• رزرو تور
  10 به 14 مهر ماه
  تور لوکس آرت‌تراپی

  در گرجستان

  رزرو تور
  18 به 21 مهر ماه
  تور لوکس شیراز

  رزرو تور
  اوساکا | کیوتو | نارا

  توکیو | هاکونه
  2 به 13 مهر ماه
  تور لوکس ژاپن

  رزرو تور
  5 به 12 مهر ماه
  تور کاپادوکیا
  قونیه / کاپادوکیا 5 به 12 مهر ماه
  رزرو تور
  5 به 12 مهر ماه
  تور قونیه
  تورهای اختصاصی پاسارگاد
  تورهای پیش‌رو
  به رویاهات سفر کن !
  تورهای اختصاصی پاسارگاد
  تورهای پیش‌رو
  به رویاهات سفر کن !
  تورهای اختصاصی پاسارگاد
  تورهای پیش‌رو
  به رویاهات سفر کن !
  تورهای اختصاصی پاسارگاد
  تورهای پیش‌رو
  به رویاهات سفر کن !
  تورهای اختصاصی پاسارگاد
  تورهای پیش‌رو
  تور سازمانی هلدینگ رایزکو- کیش به رویاهات سفر کن !

  [search_main_tabs]

  برنامه تور
  وبلاگ پاسارگاد
  استخدام در پاسارگاد

  تور لوکس آرت‌تراپی در گرجستان

  تکرار تجربه آرت تراپی ، این بار در کشور زیبای گرجستان. بدلیل استقبال همسفران عزیز، تصمیم گرفتیم این تور را مجددا برگزار کنیم. در این تور آموزشی خودابرازگری از طریق تئاتر، نقاشی آبستره و پرورش صدا را تجربه خواهید کرد.

  تور لوکس شیراز

  سفر به شیراز در بهار و پاییز جاذبه‌های متفاوتی دارد. در مهر، سالروز بزرگداشت حافظ، ما را به حال‌وهوای عرفانی شهر می‌برد. دلمان را به شهر طرب و ناز می‌سپاریم و با ویژه برنامه شب شیراز و شرکت در عروسی ایلان قشقایی مهمان نواز، حس متفاوتی را در شهر راز تجربه می‌کنیم.

  تور لوکس قونیه | کاپادوکیا

  در قونیه، آوای مولانا که به گوش می خورد، همه به فرمان نی و رباب و دف و تنبور و کمانچه و تار می‌چرخند. خلسه ی زیبای هماهنگی جسم و جان با رقص سماع. تجربه ای تامل برانگیز در قونیه، در فستیوال آرامش بخش رومی، بزرگداشت مولانا.

  تور لوکس ژاپن

  باز هم سفر پرهیجان به ژاپن، سرزمین آفتاب تابان و عجایب حیرت انگیز. مجموعه‌ای از جزیره‌های کوچک با اقتصادی قدرتمند در جهان که تنوع مناطق دیدنی طبیعی و تاریخی و تکنولوژیکی، آن را به یکی از جذاب‌ترین مقاصد گردشگری در دنیا تبدیل کرده است.

  تور لوکس کروز

  هر بار از اروپا می‌شنویم حتما صحبتی از مثلت توریستی اروپا یعنی فرانسه، ایتالیا و اسپانیا به گوشمان می‌خورد. این بار می‌خواهیم سفری هیجان انگیز با ترانسفر دریایی متفاوت بر دریای زیبای مدیترانه را در 7 شبانه روز برای شما رقم بزنیم.

  ایرانگردی، سفری به تاریخ کهن و طبیعت چهار فصل
  ایران

  ایرانگردی، سفری به تاریخ کهن و طبیعت چهار فصل

  ایرانگردی سفر در گستره‌ای به پهنای تاریخ است. زمانی که خود را به پیشینه چند هزار ساله این دیار می‌سپارید، هر لحظه شور و علاقه‌ای دو چندان برای ادامه سفر در خود پیدا می‌کنید.

  ایران پهناور که خاستگاه یکی از دیرینه‌ترین تمدن‌های بشری است، سرزمینی با طبیعت چهار فصل و تنوع حیرت‌آور طبیعی است. ایرانگردی برای شما امکان تجربه سفری را فراهم می‌آورد که ، در میان جنگل‌های انبوه و سر به فلک کشیده و با صدای پرندگان چشم از خواب بگشایید و شب هنگام مشغول تماشای آسمان پرستاره کویر باشید.

  جاذبه‌های طبیعی، تاریخی، فرهنگی و دیگر جاذبه‌های ایران آنقدر گسترده است که انتخاب بین آن‌ها از جهاتی راحت و از جهاتی دیگر مشکل است. ما در این مقاله سعی می‌کنیم در کنار شما، سفری به جاهای دیدنی ایران داشته باشیم و بیشتر با کشور دوست داشتنی‌مان آشنا شویم.

  معیارهای انتخاب مقاصد مناسب برای ایرانگردی

  نگاهی به میراث جهانی یونسکو در ایران

  یکی از مواردی که می‌توانید در مسیر ایرانگردی مورد توجه قرار دهید اماکن ثبت جهانی شده ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو است. میراث جهانی یونسکو هر سال توسط کمیته میراث جهانی یونسکو و بر اساس معیارهای فرهنگی و طبیعی این سازمان، از بین مواردی که هر کشور به این سازمان پیشنهاد می‌کند انتخاب می‌شود. میراث جهانی یونسکو می‌تواند طبیعی یا فرهنگی باشد و از کوه و صحرا و جنگل گرفته تا آثار باستانی و حتی شهر را در بر می‌گیرد. ایران دارای 26 اثر است که 24 اثر فرهنگی و 2 اثر طبیعی هستند. افغانستان و تاجیکستان دیگر کشورهای حوزه زبان فارسی هم هر کدام دو اثر در این فهرست دارند.

  جنگل‌های هیرکانی و دشت لوت دو اثر طبیعی ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو هستند. آثار دیگر که جنبه فرهنگی و تاریخی دارند به ترتیب حروف الفبا عبارتند از:

  آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی، باغ ایرانی، برج گنبد قابوس، پاسارگاد، تخت جمشید، تخت سلیمان، چشم‌انداز باستان‌شناسی ساسانی منطقه فارس، چشم‌انداز فرهنگی ارگ بم، چشم‌انداز فرهنگی اورامانات، چشم‌انداز فرهنگی میمند، چغازنبیل، راه‌آهن سراسری ایران، سازه‌های آبی شوشتر، سنگ‌نبشته‌های بیستون، شوش، شهر تاریخی یزد، شهر سوخته، قنات ایرانی، کاخ گلستان، گنبد سلطانیه، مجموعه تاریخی بازار تبریز، مجموعه آثار رهبانی ارامنه ایران، مسجد جامع اصفهان، میدان نقش جهان.

  شما می‌توانید علاوه بر اماکن ثبت جهانی شده ایران، به فهرستی دیگر به نام فهرست احتمالی هم نگاهی بیندازید. فهرست احتمالی شامل مواردی است که هر کشور به کمیته میراث جهانی یونسکو ارائه می‌دهد تا در صورت تایید توسط این کمیته، در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گیرند. موارد فهرست احتمالی که ایران به یونسکو ارائه داده شامل 57 مکان ارزشمند طبیعی و فرهنگی است که برای هر ایرانگردی در خور توجه است و همگی از جاهای دیدنی ایران به حساب می‌آیند.

  ایران یونسکو
  تصویر سمت راست: کاخ گلستان - تصویر سمت چپ: پارسه (تخت جمشید)

  انتخاب بر اساس اقلیم آب و هوایی

  ممکن است برای شما طبیعت و آب و هوا اولویت اصلی باشد و به این مورد به عنوان عاملی تاثیرگزار در انتخاب مسیر ایرانگردی خود توجه کنید، مخصوصا اگر هدفتان طبیعت گردی باشد. البته اگر هم آب و هوا اولویت اصلی شما نباشد، باز هم مساله‌ای قابل اعتنا است که نمی‌توان آن را هنگام برنامه‌ریزی نادیده گرفت. فصل سفر و امکان دسترسی به جاذبه‌های مسیر با توجه به آب و هوای هر منطقه، همیشه عاملی تعیین کننده به حساب می‌آید. گستردگی طبیعی ایران به حدی بالا است که شما می‌توانید ایرانگردی خود را بر اساس جاهای دیدنی استان‌ها که جاذبه‌ طبیعی دارند بنا کنید. توجه به جنگل‌های مناطق مختلف کشور، کوهستان‌هایی که هر کدام حال و هوایی متفاوت دارند، کویرهای مختلف و دیدنی، سواحل و سایر دیدنی‌های  طبیعی می‌توانند یاریگر شما در انتخاب مسیر باشند.

  تنوع آب و هوایی ایران
  تصویر سمت راست: جنگل‌های هیرکانی - تصویر سمت چپ: کویر لوت

  وسیله نقلیه‌، عاملی تعیین کننده

  زمانی که صحبت از سفری مانند ایرانگردی می‌شود ماشین‌های کاروان به ذهن بسیاری از ما می‌رسد. این ماشین‌ها امکانات مناسبی برای یک زندگی عادی در طول سفر را در اختیار مسافران قرار می‌دهند. وقتی با ماشین کاروان به مسافرت می‌روید جای استراحت، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و حتی حمام همیشه در دسترس شما قرار دارد. این ماشین‌ها یک انتخاب عالی برای ایرانگردی هستند، اما حقیقت این است که برای بسیاری، این ماشین‌های عالی، دور از دسترس و رویایی هستند. اگر شما امکان استفاده از چنین وسیله‌ای را دارید در شروع سفر خود تردید نکنید، اما اگر اینچنین نیست به سراغ گزینه‌های دیگر بروید.

  شما می‌توانید با ماشین شخصی خود راهی ایرانگردی شوید. با این کار می‌توانید برنامه‌ریزی سفرتان را در لحظه تغییر دهید. مثلا اگر در طول مسیر از جایی خوشتان آمد می‌توانید در آنجا بمانید یا مسیرتان را به سمت مکان دیگری که در طول سفر پیدا کردید تغییر دهید. در مورد اتومبیل شخصی در کنار مسائل فنی خودرو به یک نکته دیگر هم توجه کنید. سفر با ماشین در مسیرهای طولانی ممکن است برای شما و همراهان‌تان بیشتر از آنچه فکرش را می‌کردید خسته کننده باشد و باعث دلزدگی از سفر شود.

  هواپیما، قطار، اتوبوس و سایر وسایل حمل و نقل عمومی هم می‌توانند انتخاب مناسبی برای سفر باشند. هر کدام از این وسایل با توجه به زمان، هزینه و مقاصدی که در نظر دارید قابلیت استفاده را دارند. افراد کمی هستند که با وسایلی مانند دوچرخه راهی چنین سفری می‌شوند، اما سفر به این شکل هم جذابیت خود را دارا است.

  سفر داخلی
  تصویر سمت راست: جاده چالوس - تصویر سمت چپ: پل ورسک

  گستردگی جغرافیایی ایران

  شاید شما هم مانند بسیاری از کسانی که قصد ایرانگردی دارند، علاقه دارید به گوشه و کنار کشور سفر کنید و از شمال تا جنوب و از غرب تا شرق ایران را ببینید. چنین تمایلی با توجه به زیبایی‌های کشورمان و تنوع جاهای دیدنی ایران، دور از ذهن نیست. اما حتما به خاطر دارید که کشور ایران دارای 1،648،195 کیلومتر مربع وسعت است و هجدهمین کشور پهناور جهان به حساب می‌آید. با توجه به پهناور بودن ایران، در صورتی می‌توان به سفری با دامنه‌ای به گستردگی 31 استان ایران اقدام کرد که زمان بسیار زیاد و هزینه قابل توجهی را در نظر گرفته باشید. معمولا چنین شرایطی کمتر اتفاق می‌افتد و بهتر است دامنه جغرافیای ایرانگردی خود را مشخص کنید تا سفری لذت‌بخش و به یاد ماندنی را تجربه کنید. شما می‌توانید در سفر ایرانگردی خود با توجه به جاهای دیدنی استان‌ها راهی شمال یا جنوب کشور شوید یا مرکز و… . جاهای دیدنی ایران به حدی زیاد است که هر منطقه از کشور دارای جاذبه‌های طبیعی متنوع، آثار تاریخی مختلف از دوره‌های گوناگون و تنوع فرهنگی بالا است که برخی از آن‌ها اماکن ثبت جهانی شده هستند.

