ترکیه، همسایه‌ای جذاب

ترکیه همسایه جذاب

ترکیه، همسایه‌ای جذاب

سفر به ترکیه همیشه تجربه‌ای دلنشین و به صرفه است. مسیر کوتاه ایران تا ترکیه، جاذبه‌های گردشگری این کشور و قابل قبول بودن هزینه‌ها عوامل تاثیرگذار بر سفرهای پرتعداد ایرانیان به این کشور خوش آب و هوا است. البته اقدامات شایان توجه دولت ترکیه برای فراهم کردن زیرساخت‌ها و امکانات مورد نیاز صنعت گردشگری را نباید از یاد برد.

وسعت کشور ترکیه تقریبا نصف کشور ما است و جمعیتی نزدیک به هشتاد و پنج میلیون نفر دارد. بیشتر مردم ترکیه ترک آناتولی هستند و بعد از آن‌ها کردها قرار دارند. درصد کمی هم خارج از این دو دسته در ترکیه زندگی می‌کنند. زبان رسمی مردم این کشور ترکی (استانبولی) است که یکی از قدیمی‌ترین زبان‌های دنیا است و خط نوشتاری آنان لاتین است.

ایران و ترکیه دارای پانصد کیلومتر مرز مشترک هستند. این کشور مستطیل شکل کشوری فراقاره‌ای است که بیشترش در آسیا و بخش کوچکی از آن (که شامل سه درصد مساحتش می‌شود) در اروپا قرار دارد. . آنکارا پایتخت ترکیه است و بزرگترین شهرهای ترکیه به ترتیب عبارتند از استانبول، آنکارا، ازمیر، بورسا، آدانا، غازی عینتاب، آنتالیا، قونیه و قیصریه هستند. ترکیه دارای موقعیت جغرافیای مهمی است و گذرگاه پر رفت و آمد جنوب غرب آسیا به اروپا است.

گذر تاریخ بر ترکیه

شبه جزیره آناتولی که بیشتر ترکیه را دربرگرفته است از اوایل دوران نوسنگی شاهد حضور انسان‌ها بوده است و یکی از قدیمی‌ترین مناطق محل سکونت انسان در دنیا به حساب می‌آید. این کشور در طول تاریخ اتفاقات زیادی را به خود دیده است که برای مرور آن‌ها نیاز به مجال دیگری است. از این اتفاقات می‌گذریم و سال‌های پایانی جنگ جهانی اول می‌رسیم. سال‌هایی که امپراطوری عثمانی که بیش از شش قرن پابرجا بود از بین رفت و کشور در معرض تهاجم  بریتانیا و متحدانش قرار گرفت. مقاومت ملی علیه این هجوم به رهبری آتاترک به نتیجه رسید و جمهوری ترکیه به وجود آمد.

ترکیه، کشوری با فرهنگ‌های مختلف

ترکیه شاهد حضور فرهنگ‌های مختلف و به شدت متفاوت در خود است که تاثیرگذاری فرهنگ‌های گوناگون را بر این کشور چند قومی و چند فرهنگی را نشان می‌دهد. در عصر حاضر رویکرد حاکمیتی ترکیه به سمت حفظ فرهنگ ملی و همزمان تلاش برای جهانی شدن است و دولتمردان این کشور مسیر حفظ فرهنگ بومی و مذهبی در کنار پذیرش فرهنگ غربی را در پیش گرفته‌اند.

تلاش ترکیه در برقراری ارتباط فرهنگی با دنیا کاملا آشکار است، به عنوان نمونه می‌توان از میزبانی این کشور برای برگزاری کنسرت‌ها و رویدادهای موسیقی نام برد.

آب و هوای ترکیه

ترکیه کشوری خوش آب و هوا به حساب می‌آید و دارای چهار منطقه آب و هوایی مختلف است. آب و هوای مدیترانه‌ای در خط ساحلی مدیترانه که شامل سواحل جنوب و غرب ترکیه می‌شود قابل مشاهده است. شرق و شمال شرق ترکیه دارای آب و هوای کوهستانی و سرد است. آب و هوای قسمت‌های مرکزی فلات آناتولی، تمایل به آب و هوای نسبتا خشک قاره‌ای دارد. سواحل دریای سیاه هم تابستان‌هایی گرم و زمستان‌هایی معتدل و مرطوب دارند.

جمع‌بندی شرایط آب و هوایی تایید کننده این نکته است وقتی به تور ترکیه می‌روید مقصد شما کشوری خوش آب و هواست.

