اوپرت، ایستادن بر فراز ابرها در محل دیدار جنگل و کویر

اوپرت، ایستادن بر فراز ابرها در محل دیدار جنگل و کویر

اوپرت، ایستادن بر فراز ابرها در محل دیدار جنگل و کویر

حضور در اوپرت مانند دیدن رویایی زیبا در بیداری است. تصور اینکه در برابر چشمانت اقیانوس ابر است و زیر پایت، جنگل و کویر دست در دست هم گذاشته‌اند، حال آدم را بهتر می‌کند؛ چه رسد به اینکه در این جای خاص حضور داشته باشی. وقتی سفر به تکه‌ای از بهشت کار سختی نیست، چرا فقط به آن فکر کنیم؟

تجربه شگفت‌انگیز سفر به اوپرت فرصتی برای رسیدن  به آرامشی تا عمق جان است. آرامشی که بسیاری از ما با روش‌های مختلف به دنبالش هستیم.

اوپرت کجاست؟

دو استان همسایه مازندران و سمنان در اوپرت به هم می‌رسند. بین جنوبی‌ترین نقطه مازندران و شمالی‌ترین نقطه سمنان، کوه و روستایی به نام اوپرت قرار گرفته است. این کوه چون سدی استوار اجازه عبور ابرهای پرباران به سمت جنوب خود را نمی‌دهد و خطی مرزی بین جنگل‌های هیرکانی و کویر خشک کشیده است. منظره شگفت‌انگیز تلاقی رنگ سبز جنگل و رنگ خاکی کویر حاصل ایستادگی این کوه است.

دیدنی‌های اوپرت

وقتی بر بلندای اوپرت ایستاده‌اید شاید لحظه‌ای به بیدار بودن خود شک کنید. باور کنید جایی که هستید و حس بی‌نظیرتان را در بیداری تجربه می‌کنید. یک طرفتان جنگل انبوه هیرکانی و سمت دیگرتان کویر است که هر کدام زیبایی‌های خود را دارند. تا چشم کار می‌کند اقیانوس ابر، زیبا و پرشکوه دیده می‌شود. برای توصیف این لحظات، کلمات کم هستند و جملات توانایی انتقال این مقدار از زیبایی را ندارند.

بر دامنه این کوه روستای ییلاقی اوپرت قرار گرفته است که آخرین روستای مازندران در این منطقه است. اطراف این روستا به خاطر خاک و آب و هوای مناسب پوشیده از گیاهان مختلف است که در بینشان گیاهان دارویی بسیار متنوعی روییده‌اند. نام این گیاهان دارویی برای علاقه‌مندان به طب سنتی آشناست. گیاهانی مثل سیروک، اورشمک، مازش کو، گوگ په، کولک، اوک چو، پاروک، قعلب، اوجی، زولنگ و الزی و…

با قدم زدن در اطراف روستا و دامنه کوه، مناظر بکر و بی‌نظیری قابل مشاهده هستند.

چشمه‌ها و آبشارهای دیدنی اوپرت هم از دیگر دیدنی‌های این سفر هستند. اوپرت دارای چشمه‌های زیادی است، مثل قل قل چشمه، كنگل چشمه، پايين لوتی گرد چشمه، بالا لوتی گرد چشمه، كله چشمه، چشمه فينسک، چشمه‌های رنگارنگ باداب سورت. آبشارهای دیدنی هم در مسیر شما قرار دارند، مثل آبشار خزه‌بن، آبشار فینسک، آبشار اوبن. دیدنی‌های دیگری هم در این منطقه وجود دارند مثل عمارت سرچشمه، عمارت ابراهیم خان ملاده، تنگه هیکو، راه گوگلی، جنگل بولا و جنگل‌های زیبای راش و انجيل.

برای عشایر ایل سنگسر اوپرت اقامتگاهی تابستانی است. در این فصل از سال عشایر دامدار سنگسر سیاه چادرهای خود را در اوپرت برپا می‌کنند. مراتع حاصلخیز اوپرت چراگاه مناسبی برای دام‌های عشایر به حساب می‌آیند. می‌توانید از عشایر خونگرم سنگسر شیر، سرشیر، پنیر و خامه سالم و تازه تهیه کنید.

دشت‌های اوپرت گاهی اسب‌های وحشی را به خود می‌بینند. اگر شانس با شما باشد دیدن اسب‌های وحشی در دشت‌های سبز و وسیع خاطره‌ای به یاد ماندنی خواهد بود.

سفر با تور اوپرت به شما فرصت پیاده‌روی و طبیعت گردی، گشت و گذار در دامنه باصفای کوه، دیدن چشمه‌ها و آبشارهای زیبا، حضور در جنگل‌های چشم‌نواز و کوهنوردی، لمس طبیعت بکر و تماشای اقیانوس ابر را می‌دهد.