  طبیعت ایران
  تصویر سمت راست: قله دماوند - تصویر سمت چپ: کشتی یونانی جزیره کیش

  زمان برگزاری جشن‌ها و آیین‌های بومی

  نوروز، سیزده به‌در، یلدا و ده ها جشن و آیین دیگر معرفی بخش بزرگی از فرهنگ ایرانیان است. علاوه بر اینها حضور در مراسم سنتی و بومی هر منطقه شما را به عمق باورها و زندگی مردم می‌برد. با حضور در جشن‌ها و مراسم آیینی ممکن است این شانس را داشته باشید که ناگهان خود را در تاریخی بسیار پیش از زمان حال ببینید و از این تجربه جالب و خاص، لذت ببرید. بسیاری از آیین‌هایی که در مناطق مختلف اجرا می‌شوند، قرن‌ها سابقه دارند و ریشه آنها ممکن است به هزاران سال پیش بازگردد. حضور در مراسمی از این دست شما را به لمسی متفاوت و ناب از تاریخ مردم بومی هر منطقه نزدیک می‌کند.

  در برنامه‌ریزی برای سفر خود حتما به تاریخ و زمان برگزاری جشن‌ها و آیین‌های بومی دقت کنید. به عنوان مثال می‌توانید طوری برنامه‌ریزی کنید که در زمان سفر به غرب کشور، در جشن دیدنی پیر شالیار هم حضور داشته باشید. یا اگر در پاییز قصد ایرانگردی دارید، جشن انار را از نزدیک ببینید.

  تور های آیینی فرهنگی
  تصویر سمت راست: جشن سده در یزد - تصویر سمت چپ: جشن انار در کردستان

  جاهای دیدنی استان‌های ایران

   ایران بزرگ و زیبا سرشار از جاذبه‌ها و نقاط دیدنی است و توانایی پذیرایی از طیف وسیعی از گردشگران را در خود دارد. در هر جای ایران که باشید و در هر فصلی، می‌توانید با سفر به قسمت دیگری از کشور آب و هوایی کاملا متفاوت را تجربه کنید. طبیعت حیرت‌انگیز ایران هم دارای چنان تنوعی است که هر علاقه‌مند به طبیعت‌گردی را  به سمت خود جذب می‌کند. در بسیاری از نقاط امکانات اقامتی در حدی است که می‌توانید از خانه‌های بومگردی گرفته تا محا مناسب برای تور لوکس را انتخاب کنید. علاوه بر اینها کشوری با تمدن چند هزار ساله و پشت سر گذاشتن پادشاهی‌ها و سلسله‌های گوناگون، آثار تاریخی و باستانی بسیاری را در جای جای خود می‌بیند. دل سپردن به سفر در گستره این خاک و ایرانگردی، تجربه‌ای به ارزشمند و به یاد ماندنی برای شما خواهد ساخت. با هم نگاهی به تعدادی از جاهای دیدنی استان‌های ایران می‌اندازیم.

  استان‌های شمالی مازندران، گیلان و گلستان

  شاید بتوان جمله بریم شمال را پرکاربردترین جمله مسافران داخلی به حساب آورد. استان‌های شمالی یکی از مقاصد همیشگی گردشگران است و استان‌های شمالی ایران برای مسافران به اختصار به نام شمال شناخته می‌شوند. سه استان ساحلی سرسبز با جنگل‌های انبوه پوشیده از درخت، جنگل‌های ابر و طبیعت چشم‌نواز که همواره پذیرای مسافران پرشمار هستند. استان‌های مازندران، گیلان و گلستان با توجه به امکانات و ظرفیت‌شان می‌توانند هر ایرانگردی را در خود جای دهند، از علاقه‌مندان به تور کمپی و طبیعت‌گردی تا کسانی که تور لوکس انتخاب‌شان است.

  مطمئنا اولین جاذبه استان‌های شمالی، طبیعت حیرت‌انگیز و وجدآور آن‌ها است. دریای خزر با خط ساحلی‌اش و جنگل‌های زیبا و کهن‌سال هیرکانی که در شمال رشته کوه البرز قرار دارند مقصدی جذاب را برای مسافران پدید آورده‌اند. جاذبه‌های تاریخی شمال کشور هم که پیشینه تاریخی چند هزار ساله دارد، در نوع خود جالب توجه است؛ مانند دیوار گرگان، آتشکده‌ها و قلعه‌های باستانی، کاخ‌ها، پل‌ها، برج‌ها و… . در کنار موارد بالا باید به غذاهای خوش طعم و رنگارنگ مردم این قسمت از ایران هم اشاره کرد که محبوبیت خاصی بین مسافران دارند.

  شمال ایران
  تصویر سمت راست: غذاهای استان گیلان - تصویر سمت چپ: رامسر در استان مازندران

  استان‌های آذربایجان شرقی، غربی و اردبیل

  این سه استان از مقاصد پرطرفدار شمال غرب ایران به شمار می‌آیند. زیبایی‌های طبیعی و آرامش‌بخش این استان‌ها برای ایرانگردان آشنا است و طبیعت بکر و دیدنی این قسمت از ایران فراموش نشدنی است. آبگرم‌های معروف، آبشار، رود، دریاچه‌، غار آبی، جنگل، کوهستان و دیگر جاذبه‌های طبیعی در این سه استان به وفور وجود دارد. تاریخ پربار آذربایجان باعث شده تا آثار تاریخی زیادی در این استان‌‌‌ها به چشم بیاید، از دژهای کهن گرفته تا کاخ و عمارت و بقعه و مسجد و کلیسا و آتشکده. از دیگر دیدنی‌های این بخش از کشورمان می‌توان به این موارد اشاره کرد: سنگ‌نگاره ساسانی خان تختی، آرامگاه شمس تبریزی، تخت سلیمان، بازارهای قدیمی، کاروان‌سراها، قلعه‌ها، رصدخانه مراغه، عمارت‌ها و خانه‌های تاریخی، برج‌ها، گنبدها و شهر زیرزمینی کندوان.

  استان های شمال غربی
  تصویر سمت راست: آرامگاه شمس تبریزی در خوی - تصویر وسط: ساختمان شهرداری تبریز - تصویر سمت چپ: مسجد شیخ صفی‌الدین اردبیل

  استان‌های تهران و البرز

  شهر تهران به عنوان پایتخت ایران مملو از جاذبه‌های مدرن‌ترین شهر ایران است. اما قصه بقیه شهرهای استان تهران با شهر تهران متفاوت است. مثلا دماوند و فیروزکوه فضایی کاملا متفاوت از آنچه که با شنیدن نام تهران به یاد می‌آوریم دارند. تهران با توجه به اینکه از زمان قاجار، پایتخت ایران بوده دارای کاخ‌های مهمی است مثل گلستان، نیاوران و سعدآباد. بسیاری از آنچه در تاریخ چند قرن اخیر ایران می‌بینیم در این شهر رقم خورده است. عمارت‌های معروف، موزه‌های ارزشمندی مانند ایران باستان، آبگینه، هنرهای معاصر و جواهرات ملی، گالری‌ها، مراکز خرید و حتی خیابان‌های خاطره‌انگیز تهران هم برای ایرانگردی مقصدی مناسب به حساب می‌آید. طبیعتا پایتخت کشور دارای امکانات بسیار مناسبی برای یک تور لوکس است.

  تا چند سال پیش البرز قسمتی از استان تهران بود و بعد از آن خود به استانی مستقل تبدیل شد. استان البرز در همسایگی تهران با داشتن روستاها و مناطق ییلاقی زیبا مانند برغان و ورده استانی مهمان‌پذیر و دیدنی است. کاروان‌سرای شاه عباسی، سد امیرکبیر، قسمتی از جاده کندوان، کاخ‌هایی مانند شمس و سلیمانیه و باغ‌های و قلعه‌ها از دیگر دیدنی‌های این استان هستند.

  تهران گردی
  تصویر سمت راست: تخت طاووس که در موزه جواهرات ملی نگهداری می‌شود - تصویر سمت چپ: کاخ مروارید در استان البرز

  استان‌های شمال شرقی ایران، خراسان شمالی، رضوی و جنوبی

  این سه استان در سالیان پیش استان بزرگ خراسان را تشکیل داده بودند که وسیع‌ترین استان ایران بود. مهم‌ترین شهر این سه استان، شهر زیارتی مشهد است که مرکز استان خراسان رضوی است. با توجه به موقعیت جغرافیایی این استان‌ها و قرار گرفتن در مسیر کاروان‌ها در این منطقه از کشور، کاروان‌سراهای معروفی مانند ماهی، فخر داوود و شرف را مشاهده می‌کنید. چشمه‌های آبگرم و آب معدنی، نهرها، باغ‌های پربار و کویر از جمله زیبایی‌های طبیعت این مناطق است. در این قسمت از خاک کشورمان بزرگان مذهبی، عرفانی و اهل فرهنگ بسیاری زندگی می‌کردند و آرامگاه‌های آن‌ها نیز مانند خیام و عطار از جاذبه‌های گردشگری این مناطق به حساب می‌آیند. چشم‌انداز فرهنگی توس، شهر تاریخی زورن، مساجدی مانند گوهرشاد، میانده بشرویه، رشتخوار و مسجد جامع قائن، مدارس قدیمی شوکتیه، معصومیه و علیا، ارگ‌های طبس، بهارستان و کلاه فرنگی، کاخ‌ کلات، قلعه کندر، قنات قصبه، گنبد هارونیه، خانقاه و مزار شیخ احمد جام، آتشکده اسپاخو، تپه ریوی و شهر بلقیس از جمله دیدنی‌های این سه استان به شمار می‌آیند.

  جاهای دیدنی خراسان
  تصویر سمت راست: آتشکده اسپاخو - تصویر سمت چپ: آرامگاه فردوسی

  استان‌ قزوین

  شهر قزوین در مرکز این استان، باغ‌شهری زیبا و دیدنی است. این شهر که روزگاری پایتخت ایران بود اکنون پایتخت خوشنویسی ایران نامیده می‌شود. کاخ چهل ستون که در شهر قزوین قرار دارد را حتما ببینید تا از زیبایی‌های آن لذت ببرید. بازار سعدالسلطنه، حمام قجر، حمام بلورخانه، خانه‌های قدیمی از دیگر دیدنی‌های شهر هستند. پرآوازه‌ترین مکان قزوین قلعه الموت است که از شهرتی بسیار زیاد برخوردار است. قلعه سمیران و منطقه تاریخی طارم سفلی از دیگر دیدنی‌های این استان هستند. جشن انار قزوین هم از آیین‌های تماشایی این استان است.

  ایرانگردی قزوین
  تصویر سمت راست: عمارت چهل ستون قزوین - تصویر سمت چپ: قلعه الموت

  استان سمنان

  استان سمنان جایی است که جنگل‌های البرز پایان می‌گیرند و حال و هوای کویر آغاز می‌شود. در چنین مکانی یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های طبیعی کشور به نام جنگل ابر قرار دارد. چشمه علی، کاروان‌سرای قصر بهرام، برج‌های چهل دختر، طغرل و پیر علمدار، قلعه دولت‌آباد، مساجد قدیمی، عمارت‌ها و خانه‎‌های تاریخی، آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی و ….