ایران و ترکیه دارای پانصد کیلومتر مرز مشترک هستند. این کشور مستطیل شکل کشوری فراقاره‌ای است که بیشترش در آسیا و بخش کوچکی از آن (که شامل سه درصد مساحتش می‌شود) در اروپا قرار دارد. .

ترکیه با دیدی باز به آینده گردشگری نگاه می‌کند

سهم صنعت گردشگری در اقتصاد ترکیه بسیار بالا است و این کشور با ایجاد زیرساخت‌های لازم و تبلیغات در کنار توجه به فرهنگ ملی، تمام تلاش خود را برای برندسازی جهانی ترکیه برای گردشگران انجام می‌دهد. تنها اشاره به تعدا فرودگاه‌های این کشور برای پی بردن به اهمیت گردشگری برای حاکمان ترکیه کافی است. وجود نود و هشت فرودگاه که از بین آن‌ها بیست و دو فرودگاه بین‌المللی محسوب می‌شوند گویای همه چیز است. فرودگاه بین‌المللی آتاترک یازدهمین فرودگاه پرتردد جهان است. با این وجود دولت در تلاش برای ساخت فرودگاه‌های جدید است و در نظر دارد بزرگترین فرودگاه جهان را در استانبول بسازد، فرودگاهی که برای فرود آمدن مسافران یک تور لوکس از هر جای دنیا چیزی کم نداشته باشد.

دیدنی‌های ترکیه

سفر به ترکیه هم برای ما ایرانی‌ها و هم برای مردم کشورهای دیگر سفری جذاب و پرطرفدار است. علاقه مردم ما برای رفتن به تور ترکیه نیاز به شاهد و دلیل ندارد و همه از این علاقه اطلاع داریم.

در این کشور جاذبه‌های طبیعی و سواحل به یاد ماندنی در کنار آثار تاریخی ارزشمند و دیدنی به استقبال شما می‌آیند. علاوه بر اینها شهرهای زیبا، برنامه‌های فرهنگی متنوع، مراکز خرید بسیار و … هم منتظر شما هستند.

استانبول

استانبول محبوب‌ترین شهرترکیه برای بسیاری از مسافران است. قدم زدن در کوچه‌های استانبول برای شما هم دلنشین خواهد بود. استانبول نمادی دوست داشتنی از ترکیه است و پر از جاهای دیدنی و خوراکی‌های خوشمزه.

 قدم زدن در یکی از تاریخی‌ترین خیابان‌های جهان، حال و هوای خود را دارد. خیابان استقلال برای شما از گذشته می‌گوید و حالا هم با مغازه‌های متنوعش برایتان آغوش گشوده است. به میدان زیبای تقسیم هم سری بزنید، حتما اینجا تراموایی‌هایی را می‌بینید که از قدیمی‌ترین ترامواهای جهان هستند.

وقتی به قسمت کهنسال شهر می‌روید وارد منطقه‌ای سرشار از جاذبه و دیدنی شده‌اید. این منطقه زمانی قلب تپنده شهر بود و از آن روزگار حکایت‌های زیادی به یاد دارد و برای شما هم دیدنی‌های بسیار در خود دارد. بخش کهن شهر در قسمت اروپایی شهر قراردارد. ایاصوفیا، مسجد سلطان احمد، بازار آراستا، کاخ توپکاپی، آب انبار باسیلیکا، میدان اسب دوانی، هیپودروم، موزه هنرهای ترکی و اسلامی (قصر ابراهیم پاشا)، حمام ترکی و بسیاری جاهای دیگر.

قسمت آسیایی استانبول هم دیدنی‌های خود را دارد و نباید در تور ترکیه از یاد برده شود. مثل کاخ دلما باغچه که بعد از کاخ توپکاکی محل اقامت پادشاهان بود یا قلعه معروف روملی حصار.

استانبول ترکیه

ایاصوفیای زیبا و باشکوه، انتخاب همیشگی گردشگران

ایاصوفیا جایی است که مسافران هیچ وقت از دیدن آن صرف‌نظر نمی‌کنند. این بنای دیدنی در منطقه سلطان احمد بخش اروپایی استانبول قرار دارد.

