قدیمی‌ترین شهرهای کنیا است که همچنان زندگی در آن جریان دراد.

در این شهر بدون خیابان، تنها کوچه‌های باریکی وجود دارد که محل تردد تعدادکمی موتور و سه‌چرخه است. اتومبیلی در این شهر نیست و جابجابی بار و کالا با کمک چهارپایان و قایق صورت می‌گیرد.

حیات وحش کنیا

کوه کنیا و پارک ملی‌اش

بلندترین کوه آفریقا کلیمانجارو است که در کشور تانزانیا قرار دارد. بعد از قله کلیمانجارو، قله باتیان در کوه کنیا دومین قله بلند آفریقا است. کوه کنیا آتشفشانی چینه‌ای خاموش است.

پارک ملی این کوه دارای گونه‌های مختلف جانوری است مانند کرگدن سیاه، فیل، بوفالو وپلنگ. گونه نادر و در معرض انقراض گورخر زال هم در این پارک وجود دراد. دامنه‌های پایینی کوه حاصلخیزند و کشاورزی در آن‌ها انجام می‌شود.

ساحل دیانی

ساحل زیبای دیانی با صخره‌های مرجانی و آب خوشرنگ اقیانوس اطلس، مهم‌ترین ساحل کنیا است. خط ساحلی هفده کیلومتری برای علاقه‌مندان به موج‌سواری، کایت‌سواری، غواصی صخره‌های مرجانی و دیگر ورزش‌های آبی فرصت مناسبی را پدید آورده است تا بهترین لحظات را در این ساحل بگذرانند. این ساحل برای استراحت و گرفتن حمام آفتاب هم محل بی‌نظیری است.

شهر بندری مومباسا

بندر مومباسا یکی از بهترین قسمت‌های تور کنیا است. ساحل زیبای مومباسا با شن‌های سفید رنگ پوشیده شده است. این شهر امن و آرام یکی از دیدنی‌های کنیا است که یک سفر به یاد ماندنی را برای شما رقم خواهد زد. بزرگ‌ترین شهر ساحلی شرق آفریقا و قطب توریستی کنیا آنقدر جاذبه دارد که حتما باید با برنامه‌ریزی وارد این شهر شوید.

در سال‌های پایانی قرن شانزده پرتغالی‌ها قلعه‌ای را در این شهر بنا کردند و نام مسیح را بر این قلعه نهادند. هنوز نیمی از قلعه مسیح پابرجاست و علاوه بر آن موزه‌ای هم در این قلعه وجود دارد.

سواحل شمالی مومباسا با داشتن آبی زلال و شفاف، درخت‌های نخل، صخره‌های مرجانی و اقامتگاه‌هایی زیبا برای گردشگران محبوب‌تر از سواحل جنوبی هستند. اگر یک تور لوکس را در نظر دارید شمالی‌ترین سواحل مومباسا برای شما جای مناسبی است.

شهر قدیمی مومباسا، پارک هالر، پارک ملی دریایی مومباسا، سواحل جنوبی و بنای عاج‌های مومباسا از دیگر جاذبه‌های سفر به مومباسا هستند و شما می‌توانید با یک تور لوکس، دلچسبی مضاعفی از این سفر به دست آورید.

وقتی به تور کنیا می‌روید مطمئن باشید دیدنی‌های کنیا آنقدر زیاد است که لحظه‌ای از زمان شما به هدر نمی‌رود. مقصد شما در این تور خارجی یکی از پرجاذبه‌ترین کشورهای قاره آفریقا است. از چند جاذبه دیگر کنیا نام می‌بریم: مالیندی، دریاچه ناکورو، پارک ملی آمبوسلی، دریاچه بارینگو، دریاچه ویکتوریا، رودخانه مارا، حیات وحش شلدریک، دریاچه نیواشا، پارک ملی ابردیر، مراکز نگهداری زرافه‌ها، موزه‌های کنیا و خط استوا.

کنیا در یک کلام بهشت دوست‌داران حیات وحش است که ناب‌ترین صحنه‌ها را در خود دارد. طبیعت بکر کنیا ممکن است هر لحظه با غافلگیری لذت‌بخشی برایتان، شما را شگفت‌زده کند.

ما در هزار و یک گشت پاسارگاد تمام تلاش خود را به کار می‌بندیم تا  سفر شما به نقاط مختلف جهان را به سفری خاطره‌انگیز و فراموش نشدنی تبدیل کنیم. همراه ما در هزار و یک گشت پاسارگاد باشید تا زیبایی‌های جهان را در سفری دلپذیر تجربه کنید.

برای دریافت اطلاعات آخرین تور لوکس کنیا روی لینک بالا کلیک کنید