  سمنان
  تصویر سمت راست: جنگل ابر - تصویر سمت چپ: آرامگاه بایزید بسطامی

  استان زنجان

  طبیعت زنجان با رودخانه‌ها، آبشارها و چشمه‌های آب گرم خود شناخته می‌شود. باغ‌های سرسبز هم در این استان زیاد به چشم می‌خورد. در این استان صنایع دستی بسیاری را خواهید دید، از چاقو چاروق گرفته تا ملیله. گنبد سلطانیه، حمام تاریخی زنجان، معبد داش کسن، بازار شهر زنجان، عمارت‌های دارایی و ذوالفقاری، پل‌های تاریخی سردار و میر بهاالدین ولد را هم در سفرتان به زنجان می‌توانید ببینید. 

  جاهای دیدنی زنجان
  تصویر سمت راست: ملیله کاری - تصویر سمت چپ: گنبد سلطانیه

  استان مرکزی

  استان مرکزی به عنوان یک استان صنعتی و با مرکزیت اراک دارای جاذبه‌های طبیعی و تاریخی متعددی است. از جمله این جاذبه‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد: تپه باستانی چهل گزی، تپه تاریخی آوه، آبشار چناقچی، تالاب آق‌گل، آتشکده خورهه، آبگرم محلات، مساجد جامع محلات، ساوه و مسجد اعظم چلسبان، روستای تاریخی درمن، روستاهای غارکل، سراب  چناس و ….

  دیدنی های استان مرکزی
  تصویر سمت راست: حمام چهارفصل اراک - تصویر سمت چپ: آتشکده خورهه

  استان قم

  استان قم کوچکترین استان ایران است و بیشتر به خاطر اهمیت مذهبی خود شناخته می‌شود. روستاهای زیبایی مانند خاوه، وشنوه و فردو در این استان وجود دارند. کوه خضر نبی، مسجد جامع قم، تیمچه بزرگ، کاروان‌سرای دیر گچین از دیگر جاهای دیدنی قم به شمار می‌آیند.

  استان قم
  تصویر سمت راست: کوه خضر نبی - تصویر سمت چپ: مرقد حضرت معصومه (س)

  استان همدان

  اولین پایتخت ایران در این استان قرار داشت و همین مساله نشان از آثار تاریخی ارزشمند همدان دارد. شهر باستانی هگمتانه، مجسمه شیر سنگی، مجموعه گنجنامه موزه تاریخ همدان و … گواهی بر قدمت این استان دارند. غار علیصدر به شما اجازه می‌دهد تا طولانی‌ترین مسیر قایقرانی داخل یک غار را در جهان داشته باشید. آرامگاه ابن سینا، حمام قلعه یا موزه مردم‌شناسی و بازار همدان گوشه‌ای دیگر از دیدنی‌های این قسمت از کشورمان برای ایرانگردی هستند.

  همدان گردی
  تصویر سمت راست: گنجنامه - تصویر سمت چپ: آرامگاه بوعلی سینا

  استان کرمانشاه

  در این استان آثار تاریخی ارزشمندی مانند سنگ نبشته بیستون و طاق بستان قرار دارند. کرمانشاه دارای اهمیت تاریخی خاصی است. آثار تاریخی بسیار دیگری هم در این استان از دوره‌های تاریخی و سلسله‌های مختلف وجود دارد مانند کاروان‌سراهای بیستون، قصر شیرین و ایلخانی، کاخ‎‌های خسرو و حوش کوری، معبد آناهیتا. غار دواشکفت، غار پرآو که بزرگ‌ترین غار عمودی جهان است. رودخانه‌های پرآب، دریاچه‌ طاق بستان، سراب خضر الیاس و سراب نیلوفر از دیدنی‌های طبیغی کرمانشاه هستند.

  دیدنی های کرمانشاه
  تصویر سمت راست: طاق بستان - تصویر سمت چپ: غار پرآو

  استان کردستان

  شاید بتوان کردستان را زیباترین استان غربی ایران به حساب آورد. طبیعت بکر و بی‌نظیر در کنار تاریخ غنی، این استان را به یکی از بهترین مقاصد برای گردشگران تبدیل کرده است. هر سال و در فصل پاییز بزرگ‌ترین جشن انار ایران در کردستان برگزار می‌شود. جشن پیر شالیار در اورامان هم شهرتی خاص خود را دارد و در زمستان عده زیادی را به اورامانات باشکوه می‌کشاند. آبشارها، رودهای پرآب، روستاهای زیبا مانند اورامان و پالنگان، پارک جنگلی آبیدر، غار کرفتو قسمتی از دیدنی‌های این استان غربی ایران هستند.

  جاهای دیدنی کردستان
  تصویر سمت راست: چشم انداز فرهنگی اورامانات - تصویر سمت چپ: عمارت آصف وزیری سنندج

  استان‌های لرستان و ایلام

  لرستان یکی از قدیمی‌ترین سکونت‌گاه‌های انسان است. این استان پرآب و کوهستانی طبیعتی زیبا و جذاب دارد. دریاچه گهر، اشتران‌کوه، تالاب‌های پل دختر و آبشارهای پرشمار قسمتی از طبیعت لرستان را تشکیل می‌دهند. قلعه فلک ‌الافلاک معروف‌ترین اثر تاریخی لرستان است. قلعه‌های مندیش و باجول، پل‌های شاپوری، کشکان، سه پله و کلهر هم تعدادی از آثار تاریخی این استان دیدنی هستند.

  از دیدنی‌های ایلام می‌توان به طاق شیرین و فرهاد، آتشکده سیاهگل، دژ جولیان، قلعه کلم و قلعه والی اشاره کرد. اگر به دره‌شهر در استان ایلام بروید قلعه‌های دیدنی بسیاری را خواهید دید. رودخانه پرآب سیمره و تنگه رازیانه از دیدنی‌های طبیعی ایلام هستند.

  ایلام لرستان
  تصویر سمت راست: قلعه کنجاجم - تصویر سمت چپ: قلعه فلک الافلاک

  استان اصفهان

  اصفهان یکی از دیدنی‌ترین استان‌های ایران است و به قول رنیر، شاعر و نویسنده فرانسوی اصفهان، نصف جهان است. دلیل این توصیف رنیر، وجود دیدنی‌های بسیار در اصفهان است مانند میدان نقش جهان، عمارت عالی قاپو، کاخ قیصریه، مساجد جامع عباسی، عتیق و شیخ لطف الله، سی و سه پل، پل خواجو، کاخ چهل ستون ، منارجنبان، محله جلفا، کلیسای وانک، کلیسای بیت‌اللحم و بسیاری آثار دیگر.

  موارد بالا مربوط به دیدنی‎‌های شهر اصفهان هستند و دیگر شهرهای استان اصفهان هم برای ایرانگردی مقاصد مناسبی هستند.

  ارگ شیخ بهایی و کبوترخانه‌هایش، باغ فین، بازار کاشان، خانه‌های تاریخی و عمارت‌های بسیار، حمام‌ها، قلعه‌ها، کاروان‌سراها و کویرهای معروف اصفهان از دیگر دیدنی‌های این استان هستند.

  اصفهان گردی
  تصویر سمت راست: گنبد مسجد شیخ لطف‌الله - تصویر سمت چپ: سی و سه پل

  استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری

  استان زیبای کهگیلویه و بویر احمد مقصد بسیار مناسبی برای علاقه‌مندان به طبیعت گردی به شمار می‌آید. از جمله دیدنی‌های استان می‌توان به این موارد اشاره کرد: آبشارهای بهرام بیگی، شهنیز و کمردوغ، چشمه‌های جوشان و زلال، تنگ شلال دون، غارها و اشکفت‌های کوهستانی و… . این استان دارای آثار تاریخی با ارزشی است مانند گورستان سه طبقه، قلعه دختر، قلعه مانگشت و دژ سلیمان. نبرد بین آریو برزن و اسکندر مقدونی در تنگ تکاب این استان رخ داده بود.

  استان چهارمحال و بختیاری با داشتن 16 قله با ارتفاع بیش از 3500 متر به عنوان بام ایران شناخته می‌شود. ارتفاعات کوهستانی و سرد این استان سرچشمه رودخانه‌های زاینده‌رود، کارون و دز هستند. چشمه‌های پرتعدادی در این قسمت از کشورمان وجود دارد. جنگل‌های چهارمحال و بختیاری را بیشتر درختان بلوط تشکیل می‌دهند‌. چشمه‌ها، آبشارها، جنگل‌ها و مناظر طبیعی بکر این منطقه طبیعت‌گردی بسیاری را به خود جذب می‌کند.

  چهارمحال و بختیاری - کهکیلویه و بویراحمد
  تصویر سمت راست: آبشار آتشگاه - تصویر سمت چپ: پل زمان خان

  استان یزد

  استان یزد یکی از مناطق آباد قدیمی ایران و گذرگاهی مهم در گذشته به حساب می‌آید. این استان سرشار از آثار تاریخی دیدنی است. شهر یزد به عنوان نخستین شهر خشت خام جهان به حساب می‌آید و بافت قدیمی شهر فوق‌العاده دیدنی است. این شهر یکی از اماکن ثبت جهانی شده ایران است. استان یزد دارای دیدنی‌های بسیاری است. سرو ابرکوه، یخچال خشتی ابرکوه، منارجنبان خرانق، مسجد جامع اردکان، آسیاب آبی اشکذر، قلعه مروست، قلعه سریزد، مجموعه تاریخی شاه نعمت الله ولی، نارین قلعه، آتشکده زرتشتیان یزد، دخمه زرتشتیان، مسجد جامع یزد، بازار و حمام خان، باغ دولت‌آباد، بادگیرهای دیدنی و قنات‌های طولانی تنها تعدادی از آثار ارزشمند استان یزد هستند.

  دیدنی های یزد
  تصویر سمت راست: خانه صدوقی - تصویر سمت چپ: نارین قلعه

  استان فارس

  استان فارس یکی از شناخته شده‌ترین استان‌های کشور برای گردشگران است و تعدادی از معروف‌ترین جاهای دیدنی ایران در این استان قرار دارند. شهر تاریخی و پرآوازه شیراز پایتخت فرهنگی ایران است و با دیدنی‌هایی چون حافظیه، سعدیه، باغ‌های دلگشا و ارم، مجموعه زندیه، مسجد نصیرالملک و نارنجستان قوام مانند نگینی درخشان برای ایرانگردان به حساب می‌آید. آثار تاریخی این استان هم نمادی از ایران به حساب می‌آیند که تخت جمشید، پاسارگاد، آرامگاه کوروش و نقش رستم نمونه‌ای از آن‌ها هستند.

  دیدنی های استان فارس
  تصویر سمت راست: نقش رستم - تصویر سمت چپ: باغ ارم

  استان کرمان

  وسیع‌ترین استان ایران با توجه به قدمت تاریخی بسیارش دارای جاهای دیدنی زیادی است. می‌توانید در این استان درختان کهنسال و آبشارهای پرتعدادی را ببینید. باغ شاهزاده ماهان، باغ فتح آباد، گنبد جبلیه، مجموعه گنجعلی خان، کاروان‌سراهایی مانند وکیل، زرتشتیان بم و چهل پایه، مساجد ملک، مظفری و چهل ستون، ارگ بم، ارگ راین، منطقه گندم بریان، دریاچه جوان شهداد، بازارها، تیمچه‌ها، آب انبارها، یخچال‌ها و یخدان‌ها گوشه‌ای از دیدنی‌های استان کرمان هستند.