اولین بنایی که در این مکان ساخته شد کلیسای بزرگی بود که به دستور کنستانتین بزرگ انجام شد. در زمان  شورشی بزرگ این کلیسا سوزانده شد و اکنون دیگر اثری از آن باقی نمانده است. کلیسای بعدی حدود هزار و ششصد سال پیش بنا شد و باز هم از شورش دیگری آسیب جدی دید. آثار کمی از این کلیسا باقی مانده است، مثل مجسمه دوازده بره که در حیاط موزه ایاصوفیا نگهداری می‌شود.

کلیسای سوم تقریبا هزار و پانصد سال پیش ساخته شد، بنایی بزرگ و باشکوه. زلزله بزرگی که همان سال‌ها اتفاق افتاد باعث آسیب جدی به کلیسا شد که به سرعت مورد بازسازی قرار گرفت. این بنا در طی قرون بارها مورد آسیب و بازسازی قرار گرفت. حدود پنج قرن پیش توسط سلطان محمد فاتح این کلیسا به مسجد تبدیل شد و طی سالیان بعد هم تغییراتی در آن داده شد.

ایاصوفیا یادگاری از معماری دوره بیزانس است که تا هزار سال بزرگترین کلیسا به حساب می‌آمد. این بنای بزرگ و باشکوه با دقت بالا در ساخت ریزه‌کاری‌ها، زیبایی بسیاری دارد. گنبد این بنا چشم شما را به سمت بالا می‌کشد, گنبدی بزرگ بر روی نیم‌گنبدهای معلق.  قسمت‌های زیبای دیگری مثل ایوان غربی کلیسا محل ورود سلطان به این مکان بود. لژ مخصوص ملکه، در مرمر، سرسرای بالا و کوزه مرمری بازمانده از زمان یونان باستان که از یک قطعه عظیم سنگ مرمر ساخته شده است، در این مکان وجود دارند. سرستون‌ها با حالتی سبدی شکل حجاری شده‌اند. موزاییک‌هایی از گذشته دور هنوز در این مکان موجودند.  این موزاییک‌ها دارای نقوش مختلف و دیدنی هستند. سه منار این مسجد از سنگ مرمر سفید ساخته شده‌اند و یکی از آجر قرمز.

مسجد سلطان احمد

قدیمی‌ترین بخش استانبول مسجدی با کاشی‌های دلربای آبی را در خود جای داده است. چهار قرن است که این مسجد زیبا در نزدیکی ایاصوفیا چشم‌ها را نوازش می‌دهد. به دلیل به کار بردن رنگ آبی در نقاشی‌های داخلی، غربی‌ها این مکان را به نام مسجد کبود هم می‌شناسند. قسمت بالایی بنا را گنبدها  و شبه گنبدهایی تشکیل داده‌اند که به سمت گنبد اصلی اوج می‌گیرند. محراب بسیارزیبایی از سنگ مرمر تراش‌خورده و کنده‌کاری شده در داخل بنا خودنمایی می‌کند. بیست هزار کاشی سرامیک دست‌ساز به زیبایی دورتا دور صحن مسجد را فراگرفته‌اند.

آب انبار باسیلیکا

در روزگار شکوه بیزانس و امپراطوری روم شرقی آب انبار باسیلیکا بنا نهاده شد. بنایی در زیرزمین با ۳۳۶ ستون که زیبایی خارق‌العاده‌اش به آن لقب قصر وارونه داده است.

به بزرگترین بازار سرپوشیده جهان سری بزنید، بازار استانبول

بنای این بازار به بیش از پنج قرن پیش بازمی‌گردد. هرچه به فکرتان برسد در این بازار پیدا می‌شود. اگر دوست داشتید هنگام قدم زدن در بازار و راهروهایش، دست خالی بیرون نروید فراموش نکنید که در زمان خرید حتما چانه بزنید.

در بازار مصری‌ها انواع ادویه از هر جای جهان دیده می‌شود. این بازار سرشار از عطر و رنگ است.

کاخ توپکاپی نماد شکوه امپراطوری عثمانی

کمی آنسوتر از آب انبار باسلیکا کاخی است که شکوه دوران عثمانی را به نمایش می‌گذارد. این کاخ پنج قرن پیش توسط سلاطین عثمانی ساخته شد. از این کاخ چشم‌انداز زیبایی از تنگه بسفر قابل دیدن است. موزه این کاخ دارای اشیا ارزشمند تاریخی است.