دیدنی های اوپرت

مسیر اوپرت

وقتی شروع مسیر اوپرت شما از تهران یا مازندران باشد باید راهی جاده فیروزکوه شوید. در جاده فیروزکوه حرکت کنید و از زیبایی‌های این جاده مثل گردنه گدوک، خط آهن شمال، پل ورسک و سه خط طلا و غار اسپهبد خورشید لذت ببرید.

وقتی به جاده چاشم رسیدید به سمت روستای چاشم حرکت کنید و از آنجا راهی اوپرت شوید.

از سمنان هم می‌توانید مسیر اوپرت را در پیش بگیرید. مهدی‌شهر یا سنگسر در بیست کیلومتری شمال شرق سمنان قرار دارد. از این سمت به سمت ساری حرکت کنید. پس از فاصله تقریبی سی کیلومتر باید مسیر سمت چپ را ادامه دهید و جایی که باید به چپ بپیچید منطقه حفاظت شده پرور نام دارد. تابلوی منطقه حفاظت شده پرور کاملا مشخص است. راه خود را ادامه دهید از روستاهای ورگو، پرور، تلاجیم، فیسک، کولیم، کاور وملاده عبور کنید تا به روستای سرخده برسید. از این روستا جاده خروجی سمت راست را به سمت اوپرت در پیش بگیرید. برای رسیدن به اوپرت چه به صورت شخصی و چه با تور اوپرت چندین راه وجود دارد که این مسیر مناسب‌ترین مسیر است. مسیر دیگر مسیر شهمیرزاد به سرخده از طریق روستای چاشم است. از آنجا به سمت روستاهای هیکو و ملاده باید رفت تا به روستای سرخده رسید. از نظر زمانی این مسیر کوتاه‌تر از مسیر قبلی است اما راهی است پر پیچ  خم است و احتمال سردرگم شدن در این مسیر وجود دارد. راه قبلی راه منطقی‌تری است.

از بین سه مسیر گفته شده کوتاه‌ترین و زیباترین مسیر، جاده فیروزکوه است.

فصل سفر به اوپرت

در بهار و تابستان اوپرت دارای هوایی خنک و دلچسب است. بهترین زمان سفر به اوپرت همین دو فصل است که طبیعت زیبا و بی‌نظیر در کنار هوایی مطبوع خاطره‌ای خوب برای شما به جا می‌گذارند. شب‌های خنک، مهتابی و پرستاره فرصت خوبی برای تجدیدقوا است تا صبح روز بعد دوباره دل به طبیعت افسونگر اوپرت بزنید. زمان دیدن اقیانوس ابر هم تا قبل از پایان تابستان است.

وقتی جنگل‌های سرسبز را می‌بینید ناخوداگاه از خود درباره فصل خزان این منطقه می‌پرسید. سوالتان پاسخ زیبایی دارد. خزان اوپرت سرشاری رنگ‌هاست، زرد و نارنجی و سرخ. اعجاز خزان اینجا دیدنی است؛ به شرط اینکه اوایل پاییز باشد و لباس و تجهیزات کافی همراه داشته باشید. پاییز وز مستان اوپرت سرد و پرباران و برف اما زیباست. دسترسی زمستانه به اوپرت بسیار سخت است و گشت وگذار در منطقه کار دشوارتری است. دمای هوا هم به شدت سرد و طاقت فرسا است.

فصل سفر به اوپرت

اقامت در اوپرت

معمولا مسافرانی که رهسپار اوپرت می‌شوند دوست دارند چادری برپا کنند و شب‌های خود را در چادر به صبح برسانند. تجربه اقامت شبانه در چادر و در چنین منطقه زیبایی، ارزش امتحان کردن را دارد. اگر هم تمایل داشتید شب را در محیطی غیر از چادر بگذرانید روستاییان اوپرت اتاق‌هایی برای کرایه دادن به مسافران آماده کرده‌اند که می‌توانید از ‌آن‌ها استفاده کنید.

سفر به اوپرت سفری است به رویاهای زیبا که شما را از شلوغی و همهمه زندگی روزمره دور می‌کند. نفس کشیدن در اوپرت و دیدن منظره‌های شگفت‌انگیزش فرصت مناسبی برای تجربه آرامشی ناب و عمیق است.

ما در هزار و یک گشت پاسارگاد تمام تلاش خود را به کار می‌بندیم تا راوی خوبی برای زیبایی‌های کشورمان باشیم. با هزارو یک گشت پاسارگاد همراه باشید و تجربه سفرتان را به جای‌جای ایران و جهان با انواع تورهای لوکس پاسارگاد به یادماندنی کنید.