  جاهای دیدنی کرمان
  تصویر سمت راست: ارگ بم - تصویر سمت چپ: باغ شاهزاده

  استان‌های ساحلی جنوبی خوزستان، بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان

  بر کرانه ساحل خلیج نیلگون فارس و دریای عمان، چهار استان زیبای جنوبی با مردمی خونگرم قرار گرفته‌اند. اگر برای ایرانگردی خط ساحلی جنوب را انتخاب کنید بیش از آنچه تصور می‌کنید، دیدنی پیش روی خود دارید. جاهای دیدنی مانند شهر سوخته، زیگورات چغازنبیل، شهر باستانی حریره، شهر زیرزمینی و باستانی کاریز، کوه خواجه، سازه‌های آبی شوشتر، محوطه باستانی شوش، مناطق باستانی، دریاچه و تالاب هامون، شهر خشتی دهانه غلامان، آسیاب بادی مچی، مراکز خرید، پارک دلفین‌ها و پرندگان، مراکز تفریحات آبی مثل مارینا، پارک ساحی سورو، معبد هندوها، پل لاتیدان، کاخ‌ها، قلعه‌ها، کاروا‌ن‌سراها، تالاب بین‌المللی جزیره شیدور، جنگل حرا، دره ستارگان، غار نمکدان، چاه‌های تلا، کشتی یونانی، ژئوپارک قشم، عمارت‌های زیبا و بازارهای محلی. جنوب کشور در خشکی و دریا برای شما دیدنی خواهد بود، چه بر ساحل خلیج و چه در جزیره‌های زیبای جنوبی. قابلیت‌های جنوب کشور باعث شده که شما بتوانید یک تور لوکس را در کنار آب‌های زیبای خلیج داشته باشید.

  استان های جنوبی
  تصویر سمت راست: شهر سوخته - تصویر سمت چپ: سازه‌های آبی شوشتر

  ایرانگردی تجربه‌ای متفاوت و به یاد ماندنی

  سرزمین کهنسال ایران با تاریخ پربار و شگفت‌انگیز و طبیعت متنوع و رویایی خود یکی از بهترین مقاصد برای گردشگران داخلی و خارجی به شمار می‌آید. هر گوشه از این خاک در دل خود اسرار بی‌شماری دارد و زیبایی‌های طبیعی و تاریخی ایران به انتظار دیدار شما نشسته‌اند. اگر قصد ایرانگردی دارید و سوالی در ذهن، مشاوران شما در هزار و یک گشت پاسارگاد می‌توانند به شما در پیدا کردن بهترین جواب برای این سوال کمک کنند. با ما تماس بگیرید.

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

  برای دریافت آخرین اطلاعات تورهای داخلی و ایران گردی با ما تماس بگیرید.

  آشنایی با 5 پایتخت ایران
  آشنایی با 5 پایتخت تاریخی ایران
  پایتخت های ایران

  آشنایی با 5 پایتخت تاریخی ایران

  کشور کهن‌سال ایران به دلیل پیشینه تاریخی کهن و جابجایی‌های بسیار قدرت پایتخت‌های بسیاری را به خود دیده است. از تعدادی از این شهرها تنها ویرانه‌ای برجای مانده و برخی دیگر به حیات خود ادامه دادند. معمولا پایتخت را به عنوان بزرگ‌ترین شهر و مرکز سیاسی یک کشور می‌شناسیم. این تعریف برای بسیاری از پایتخت‌ها درست است و این شهرها اصلی‌ترین شهر کشور به حساب می‌آیند. جالب است بدانید که کشورهایی با بیشتر از یک پایتخت هم در جهان وجود دارند. بولیوی و چند کشور دیگر دارای دو پایتخت هستند. کشور آفریقای جنوبی تنها کشور جهان با سه پایتخت است که هر پایتختش محل استقرار یکی از قوای سه‌گانه کشور است و هیچ کدام از این سه پایتخت، پرجمعیت‌ترین شهر آفریقای جنوبی نیستند.

  نخستین پایتخت‌های ایران

  نخستین پایتخت ایران شهر هگمتانه است که پایتخت پادشاهی ماد به حساب می‌آمد. زمانی که دیاکو به عنوان اولین پادشاه ماد قدرت را در دست گرفت این شهر را به عنوان پایتخت انتخاب کرد. هگمتانه به معنای جای گردآمدگان است و بعدها هخامنشیان هم این شهر را به عنوان پایتخت تابستانی خود انتخاب کردند. شاهنشاهی پرآوازه و قدرتمند هخامنشی علاوه بر هگمتانه پایتخت‌های دیگری هم داشت که پارسه، پاسارگاد، شوش و بابل بودند.

  پیش از دوران مادها و در هزاره سوم پیش از میلاد تمدن ایلام در جنوب غربی ایران قدرت را در اختیار داشت و سه شهر شوش، آوان و انشان پایتخت تمدن ایلام به حساب می‌آمدند. اما شهری که لقب نخستین پایتخت ایران را در اختیار دارد شهر هگمتانه است. این شهر بعدها پایه‌های همدان امروزی شد.

  همانطور که گفتیم شهرهای زیادی در طول تاریخ پایتخت ایران شدند که در این مقاله امکان پرداختن به همه آن‌ها نیست و با هم نگاهی به پنج پایتخت ایران خواهیم انداخت. به عنوان اولین شهر به سراغ تهران، پایتخت فعلی ایران می‌رویم.

  پایتخت های باستانی
  تصویر سمت راست: بخش‌های باقیمانده هگمتانه پایتخت مادها - تصویر سمت چپ: تکوک زرین هخامنشی (جام ریتون)

  تهران، پایتخت دوران مدرن ایران

  نوروز سال 1165 بود که تهران برای اولین بار لقب پایتخت را به خود دید. این کار به فرمان آقا محمدخان قاجار انجام شد و این شهر پر از باغ و بستان با بیست هزار نفر جمعیت به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد. در طول سلسله قاجار این شهر وسعت یافت تا اینکه تبدیل به بزرگ‌ترین شهر ایران با 250 هزار نفر جمعیت شد. با شروع دوران پهلوی شهر تهران آغاز به مدرن شدن کرد و با رشدی سریع به پیشرفت خود ادامه داد.

  شهر تهران در دامنه جنوبی رشته کوه‌های البرز قرار گرفته و روزگاری را که به عنوان منطقه‌ای خوش آب و هوا شناخته می‌شد کاملا از یاد برده است. پایتخت شلوغ ایران کلان‌شهری با امکانات بسیار و جاهای دیدنی مختلف است. این شهر که حوادث تاریخی بسیاری را به خود دیده آنقدر جای دیدنی دارد که بیشتر ساکنان پایتخت هم از وجود آن‌ها بی‌خبرند. تهران شهری مدرن، شلوغ و پرجاذبه است که باید در لیست هر ایرانگردی قرار داشته باشد.

  پایتخت های ایران - تهران
  تصویر سمت راست: کاخ گلستان - تصویر سمت چپ: کاخ مرمر

  دیدنی‌های تهران

  موزه‌های تهران دارای ارزش بسیاری هستند و اشیا باارزشی در خود دارند، موزه‌هایی مانند ایران باستان، موزه ملک، موزه جواهرات ملی ایران، موزه آبگینه و سفالینه و … گنجینه ارزشمندی از تاریخ ایران را در خود دارند. تهران بیش از دو قرن است که پایتخت ایران است و به همین خاطر دارای کاخ‌های متعددی است مانند کاخ‌های سعدآباد، نیاوران، مرمر، گلستان، شمس‌العماره،  صاحبقرانیه، فرح‌آباد و کوشک احمدشاهی.

  یکی از دیدنی‌ترین جاهای دیدنی شهر، بازار تهران است که قلب تپنده بسیاری از امور اقتصادی کشور به حساب می‌آید. بازار تهران با وسعت 105 هکتاری میزبان گردشگران خارجی بسیاری است که تماشای بازار برای‌شان لطف خاصی دارد. ییلاقات  پرتعداد تهران برای مردم شهر محبوبیت خاصی دارند، ییلاقاتی مانند دربند، درکه، لواسان، فشم، کن و سولقان و… .

  جاهای دیدنی تهران دارای طیف بسیار گسترده‌ای هستند و هر کس به فراخور سلیقه خود می‌تواند از تهران‌گردی لذت ببرد.

  تهران - پایتخت دیدنی
  تصویر سمت راست: تخت طاووس که در موزه جواهرات ملی نگهداری می شود - تصویر سمت چپ: کاخ نیاوران

  اصفهان، موزه‌ای به وسعت یک شهر

  کلان‌شهر تاریخی اصفهان در مرکز ایران در سه دوره آل زیار، سلجوقیان و صفویان پایتخت ایران بود. اصفهان برای گردشگران شهری بهشتی و سرشار از زیبایی است. اصفهان یکی از زیباترین شهرهای ایران و خاورمیانه است که برای گردشگران خارجی هم کاملا شناخته شده است. این شهر میزبانی کاملا مناسب برای برگزاری تور لوکس است. ایرانگردی بدون سفر به اصفهان امکان‌پذیر نیست. اگر راهی این شهر تاریخی و زیبا شدید حتما لیستی از جاهای دیدنی اصفهان که دوست دارید ببینید را تهیه کنید. پایتخت قدیمی ایران آنقدر جای دیدنی دارد که شاعر فرانسوی، رنیر به اصفهان لقب نصف جهان داده است. هنرمندان اصفهانی که در رشته‌های مختلف صنایع دستی فعالند تاثیر بسزایی در معرفی اصفهان دارند و به شهر جلوه‌ای خاص از زیبایی بخشیده‌اند.

  اصفهان پایتختی که تبدیل به موزه شد
  میدان نقش جهان

  دیدنی‌های اصفهان

  بازدید از میدان نقش جهان به تنهایی یک اصفهان گردی به حساب می‌آید. کاخ عالی قاپو، دروازه‌های چوگان، بازار قیصریه، مسجد شیخ لطف‌الله و مسجد جامع عباسی معروف‌ترین آثار دیدنی میدان نقش جهان هستند. در مسجد عتیق می‌توانید دوره‌های مختلف معماری را ببینید، بنای اولیه مسجد 1200 سال پیش ساخته شد و در هر دوره تاریخی مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. پل‌های معروف خواجو و سی و سه پل بر روی زاینده‌رود برای گردشگران لطف و صفای خاصی دارند. منارجنبان، کاخ چهل ستون، محله جلفا، کلیسای وانک، کلیسای بیت‌اللحم و باغ پرندگان تعدادی دیگر از جاهای دیدنی شهر زیبای اصفهان هستند. شهر اصفهان امکانات مناسبی برای برگزاری انواع تور داخلی و تور لوکس را در خود دارد و مسافران این شهر خاطره‌ای دلنشین از پایتخت قدیمی ایران به یاد می‌سپارند.

  تصویر سمت راست: کلیسای وانک - تصویر سمت چپ: سی و سه پل

  کرمان، بازمانده سرزمین باستانی کارمانیا

  شهر کرمان زمانی در سلسله زندیه و قبل از آن در دوران قراختائیان، سلسله مظفریان، سلجوقیان و آل بویه لقب پایتخت را به همراه نام خود داشت. کرمان شهری کهن است که در کتیبه‌های داریوش هخامنشی به نامش اشاره شده است. این شهر امروزه هم شهری پررونق است و یکی از کلان‌شهرهای ایران به حساب می‌آید. جاهای دیدنی کرمان دارای تنوع گسترده‌ای است و برای تمامی سلیقه‌ها جذاب است.