آنتالیا نگین خط ساحلی مدیترانه

بسیاری از مسافران تور ترکیه به این مرکز محبوب گردشگری و تفریحی سفر می‌کنند. این شهر که از قرون پیش از میلاد وجود داشته اکنون به یکی از بهترین مراکز گردشگری تبدیل شده است

آنتالیا بزرگترین شهر ترکیه در خط ساحلی مدیترانه است و به نام شهر آفتاب نیز شناخته می‌شود. شهری تقریبا همیشه آفتابی که توسط رشته کوه تاروس دربرگرفته شده است. تاروس چونان دیواری در برابر بادهای شمالی ایستاده است. آنتالیا در کنار دریای مدیترانه و در پای تاورس فرصت خوبی برای رهایی از دغدغه‌ها را برایتان فراهم می‌کند. حتی اگر کمی زبان انگلیسی بلد باشید در این شهر نگرانی برقراری ارتباط با دیگران را نخواهید داشت.

یک نکته بسیار مهم در مورد آنتالیا این است که تعداد جاهای دیدنی و تفریحی‌اش آن قدر زیاد است که حتما باید برنامه خود را مشخص کنید تا بعد از پایان سفر دچار افسوس نشوید.

بازارهای آنتالیا مناسب برای هر خریدار

شنبه بازار آنتالیا با اجناس متنوع و قیمت‌های مناسب و حالت سنتی بازار ارزش دیدن را  دارد. مرکز خرید تراسیتی به عنوان بزرگترین مرکز خرید شهر، برندهای مشهور دنیا را در خود دارد. اجناس و غذاهای تراسیتی ازقیمت و کیفیت بالایی برخوردارند. مسافرانی که با تور لوکس به آنتالیا آمده‌اند از حضور در تراسیتی لذت خواهند برد. از پاساژ مارک آنتالیا می‌توان اجناس ترکی را تهیه کرد. بازار جالب دیگر توربان مارینا است که وقتی به پایان بازار می‌رسید به دریا نزدیک شده‌اید.

سواحل رویایی آنتالیا

منطقه ساحلی لارا نزدیک‌ترین ساحل به آنتالیا است. این ساحل محبوب با آب شفاف مدیترانه‌ای انواع امکانات لازم را در خود دارد، از پلاژ و رستوران گرفته تا قایق سواری و زمین والیبال. ساحل کنیالتی با طول هفت کیلومتر و داشتن تعداد قابل توجهی هتل، رستوران، کافه و امکانات دیگر یکی از دو ساحل اصلی آنتالیا است.

تفریحات آبی متنوع

در پارک‌های آبی آنتالیا دچار یکنواختی نمی‌شوید. پارک آبی آکوا کامل‌ترین در نوع خودش است و ارزش چند بار رفتن را دارد. به جز آکوا می‌توانید به پارک‌های خوب دیگری هم بروید، مثل پارک بزرگ ریکسوس در ناحیه بلک آنتالیا و همچنین پارک ددمان. اگر حوصله بازی در پارک آبی را ندارید ولی دلتان هنوز خنکای آب را می‌خواهد سری به یکی از مراکز غواصی شهر بزنید.

جاذبه‌های تاریخی

دست آنتالیا برای جاذبه‌های تاریخی هم خالی نیست. وجود دروازه کهن هاردریان، آمفی تئاتر رومی اسپندوس، منار تاریخی شکسته‌، بافت تاریخی کالیچی، قلعه ساحلی کالیچی، مسجد مهمت پاشا از جمله دیدنی‌های تاریخی آنتالیا هستند.

 

دیدنی‌های این شهر تمام نشدنی است

شهر بازی فوق‌العاده، چتربازی، رفتینگ، سافاری، پاراسل و پاراگلایدر، بهترین زمین‌های گلف، موزه‌های جالب، پاساژها و بازار قدیمی، آکواریوم، چشمه‌ها و مناظر طبیعی و … انگیزه خوبی برای سفر به این شهر هستند.

کوش آداسی، نامی آشنا برای گردشگران

جزیره زیبای کوش آداسی برای بیشتر گردشگران محل دلخواهی است و انتخابی مطمئن برای تور ترکیه. جایی که خستگی را از تن و روان آن‌ها بیرون می‌کند. این جزیره با داشتن ساحل‌های جذابش و لقب آفتابی‌ترین شهر ترکیه، مناسب سفرهای تابستانی است.

پرین شهر باستانی کوش آداسی

شهر باستانی پرین در گذشته دورش روزهایی پررونق داشت و بندرهایی مشهور. جالب است بدانید که این شهر یک بار به زیر آب رفت و بعد از مدتی سر از آب بیرون آورد. بناهای باارزش و بزرگی در این بندر مهم بودند که هنور هم قابل بازدیدند، مثل معبد آتن، معبد میلتوس، معبد آتنا و تئاتر بزرگ پرین.