  جاهای دیدنی کرمان
  تصویر سمت راست: ارگ بم - تصویر سمت چپ: باغ شاهزاده

  دیدنی‌های کرمان

  قلعه دختر یا قلعه کهن یکی از قدیمی‌ترین قلعه‌های ایران است. قلعه اردشیر هم یکی دیگر از قلعه‌های باستانی کرمان است که مانند قلعه دختر از دوران اشکانیان به جا مانده است. وقتی در کرمان هستید می‌توانید به تماشای دو نمونه عالی از باغ‌های ایرانی بروید. باغ شاهزاده ماهان در 35 کیلومتری کرمان یکی از 9 باغ مشهور ایرانی در جهان است و باغ فتح آباد هم نمونه زیبای دیگری از یک باغ ایرانی است، بازار کرمان دارای طولانی‌ترین راسته بازار در ایران است. وقتی در بازار شهر هستید می‌توانید به مسجد مظفری یا مسجد جامع در کنار بازار که در قرن هشتم ساخته شده بروید. مسجد معروف و قدیمی دیگر کرمان مسجد ملک نام دارد و از دوران سلجوقیان به جا مانده است. . مجموعه گنجعلی خان یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی کرمان است که از میدان، بازار، کاروان‌سرا، مدرسه، مسجد، حمام، ضرابخانه و آب انبار تشکیل شده است. گنبد جبلیه بنایی سنگی است و امروزه به موزه سنگ کرمان تبدیل شده است. آتشکده زرتشتیان حدود یک قرن پیش بنا شده و تبدیل به موزه مردم‌شناسی شده است.

  شهر کرمان در مسیر کاروان‌های بسیاری قرار داشت و به همین دلیل کاروان‌سراهای زیادی دارد، مانند کاروان‌سرای وکیل، زرتشتیان بم، چهل پایه و چهل ستون. کرمان دارای یخدان‌های بسیاری است که در گذشته یخ را در فصل گرما در آن‌ها نگه می‌داشتند و همچنان پابرجا هستند مانند یخدان مویدی و زریسف. باغ موزه هرندی، بازارها، تیمچه‌ها و آب انبارها از دیگر دیدنی‌های شهر کرمان برای ایرانگردی هستند.

  kerman attractions
  تصویر سمت راست: مجموعه گنجعلی خان - تصویر سمت چپ: آرامگاه شاه نعمت الله ولی

  قزوین، پایتخت خوشنویسی ایران

  کهن شهر قزوین که ساختش را به شاپور ذوالاکتاف پادشاه ساسانی نسبت می‌دهند، بیشتر از نیم قرن پایتخت سلسله صفویان بود. در سال 951 هجری قمری شاه تهماسب صفوی دستور انتقال پایتخت از تبریز به قزوین را صادر کرد. تبریز نزدیک مرزهای عثمانی بود و بیم آن می‌رفت که مورد حمله آنان قرار گیرد. به این ترتیب شهری که روزگاری در مسیر جاده ابریشم شهری مهم و حیاتی شمرده می‌شد پایتخت ایران شد . امروز هم قزوین نام پایتخت را در کنار نام خود دارد و به عنوان پایتخت خوشنویسی ایران شناخته می‌شود.

  ایرانگردی قزوین
  تصویر سمت راست: عمارت چهل ستون قزوین - تصویر سمت چپ: قلعه الموت

  دیدنی‌های  قزوین

  کاخ چهل ستون یادگاری زیبا از دوران پایتختی شهر است که اوج هنر نگارگری مکتب قزوین به حساب می‌آید. کاخ چهل ستون به دستور شاه تهماسب  و در شان کاخی شاهانه ساخته شده است. تزیینات و آثار هنری کاخ و باغی که در آن قرار گرفته تصویری از دوران پایتختی شهر به شما ارائه می‌دهد. حین گشت و گذار در شهر می‌توانید از بازار قدیمی هم دیدن کنید و سری هم به مسجد جامع قزوین بزنید که بیشتر از هزار سال از زمان ساختش می‌گذرد. از دیگر جاهای دیدنی قزوین می‌توان به کاروان‌سرای سعدالسلطنه، سردر عالی قاپوی قزوین، دروازه درب کوشک، حمام قاجاری، کلیسای کانتور، عمارت باغ سپهدار و خیابان سپه اشاره کرد.

  زمانی که در سفر ایرانگردی خود به قزوین برسید می‌توانید به دیدن یکی از نامدارترین قلعه‌های ایران بروید. قلعه الموت که مقر فرماندهی 35 ساله حسن صباح بر اسماعیلیان بود. دژی تسخیرناپذیر که سپاهیان بسیاری از فتح آن ناکام ماندند و سرانجام به دست لشکر هلاکوخان مغول سقوط کرد.

  اگر طی سفر ایرانگردی‌تان در فصل پاییز  و اواخر مهرماه به قزوین رسیدید، جشن انار قزوین را از دست ندهید. جشنی سرخ رنگ که از دیرباز برای سپاس از خدا و طبیعت در فصل چیدن انار برگزار می‌شود.

  جاهای دیدنی فزوین

  شیراز، پایتخت فرهنگی ایران

  شیراز زیبا و دوست داشتنی، مهد شعر و هنر و تاریخ، در زمان سلسله‌های آل‌بویه، اتابکان فارس، مظفریان و زندیه پایتخت ایران بوده است. شیراز شهر قصه‌ها و افسانه‌ها است و می‌توان در کوچه‌هایش غزل و عطر بهار نارنج شنید. این شهر قدیمی و کهنسال که آثار تمدن چهار هزار ساله را در خود جای داده است یکی از بهترین مقاصد گردشگران تور داخلی و تور لوکس است. گردشگران خارجی هم که قصد ایرانگردی دارند شیراز را در لیست خود قرار می‌دهند.

  دیدنی های استان فارس
  تصویر سمت راست: نقش رستم - تصویر سمت چپ: باغ ارم

  دیدنی‌های شیراز

  شیراز شهری سرشار از جاهای دیدنی است که از گشت و گذار در آن خسته نمی‌شوید. حافظیه و سعدیه آرامگاه دو شاعر نامدار ایران، لحظاتی آرامش‌بخش را برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کنند. حافظیه در کت شیراز یا مصلی به بیان حافظ شیرازی زیارتگه رندان جهان است و از آرامگاه استاد سخن، سعدی شیرازی در کنار باغ دلگشا هنوز بوی عشق می‌آید. باغ‌های دلگشا و ارم هرچند در داخل شهر هستند اما  وقتی در آن‌ها قدم می‌زنید، خود را در فضایی جدا از هر شهری احساس می‌کنید.

  شهری چون شیراز که در اطراف خود یادگاران تاریخی باشکوهی مانند تخت جمشید، پاسارگاد، نقش رستم و … را دارد، پیشینه تاریخی غنی و پرباری را برای شما در موزه‌هایش به نمایش می‌گذارد. تاریخ استان فارس و شهر شیراز بخش مهم و باشکوهی از تاریخ ایران زمین را شامل می‌شود.

  زمانی که شیراز پایتخت کریم‌خان زند بود مجموعه زندیه در شهر ساخته شد. مجموعه‌ای شامل ارگ کریم‌خان، بازار وکیل، حمام وکیل، آب انبار، مسجد و ساختمان‌های متعددی که بعد از گذشت سه قرن، همچنان زندگی در آن‌ها جاری است. یکی از دیدنی‌ترین مساجد ایران به نام مسجد نصیرالملک یا مسجد صورتی در شیراز واقع شده که ترکیبی رویایی از رنگ و نور و مقرنس و کاشی است. در شیراز می‌توانید به تماشای نارنجستان قوام که یکی از زیباترین خانه‌باغ‌های ایرانی است بروید. مسجد جامع عتیق، مسجد مشیر، باغ عفیف‌آباد، دروازه قرآن، عمارت شاپوری، خانه زینت‌الملک، آرامگاه خواجوی کرمانی و بسیاری دیدنی‌های دیگر، شیراز را تبدیل شهری فوق‌العاده برای ایرانگردی کرده‌اند.

  Shiraz - persepolis
  پارسه، پایتخت هخامنشیان

  ایران، کشور پایتخت‌ها

  از روزی که هگمتانه به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد تا امروز که نوبت به تهران رسیده است، شهرهای متعددی لقب پایتخت را به خود دیده‌اند؛ به غیر از شهرهایی که در این مقاله به آنها اشاره شد، شوش، ایذه، شوشتر، نیشابور، تبریز، مراغه، همدان، سلطانیه، یزد، سبزوار و اردبیل نیز در میان پایتخت‌های ایران زمین بوده‌اند. از نظر تغییر پایتخت، کشور ایران یکی از کشورهای با تعداد پایتخت بالا در تاریخ به حساب می‌آید. به قدرت رسیدن سلسله‌های مختلف و حکومت‌های محلی و عوامل دیگر باعث شده تا گردشگران تور داخلی شهرهای بسیاری را به عنوان پایتخت در لیست ایرانگردی خود داشته باشند.

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

  برای دریافت آخرین اطلاعات تورهای داخلی و ایران گردی با ما تماس بگیرید.

  یزد، نخستین شهر خشت خام جهان
  یزد

  یزد، نخستین شهر خشت خام جهان

  شهر زیبای یزد، شهر بادگیرها یکی از کهن‌ترین شهرهای ایران است. در هر گوشه‌ای از نخستین شهر تاریخی ایران، بنایی با معماری چشم‌نواز شما را به سمت خود می‌کشد. معماری ارزشمند شهر و بافت قدیمی بسیار زیبا و دست نخورده‌اش باعث شده تا یزد، تنها شهر ایران باشد که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

  اگر در فکر ایرانگردی هستید حتما نام یزد را فهرست خود قرار دهید. شهر یزد را می‌توان نمادی از تلاش هزاران ساله انسان برای سکونت در کویر به حساب آورد. تلاشی که حاصل آن دیدنی‌هایی است که پیش روی شما است، مانند قنات‌ها، بناهای خشتی، بادگیرها و …

  زمانی که در شهر یزد هستید فهرستی طولانی از دیدنی‌ها را در اختیار خواهید داشت که می‌توانند سفری پربار و خاطره‌انگیز را برای شما رقم بزنند. با توجه به گردشگرپذیر بودن شهر، امکانات اقامتی مناسبی در یزد وجود دارد. شما می‌توانید این قسمت از سفر ایرانگردی خود را با یک تور لوکس تجربه کنید و یا در یک اقامتگاه بومگردی با حال و هوای خانه‌های قدیمی یزد ساکن شوید.

  جاهای دیدنی یزد

  مجموعه میدان امیرچخماق

  امیر جلال‌الدین چخماق شامی حاکم یزد در دوران تیموری بود که در قرن 9 هجری به حکومت یزد رسید. امیر چخماق در طول دوران زمامداری خود در آبادانی شهر کوشید و مجموعه امیر چخماق یک نمونه شاخص تلاش‌های وی است. مجموعه‌ای که شامل میدان، بازار، حمام، چند کاروان‌سرا، قنات‌خانه، چند آب انبار، چاه آب سرد، مسجد، تکیه و خانقاه است. شاخص‌ترین بنای این مجموعه تکیه سه طبقه‌ای است که در ضلع شرقی میدان امیر چخماق یا به قول مردم یزد میر چخماق قرار دارد.

  مساجد شهر یزد

  مسجد جامع یزد، ایوانی 1000 ساله در دل کویر

  مسجد جامع یزد گنجینه‌ای گران‌بها از معماری دوران مختلف را در خود دارد. مسجد جامع یزد بر روی آتشکده‌ای ساسانی بنا شده و با مساحتی نزدیک به ده هزار متر مربع مانند ایوانی بزرگ به چشم می‌آید. به نظر می‌آید در گذشته سه مسجد در این منطقه وجود داشته که مسجد فعلی در مکان آن‌ها ساخته شده است. مسجد جامع عتیق مربوط به قرن 3، مسجد جامع قدیم در قرن 5 و مسجد جامع نو در قرن 8 در این منطقه قرار داشتند. مسجد جامع یزد با معماری بسیار زیبا و متنوع خود یکی از جاهای دیدنی یزد است که مورد توجه گردشگران تور داخلی و خارجی است.

  مساجد یزد
  تصویر سمت راست: مسجد جامع یزد - تصویر سمت چپ: مجموعه امیر چخماق

  مسجد امیر چخماق

  زمانی که در مجموعه امیر چخماق هستید می‌توانید این مسجد را در ضلع جنوبی میدان ببینید. مسجد امیر چخماق دومین مسجد زیبا و وسیع یزد است و در در سال 841 هجری ساخته شده است. این مسجد به نام‌های مسجد دهوک یا مسجد جامع نو هم شناخته می‌شود.

  مسجد خضرشاه یا چهارمنار

  میرخضرشاه در دوره تیموری در محله چهارمنار اقدام به ساخت این مسجد و خانقاه کرد. مسجد که در قرن 9 و 10 هجری ساخته شده دارای ایوان، صحن تابستانی و گرمخانه است.

  وقتی در شهر یزد هستید متوجه بافت مذهبی مردم این شهر می‌شوید. به همین خاطر شهر دارای مساجد قدیمی بسیار دیگری است مانند مسجد بزرگ پشت باغ، شاه طهماسب، میراسماعیل، بیاق‌خان، اهرستان، حظیره و…

  شهر یزد، پایتخت زرتشتیان

  یزد از دیرباز محل سکونت زرتشتیان بود و به عنوان پایتخت زرتشتیان شناخته می‌شود. به همین خاطر این شهر دارای اماکن زرتشتی بسیاری است که آتشکده‌ ورهرام، دخمه زرتشتیان و مجموعه مارکار از شناخته شده‌ترین آن‌ها به حساب می‌آیند.

  آتشکده‌ ورهرام، مکان نگهداری آتش مقدس

  تقریبا 1500 سال است که آتش آتشکده یزد روشن مانده است. این آتش از آتشکده کاریان لارستان به عقدا در استان یزد آورده شد و حدود 700 سال در آنجا روشن ماند. بعد از آن نزدیک به 300 سال در اردکان بود و در سال 852 خورشیدی به شهر یزد منتقل شد تا اینکه در سال 1313 با ساخته شدن آتشکده به این مکان منتقل شد.

  اگر در ایرانگردی به شهر یزد رفتید تماشای آتشکده زرتشتیان را از دست ندهید. در حیاط آتشکده ورهرام یا بهرام یزد درختان پرشمار کاج و سرو قرار دارند و نزدیک ورودی آتشکده، حوض گردی قرار دارد که می‌توانید انعکاس آتشکده را در آن ببینید. بنای آتشکده تقریبا دو متر بالاتر از سطح زمین است و دارای اتاق‌هایی برای نیایش است و آتش مقدس در محلی دور از تابش خورشید نگهداری می‌شود.

  شهر یزد - زرتشتیان
  تصویر سمت راست: دخمه زرتشتیان - تصویر سمت چپ: آتشکده ورهرام

  دخمه زرتشتیان یا برج خاموشان

  در گذشته زرتشتیان اجساد درگذشتگان خود را به این مکان می‌آورند و طبق رسوم مذهبی خود آن‌ها را در دخمه قرار می‌دادند. دخمه به خاطر رعایت مسائل بهداشتی دورتر از محدوده شهری زمان خود ساخته می‌شد و جاده‌ای داشت که فقط به این مکان می‌رسید. اگر قصد بازدید از برج خاموشان را دارید راهی منطقه صفاییه شوید و از کوهی که دخمه روی آن قرار دارید بالا بروید. در بالای کوه دو دخمه قرار دارند. دخمه قدیمی‌تر و بزرگ‌تر مانکجی نام دارد و دخمه گلستان، دخمه دیگر است.

  دخمه محلی مسطح و گرد است که دورتادورش را دیواری گرد فرا گرفته است. زرتشتیان اجساد درگذشتگان خود را در سه حلقه داخل این محل قرار می‌دادند. حلقه اول که بزرگ‌ترین حلقه بود در پای دیوار قرار داشت و برای مردان مورد استفاده قرار می‌گرفت. حلقه کنار این حلقه برای زنان و کوچک‌ترین حلقه برای کودکان برای کودکان بود. زمین دارای شیبی به سمت مرکز دخمه است که به چاهی به نام استودان می‌رسد. چاه استودان محل قرارگرفتن استخوان درگذشتگان بود.

  مجموعه یا موزه مارکار

  اگر از آتشکده ورهرام به سمت میدان مارکار بروید با طی مسافتی کمتر از یک کیلومتر به مجموعه مارکار می‌رسید. این مجموعه چند سالی است به عنوان موزه تاریخ و فرهنگ زرتشتیان مورد استفاده قرار می‌گیرد. مجموعه مارکار در سال 1312 و توسط پشوتن جی مارکار ساخته شد. این مجموعه بزرگ به عنوان دبستان، دبیرستان، خوابگاه شبانه‌روزی دانش‌آموزان و پرورشگاه مورد استفاده قرار می‌گرفت. معماری ساختمان‌ها به گونه‌ای طراحی شده تا بیشترین استفاده از نور و انرژی خورشید صورت گیرد. موزه مارکار در زیرزمین مجموعه قرار دارد. کسانی که مشغول ایرانگردی هستند هنگام بازدید از این موزه با آداب و رسوم و فرهنگ ساکنان دیرینه این شهر آشنا می‌شوند.

  زرتشتیان یزد
  تصویر سمت راست: آب انبار شش بادگیر - تصویر سمت چپ: موزه مارکار

  آب‌انبار شش بادگیر

  یکی از جاهای دیدنی یزد آب‌انبار شش بادگیر در محله تل یزد است. این بنا در دوره قاجار ساخته شده و یکی از آب‌انبارهای مهم شهر یزد به حساب می‌آمد. معماری زیبا و منحصر به فرد این بنا جذابیت خاصی به آن بخشیده است. از نظر هندسی آب‌انبار شش گوشه دارد و در هر گوشه یک بادگیر هشت وجهی قرار دارد. بادگیرها با 10 متر ارتفاع و 4 متر قطر باعث حرکت بهینه هوا داخل آب‌انبار می‌شوند. گنبد آب‌انبار که در سقف و میان بادگیرها قرار گرفته بر زیبایی بنا افزوده است.

  مدرسه ضیائیه یا زندان اسکندر

  مدرسه ضیائیه یکی از جاهای دیدنی یزد است که برای دیدنش باید به محله قدیمی فهادان بروید. وقتی به مدرسه ضیائیه برسید از یک ورودی کوچک وارد این بنای زیبا و بزرگ می‌شوید. ساخت بنا در قرن 7 و اوایل قرن 8 هجری صورت گرفته است. این بنای خشتی با سبک معماری آذربایجانی ساخته شده است. گنبد 18 متری دارای نقاشی با آبرنگ لاجوردی و طلایی است. اتاق‌ها و سایر قسمت‌های ساختمان بیش از 7 قرن شاهد حضور دانشجویان بودند. در داخل مدرسه مکانی برای دسترسی به آب قنات وجود دارد. یکی از جاهای جذاب این بنا اتاق بادگیر است که هوای خنکی را فراهم می‌آورد. نام دیگر این بنا زندان اسکندر است که طبق نظر کارشناسان این مساله قابل قبول نیست. هرچند اینجا زندانی ساخته شده اما این کار توسط اسکندر مقدونی صورت نگرفته است. با این حال نام زندان اسکندر هنوز به این مکان اطلاق می‌شود.

  جاهای دیدنی یزد
  تصویر سمت راست: زندان اسکندر - نصویر وسط و سمت چپ: میدان و برج ساعت یزد

  میدان‌های ساعت

  میدان ساعت یزد، اولین میدان ساعت ایران

  وقتی در یزد هستید حتما سری به این دو میدان بزنید. میدان ساعت یزد اولین میدان ساعت ایران است که در زمان قاجار ساخته شده و در آن زمان به میدان وقت الساعت معروف بود. برجی که ساعت بر روی آن قرار گرفته هم دارای زیبایی‌های خاصی است.

  میدان ساعت مارکار، مرکز ایران

  میدان ساعت معروف دیگر یزد، میدان مارکار است. وقتی در کنار برج ساعت میدان مارکار حضور دارید یک نکته بسیار جذاب را به یاد داشته باشید. طبق نظر کارشناسان جایی که در آن ایستاده‌اید مرکز ایران است.

  شهر یزد
  تصویر سمت راست: میدان ساعت مارکار - تصویر سمت چپ: باغ دولت آباد

  باغ دولت‌آباد، باغ زیبای ایرانی با بلندترین بادگیر جهان

  اگر علاقه دارید یک باغ بسیار زیبای ایرانی را در سفر ایرانگردی خود ببینید باغ دولت‌آباد یک انتخاب فوق‌العاده است. این باغ دیدنی یکی از 9 باغ ایرانی ثبت شده در فهرست میراث جهانی یونسکو است. این باغ در زمان سلسله زند و توسط محمدتقی خان معروف به خان بزرگ ساخته شد. محمدتقی خان ابتدا قنات دولت‌آباد را ایجاد کرد که با 60 کیلومتر طول یکی از مهم‌ترین قنات‌های شهر به حساب می‌آمد. وی بعد از ساخت قنات و با استفاده از آب قنات این باغ بی‌نظیر را در وسعتی 4/6 هکتاری به وجود آورد.

  بادگیر 8/33 متری که در اینجا می‌بینید بلندترین بادگیر جهان است. در زیر این بادگیر 8 وجهی، حوضی قرار گرفته که ترکیب وزش نسیم بادگیر بر آب حوض باعث به وجود آمدن هوای مطبوعی در ساختمان می‌شود. می‌توانید عمارت‌های‌های متعددی را در این باغ ببینید که عبارتند از عمارت‌های سردر، بهشت آیین، سردر شمالی، تهرانی و هشتی یا بادگیر. تالار آینه و تالار طنبی از دیگر بناهای باغ دولت‌آباد هستند.

  عمارت‌های قدیمی شهر یزد

  خانه رسولیان

  خانه رسولیان مربوط به زمان قاجار است که توسط خاندان رسولیان ساخته شده است. خانه دارای دو بخش اندرونی و بیرونی است که حمام‌خانه در بین این دو بخش ساخته شده است. بیش از 30 سال است که این خانه در اختیار دانشگاه یزد و دانشکده معماری و شهرسازی یزد قرار گرفته است. جالب است بدانید که آرامگاه پدر معماری سنتی ایران در این ساختمان قرار دارد. استاد محمد کریم پیرنیا، پدر معماری سنتی ایران در سال 1376 چشم از جهان فرو بست و بنا بر درخواست خود در این خانه به آغوش خاک سپرده شد.

  خانه های قدیمی یزد
  تصویر سمت راست: خانه لاری‌ها - تصویر سمت چپ: خانه رسولیان

  خانه لاری‌ها

  وقتی پا به درون این خانه می‌گذارید 6 خانه قدیمی را در برابر خود خواهید دید. تاریخچه جالب این خانه خواندنی است. حدود 270 سال پیش تعدادی از تجار شهر لار اینجا را برای سکونت در یزد انتخاب کردند. مدتی بعد یکی از نوادگان آن‌ها تغییراتی در بنا ایجاد کرد و پس از آن خانه دارای مالک جدیدی شد. بازدید از این خانه زیبا برای هر ایرانگردی که در شهر یزد حضور دارد لحظاتی زیبا را به ارمغان می‌آورد. خانه دارای بخش‌های بسیاری است که هر کدام زیبایی خاص خود را دارد.

  خانه ملک‌زاده، خانه هنر

   پیشینه این خانه به دوران قاجار برمی‌گردد و شاهد زندگی 4 نسل از خانواده ملک‌زاده بوده است. چند سالی است که این خانه زیبا به خانه هنر تبدیل شده و هنگام حضورتان در این خانه می‌توانید علاوه بر بازدید از یک خانه تاریخی و قدیمی، از سایر امکانات هنری آن هم استفاده کنید. کارگاه سفال، گالری زیبا، فروشگاه صنایع دستی از امکانات هنری این خانه هستند. خانه هنر مانند خانه لاری‌ها در محله قدیمی فهادان قرار دارد.