پارک آدالند

آدالند پارک مشهور و پرطرفداری است. بودن دلفین‌های دوست داشتنی و اجرای نمایش جذابشان یکی از دلائل شهرت این پارک است.

دیدیما و سابقه باشکوه در تاریخ

شاید نام دیدیما را کمتر شنیده باشید اما در گذشته این نام بسیار معروف و دارای احترام بود. در زمانی دور، دیدیما مرکز تمدن هلینمی‌ها بود و بنای آپولو را هنوز در خود دارد.

کیزارلی روستای درختان رز و انگورها

شهرت این روستا به خاطر داشتن باغ‌های انگور و دیگر میوه‌ها است. کشت انگور در این روستا قدمت چند صد ساله دارد. بازارهای سنتی و مغازه‌های زیبا، این منطقه آرام را دوست داشتنی‌تر کرده‌اند.

بودروم

پیشینه این شهر به حدود دو هزار و هفتصد سال پیش برمی‌گردد. شهری با سواحل و زیبا و اماکن تاریخی باارزش. وقتی اسم تاریخ به میان می‌آید نام پدر تاریخ، هردوت هم به خاطر می‌آید. هردوت فرزند شهر بودروم است. یکی از عجائب هفتگانه جهان نیز در این شهر قرار دارد.

این شهر زیبا شما را به مهمانی دلچسب خود دعوت می‌کند. وقتی به مهمانی بودروم می‌روید انتظار هر سورپرایز دلچسبی را داشته باشید.

 دیدنی‌های تاریخی بودروم

قلعه ششصد ساله سنت پیتر، موزه زیر آب بودروم، مقبره ماسولوس یکی از عجائب هفتگانه، دروازه میندوس، آمفی تئاتر باستانی بودروم، بافت قدیدمی شهر بدروم

تفریحات بودروم

حتما لذت یک حمام ترکی فراموش نشدنی را در بودروم تجربه کنید. آفتاب گرفتن در سواحل بدروم هم لطف خود را دارد. قایق‌های بادبانی این جزیره محبوب شما خواهند شد، تجربه قایق سواری لذت بخش را از خود دریغ نکنید.

مارماریس، رویایی به رنگ فیروزه

مارماریس بندری زیبا بین بین کوه و دریا با آب‌های فیروزه‌ای و ساحل سنگی است. این بندر مدیترانه‌ای جمعیتی تقریبا سی هزار  نفری دارد؛ جالب آنکه در فصل گردشگری جمعیت شهر به چهار صد هزار نفر هم می‌رسد.

مارماریس نامش را از سنگ‌های مرمرش گرفته است و درخشانی بهشتی‌اش را از ززیبایی‌هایش. شهری سرشار از آثار تاریخی، ساحل‌هایی شگفت‌انگیز با آبی فیروزه‌ای رنگ و گاه ‌شن‌های رنگی.

طبیعت مارماریس چنان اعجاب‌آور است که تماشاگر را به سکوت وامی‌دارد. شاید این طبیعت بی‌نظیر دلیلی بر حضور چند هزار ساله انسان در این مکان باشد.

منطقه دالیان، جزیره کلواترا، پارک‌های آبی، مارماریس مارینا،  اقامتگاه‌های ساحلی تورونج و ایجملر، ساحل‌ کیزکومو، قلعه و موزه ماماریس، غار نیمارا و… بخشی از دیدنی‌های مارماریس در تور ترکیه هستند. دیدن روستاهای مارماریس را هم از یا نبرید.

کلام پایانی

ترکیه کشوری خوش آب و هوا و سرشار از زیبایی‌های طبیعی، تفریحی و تاریخی است. مناطق مختلفی در این کشور قابلیت ساختن تجربه‌ای دلچسب برای تور ترکیه را دارا هستند.

ما در هزار و یک گشت پاسارگاد تمام تلاش خود را به کار می‌بندیم تا  سفر شما به نقاط مختلف جهان را به سفری خاطره‌انگیز و فراموش نشدنی تبدیل کنیم. همراه ما در هزار و یک گشت پاسارگاد باشید تا زیبایی‌های جهان را در سفری دلپذیر تجربه کنید.

برای دریافت اطلاعات آخرین تورهای ترکیه با ما تماس بگیرید.