  خانه ها و حمام های یزد
  تصویر سمت راست: خانه ملک زاده - تصویر سمت چپ: حمام خان

  حمام خان

  تقریبا 230 سال از زمان ساخت این حمام دیدنی می‌گذرد. حمام توسط حاکم وقت یزد، محمدتقی خان بافقی ساخته شد و دارای بخش‌های متعددی است که همگی در عین سادگی دارای زیبایی چشم‌نوازی هستند. کاربری فعلی حمام به رستوران تغییر پیدا کرده و ضمن بازدید از حمام می‌توانید غذای خود را در رستوران سنتی خان میل کنید.

  حمام ابوالمعالی

  حمام ابوالمعالی در زمان قاجار ساخته شد و تا 40 سال پیش هم مردم برای استحمام از این حمام استفاده می‌کردند. این حمام یکی از جاهای دیدنی  یزد به حساب می‌آید و مانند حمام خان تبدیل به رستوران سنتی شده است.

  عمارت تاریخی یزد
  تصویر سمت راست: حمام ابوالمعالی - تصویر سمت چپ: قنات زارچ

  قنات زارچ، یکی از قدیمی‌ترین و طولانی‌ترین قنات‌های جهان

  قنات 71 کیلومتری زارچ با 2115 حلقه چاه یکی از طولانی‌ترین قنات‌های جهان به حساب می‌آید. درباره زمان ساخت این قنات نمی‌توان اظهارنظر قطعی انجام داد ولی حداقل 1000 سال از عمر قنات زارچ می‌گذرد، هرچند گمانه‌زنی‌ها در این مورد به دوره ساسانیان هم می‌رسد. این قنات کهن‌سال یکی از آثار باستانی ایران است که در فهرست یونسکو ثبت شده است. برای بازدید از این سازه عظیم زیرزمینی با مهندسی شگفت‌انگیز به محله کوشک نو در شهر یزد بروید.

  بافت تاریخی یزد
  بافت تاریحی یزد

  بافت تاریخی یزد، دست‌نخورده و زیبا

  یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های هر ایرانگردی که راهی شهر یزد شده است بازدید از بافت قدیمی شهر است. قدم زدن در این بخش از شهر هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌کند، شهری که نخستین شهر خشت خام جهان به حساب می‌آید. بافت تاریخی یزد در گستره 700 هکتاری خود حدود 1700 بنای خشتی دارد. کوچه‌های کاهگلی، خانه‌ها، مساجد، میادین، تعداد زیادی بادگیر و گنبد و آب‌انبار و حتی باغ زیبای دولت‌آباد از دیدنی‌های پرشمار این قسمت از یزد هستند. بافت تاریخی شهر که در دل خود آثار باستانی بسیاری را جای داده است شامل 12 محله است که محله‌های فهادان و چهارمنار قدیمی‌ترین آن‌ها هستند. هنگام قدم زدن در کوچه‌های بافت قدیم به کوچه‌های باریک آشتی‌کنان هم می‌رسید.

  یزد نخستین شهر خشتی جهان
  تصویر سمت راست: بازار تاریخی یزد - تصویر سمت چپ: بقعه دوازده امام

  بقعه دوازده امام، قدیمی‌ترین بنای شهر یزد

  بقعه یا قبه دوازده امام یکی از آثار باستانی مهم شهر یزد است که در دوران سلجوقیان ساخته شده و یکی از آثار هنری شاخص دوره سلجوقی محسوب می‌شود. این بنای 1000 ساله دارای یک گنبد است و ازز نظر سبک بنا و نقش و نگار وکتیبه‌هایش درخور توجه است. گنبد بقعه بر روی پلانی مربع شکل قرار گرفته و از نظر مهندسی حائز اهمیت است. زمینی که بقعه در آن قرار دارد در گذشته  محل آتشکده‌ای ساسانی بود و تا قبل از دوره صفویه این مکان دارای نام دیگری بود.

  قلعه‌های یزد

  حتما از منطقه‌ای با قدمت و پیشینه تاریخی بالا مانند یزد انتظار وجود قلعه‌های نظامی را دارید. انتظار شما به جا است و با هم نگاهی به سه نمونه از این قلعه‌ها می‌اندازیم.

  قلعه ابرندآباد

  این قلعه نظامی و مسکونی توسط  ابرند یکی از سرهنگ‌های ایراندخت، دختر خسروپرویز ساخته شد. قلعه باشکوه ابرندآباد دارای سردری زیبا است و در چهار گوشه‌اش، چهار برج مدور قرار دارند. قلعه در دو طبقه احداث شده و با استفاده از خشت و گل ساخته شده است. این قلعه یکی از آثار باستانی اطراف شهر یزد و مربوط به دوره ساسانیان است.

  قلعه های تاریخی یزد
  تصویر سمت راست: قلعه رحمت آباد - تصویر سمت چپ: قلعه ابرند آباد

  قلعه رحمت‌آباد

  ساخت این قلعه به دوران قاجار برمی‌گردد و در ده کیلومتری شهر یزد قرار گرفته است.

  قلعه ملاباشی

  قلعه ملاباشی در نزدیکی شهر یکی از آثار باستانی یزد است که در دوران قاجار مورد مرمت قرار گرفت. دیدنی‌ترین بخش‌‌های قلعه، سردر، دروازه و عمارت اربابی آن هستند. دیوارهایی نه متری و چهار برج نگهبانی این قلعه را از بیرون جدا ساخته‌اند. دژ اربابی یا قلعه مشیرالممالک نام‌های دیگر این بنا هستند.

  سفر به شهر بادگیرها

  یزد دریچه‌ای خاص به معماری ایران به روی شما خواهد گشود و از این جهت شاید به عنوان قسمتی متفاوت از ایرانگردی شما به حساب بیاید. جاهای دیدنی یزد بسیار پرتعداد هستند و مسافران تور داخلی سفری پربار را تجربه خواهند کرد. امکانات اقامتی شهر مناسب است. شما می‌توانید در اقامتگاه بومگردی خاطره زندگی گذشته مردم این دیار را زنده کنید و یا اینکه با یک تور لوکس راهی سفر شوید. اگر سوالی برای سفر به یزد در ذهن دارید مشاوران شما در هزار و یک گشت پاسارگاد می‌توانند به شما در پیدا کردن بهترین جواب برای این سوال کمک کنند. با ما تماس بگیرید.

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

  برای دریافت آخرین اطلاعات تورهای داخلی و ایران گردی با ما تماس بگیرید.

  گیلان سرزمین کهن و رویایی
  گیلان، سرزمینی رویایی و کهن
  همه چیز درباره گیلان

  گیلان، سرزمینی رویایی و کهن

  استان گیلان یکی از زیباترین مقاصد کشور برای ایرانگردی است. طبیعت رویایی گیلان که آمیزه‌ای از جنگل‌های کهن‌سال و دریای خزر است آرامش را به مهمانان خود هدیه می‌دهد. پیشینه تاریخی این قسمت از کشور دست کمی از طبیعت زیبایش ندارد و گیلان یکی از خاست‌گاه‌های تمدن سرزمین ایران به حساب می‌آید. پیشینه تمدن قدیمی و آغوش گشوده این استان به تمدن مدرن، سطح فرهنگی بالایی به گیلان بخشیده است. در کنار همه این مزیت‌ها، مهمان‌نوازی مردم مهربان و خونگرم گیلان هم لحظاتی زیبا برای مسافران گیلان به وجود می‌آورد. استان گیلان با داشتن زیرساخت‌های مناسب گردشگری یکی از گردشگرپذیرترین مناطق کشور برای تور داخلی به حساب بیاید. تعداد زیادی اقامتگاه بومگردی با شرایط خوب و هتل‌هایی با کیفیت مناسب برای تور لوکس و سایر اماکن اقامتی، این استان را میزبان مناسبی برای شما ساخته‌اند.

  زمانی که به این استان شمالی سفر کنید متوجه می‌شوید که جاهای دیدنی گیلان آن قدر زیاد است که در یک مقاله نمی‌توان به همه آن‌ها اشاره کرد. شهرها و حتی روستاهای این استان سرسبز شما را به سفری خاطره‌انگیز دعوت می‌کنند. در این مقاله با هم نگاهی به قسمتی از زیبایی‌های بی‌بدیل گیلان می‌اندازیم.

  جاذبه‌های گردشگری گیلان

  رشت، شهر زیبا و همیشه بیدار

  اگر قصد ایرانگردی دارید بزرگ‌ترین شهر حاشیه دریای خزر را فراموش نکنید. شهری که از گذشته دور دارای آبادانی بسیار بوده است. شهر زیبا و دوست داشتنی رشت با وجود پیشینه تاریخی و غنای فرهنگی بالا، از تمدن مدرن هم استقبال کرد و یکی از نخستین دروازه‌های ورود تمدن مدرن به کشور ایران بود. به همین خاطر شهر رشت یکی از شهرهایی است که اولین‌های بسیاری را تجربه کرده است.

  گردشگرانی که به مرکز 450 ساله گیلان سفر کرده‌اند خاطره طبیعتی فوق‌العاده زیبا، شهری دیدنی، مردمانی مهربان و خونگرم که با لذیذترین غذاها از مهمانان پذیرایی می‌کنند را همیشه در یاد خواهند داشت. تنوع بسیار زیاد و طعم فراموش‌نشدنی غذاهایی که در رشت می‌توانید امتحان کنید به حدی زیاد است که یونسکو، رشت را به عنوان شهر خلاق خوراک‌شناسی انتخاب کرده است. رشت یکی از زنده‌ترین شهرهای کشور است که به عنوان شهر همیشه بیدار شناخته می‌شود. این شهر همیشه بیدار دارای امکانات اقامتی مناسبی است و شما می‌توانید در صورت تمایل با یک تور لوکس راهی شهر شوید و یا اینکه تجربه حضور در یک اقامتگاه بومگردی زیبا را در تور داخلی خود داشته باشید.

  دیدنی‌های رشت

  میدان شهرداری

  این میدان که تقریبا یک قرن از ساختش می‌گذرد، در مرکز شهر قرار دارد به عنوان نماد شهر شناخته می‌شود. وقتی به مجموعه میدان شهرداری برسید و بر سنگفرش خیابان قدم بگذارید، با منظره‌ای متفاوت از آنچه به عنوان مرکز یک شهر بزرگ انتظار دارید مواجه می‌شوید. در این مجموعه ماشین‌ها اجازه تردد ندارند و شما خود را در فضایی شبیه به اروپای شرقی می‌بینید. ساختمان شهرداری یا کاخ شهرداری، برج ساعت، هتل ایران و اداره پست قدیمی شهر دورتادور میدان را فراگرفته‌اند. در زمانی نه چندان دور هتل ایران میزبان بازرگانان بسیاری بود که به این شهر مهم تجاری شمال ایران سفر می‌کردند. ساختمان زیبای اداره پست قدیمی هم تبدیل به موزه پست شده و می‌توانید از تماشایش لذت ببرید.

  دیدنی های رشت
  تصویر سمت راست: میدان شهرداری رشت - تصویر سمت چپ: پارک جنگلی سراوان

  پارک سراوان

  جنگل فوق‌العاده زیبای سراوان یکی از قدیمی‌ترین جنگل‌های گیلان است. کافی است حدود 17 کیلومتر از شهر رشت فاصله بگیرید تا خود را در آغوش طبیعت بی‌نظیر سراوان ببینید. با حضور در پارک سراوان یکی از زیباترین قسمت‌های سفر ایرانگردی خود در گیلان را تجربه خواهید کرد. دریاچه تماشایی سراوان و موزه ارزشمند میراث روستایی گیلان هم در این پارک قرار دارند. در پارک 1478 هکتاری سراوان علاوه بر تجربه آرامش حاصل از طبیعتی خیره‌کننده، می‌توانید تفریحاتی مانند پینت بال، قایق‌سواری و… را هم تجربه کنید.

  موزه ملی رشت

  زمانی که در اولین موزه ملی ایران هستید دو بخش پیش روی شما است، بخش باستان‌شناسی و بخش مردم‌شناسی. تماشای آثار تاریخی گیلان با قدمتی چند هزار ساله شما را دل تاریخ این سرزمین کهن و دارای تمدن خواهد برد. در قسمت مردم‌شناسی موزه، صحنه‌هایی از زندگی روستایی و شهری مردم گیلان بازسازی شده است.

  دیدنی های رشت
  تصویر سمت راست: ریتون سفالی که در موزه ملی رشت نگهداری می‌شود - تصویر سمت چپ: بازار رشت

  بازار رشت

  بعد از اینکه از میدان شهرداری دیدن کردید تماشای بازار رشت را در مرکز شهر را از دست ندهید. حتی اگر قصد خرید ندارید قدم زدن در این بازار سنتی با محصولات رنگارنگ بومی حال و هوای شما را بهتر خواهد کرد. در این بازار هر چیزی که رنگ و بوی گیلان را داشته باشد پیدا می‌شود، از انواع خوراکی‌ها گرفته تا صنایع دستی. علاوه بر اینها در این بازار چندین کاروان‌سرای دیدنی هم وجود دارد. بازار رشت مجموعه‌ای دلنشین از راسته‌ها، طاقی‌ها و کاروان‌سراهایی است که اجناس رنگارنگ بازار آن را دیدنی‌تر کرده‌اند.

  سبزه میدان

  سبزه میدان قدیمی‌ترین میدان شهر و یکی از معروف‌ترین میدان‌های رشت است. قدمت میدان به دوره قاجار برمی‌گردد و با محیطی زیبا و فرح‌بخش همواره شاهد حضور مردم در خود بوده است. حضور در سبزه میدان تجربه‌ای لذت‌بخش است که شما را دل خاطرات مردم شهر می‌برد.

  رشت
  تصویر سمت راست: سبزه میدان رشت - تصویر سمت چپ: باغ محتشم

  باغ محتشم

  باغ محتشم یکی از بهترین جاهای دیدنی رشت برای پیاده‌روی و استراحت است. این باغ زیبا به نام پارک شهر هم شناخته می‌شود. درختان کهنسال، رودخانه گوهر رود و عمارت کلاه فرنگی از دیدنی‌های باغ همیشه زیبای محتشم یا پارک شهر هستند.

  ماسوله، پلکانی تماشایی از بلندای کوه تا دره‌ای زیبا

  اولین بار که روستای ماسوله را ببینید غرق در آرامش و زیبایی منحصر به فردش خواهید شد. وقتی در کوچه‌های روستا قدم می‌زنید، پنجره‌هایی که گل‌های شمعدانی تزیینشان کرده‌اند به شما خوشامدی دلنشین می‌گویند. در حیاط هر خانه که ایستاده باشید و مشغول تماشای اطراف، روی سقف خانه دیگری هستید. روستای پلکانی ماسوله یکی از گردشگرپذیرترین روستاهای ایران است. برای تجربه بهتر اقامت در این محیط زیبا می‌توانید مهمان خانه‌های بومی و چندین اقامتگاه بومگردی شوید. با توجه به اینکه ماسوله بین جنگل قرار گرفته برای علاقه‌مندان به تور کمپی و طبیعت‌گردی هم جذاب است. وجود هتل در نزدیکی روستا باعث شده تا شما امکان سفر با یک تور لوکس به ماسوله را هم داشته باشید. ماسوله یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های ایرانگردی برای گردشگران تور داخلی است که به استان گیلان سفر کرده‌اند.

  ماسوله زیبا
  ماسوله

  آب و هوای ماسوله

  ماسوله در چهار فصل سال زیبا است. اگر مهمان بهاری روستا باشید ممکن است یک روز آفتاب دلچسب را تجربه کنید و روز بعد باران و مه. در تابستان این روستای کوهستانی خبری از شرجی و گرمای شمال ایران نیست. تابستان روستا سبز است و پر از گل و میوه. پاییز ماسوله هم رنگ خزان دارد و در این فصل باران، زیبایی و طراوت خاصی به لحظات شما می‌دهد. اگر به دنبال آرام‌ترین فصل سال برای سفر به ماسوله هستید، زمستان زمان مناسبی است. زمانی که روستای پلکانی ماسوله سفیدپوش می‌شود و آرامش وسکوت در روستا حاکم است.

  پیشینه روستا

  تقریبا بین 800 تا 1000 سال پیش مردم کهنه ماسوله یا ماسوله قدیم، مکان فعلی روستا را برای سکونت انتخاب کردند. بقایای کهنه ماسوله در 6 کیلومتری شمال غرب ماسوله به چشم می‌خورد. معماری خاص روستا که در آن سقف هر خانه، حیاط خانه دیگری است در دوران زندیه شکل گرفت و گسترش یافت. آنچه ماسوله از گذشته‌اش به یاد دارد قرار داشتن در شاهراهی ارتباطی است که اکنون دیگر خبری از آن شرایط نیست. وجود هشت کاروان‌سرا دلیل محکمی بر این مساله است.

  روستای پله کانی ماسوله
  ماسوله

  دیدنی‌های روستای ماسوله

  جذابیت اصلی ماسوله، معماری دیدنی روستا است. معماری پلکانی روستا، ماسوله را به یکی از منحصر به فردترین نمونه‌های چنین بافت مسکونی در جهان تبدیل کرده است. چشم‌انداز ماسوله از دور فوق‌العاده تماشایی است. در کوچه‌های صمیمی روستا هم که قدم بزنید خانه‌هایی خوش‌رنگ و زیبا، با المان‌های معماری به کار گرفته شده چشم‌نواز و دیدنی را می‌بینید. بازار قلب روستا است که هر چهار محله ماسوله به آن دسترسی مستقیم دارند.

  روستای ماسوله علاوه بر معماری دیدنی‌اش، جذابیت‌های دیگری هم دارد. زمانی که در سفر ایرانگردی خود به این منطقه زیبا رسیدید بهتر است از دیگر دیدنی‌های ماسوله هم بازدید کنید.

  طبیعت ماسوله کوهستانی است و در اطراف خود جنگل‌های سرسبزی دارد. در چنین طبیعتی می‌توانید ییلاقات آرامش‌بخشی مانند ییلاقات للندیز، کوربار و آندره را پیدا کنید. اگر به کوهنوردی علاقه دارید اینجا فرصت صعود به دومین قله مرتفع گیلان را دارید. قله ماسوله داغی یا شاه معلم با 3050 متر ارتفاع چشم‌اندازی بی‌نظیر را به کوهنوردان هدیه می‌دهد. رودخانه پرآب ماسوله رودخان نام دارد که از داخل روستا عبور می‌کند و با آبشار زیبایش از دیگر دیدنی‌های طبیعی ماسوله به حساب می‌آید. آبشارهای کوشم، خرم بو، توریشوم و لارچشمه هم در این منطقه وجود دارند. در بین آبشارهای ماسوله، آبشار کوشم با 30 متر ارتفاع بلندترین آبشار به حساب می‌آید. وقتی در این منطقه هستید می‌توانید از پارک جنگلی ماسوله هم دیدن کنید.

  ماسوله دارای چند موزه و تعدادی آثار تاریخی هم هست. موزه‌های ماسوله عبارتند از موزه‌های مردم‌شناسی، حیات وحش، میراث فرهنگی و موزه کنار بقعه عون ابن علی. همانطور که گفتیم در گذشته شاهراهی ارتباطی از این منطقه عبور می‌کرد. کاروان‌سرای سه طبقه حاجی فیضی و کاروان‌سرای میرزایی دو یادگار از آن روزگار هستند. پیشینه بقعه عون ابن علی به قرون دو و سه هجری برمی‌گردد و تعدادی از تزیینات بنا مربوط به قرن ده هجری است. در موزه کنار این بقعه آثاری از دوره‌های تیموریان و صفویان به چشم می‌خورد.

  بندر انزلی، دروازه قدیمی ایران و اروپا

  شهر بندری انزلی با داشتن جاذبه‌های بسیار، یکی از گردشگرپذیرترین شهرهای استان گیلان است. اگر برای ایرانگردی راهی گیلان شده‌اید، بازدید از این شهر لحظاتی شیرین و پرخاطره را برای شما رقم خواهد زد. جالب است بدانید که انزلی پرباران‌ترین شهر ایران است. برخی کارشناسان معتقدند بندر انزلی اولین بندر اولین ایران بر کرانه دریای خزر است. چه این مساله درست باشد یا نه مطمئنا این شهر از گذشته دور دارای بندری فعال بود که باعث به وجود آمدن روابط تجاری و فرهنگی بسیاری با سایر کشورها شده بود. وقتی در شهر انزلی هستید می‌توانید مهم‌ترین بندر شمالی کشور را در مرکز شهر پیدا کنید

  بندر انزلی
  بندر انزلی

  نکاتی جالب درباره بندر انزلی

  بندر انزلی بین بازرگانان ایرانی و خارجی به نام دروازه ایران و اروپا شناخته می‌شد. وجود بندری با رابطه تجاری بالا با بنادر اروپایی و ورود مهاجرین جنگ جهانی باعث شد تا مردم انزلی زودتر از بسیاری دیگر از مردم ایران با فرهنگ اروپایی آشنا شوند. ارتباط انزلی با اروپا باعث شد تا این شهر اولین‌های بسیاری را تجربه کند. اولین‌هایی مانند اولین شهر دارای روشنایی برق، اولین بلدیه یا شهرداری کشور، اولین خطوط هوایی کشور، اولین سالن تئاتر و استودیوی فیلم‌سازی، اولین حرکت اتومبیل در ایران، اولین پل متحرک، اولین کارخانجاتی مانند نساجی، تصفیه نفت، برنج‌کوبی، چوب‌بری، سوسیس‌سازی، آب‌نبات‌سازی، لیمونادسازی، اولین سردخانه صنعتی، اولین نشریه ورزشی و…

  قدیمی‌ترین برج اداری ایران و قدیمی‌ترین کلیسای ارامنه کشور در این شهر قرار دارند. انزلی دومین شهر ایران است که بعد از تهران دارای دبیرستان دخترانه شد. بیشتر از 300 سال است که انزلی دارای گمرک است و 150 سال است که اداره شیلات دارد. بیش از یک قرن است که در انزلی چاپخانه، بهداری، نظمیه، هواشناسی و تلفن وجود دارد.

  دیدنی‌های انزلی

  تالاب انزلی

  زمانی که در این شهر هستید فرصت مناسبی برای تماشای یکی از منحصر به فردترین تالاب‌های ایران و جهان در اختیار دارید. کافی است سوار یکی از قایق‌های تفریحی شوید و هنگام قایق‌سواری از تماشای گونه‌های مختلف گیاهی تالاب لذت ببرید. نیلوفر آبی و لاله مرداب شناخته شده‌ترین گیاهان اینجا هستند. بیش از 100 گونه پرنده و 50 گونه ماهی در این تالاب زیبا زندگی می‌کنند که دیدن‌شان خالی از لطف نیست.

  تالاب انزلی
  تصویر سمت راست: بلوار ساحلی انزلی - تصاویر وسط و سمت چپ: تالاب انزلی

   بلوار ساحلی

  بلوار ساحلی زیبای این شهر به نوعی اولین پارک در ایران است که به سبک اروپایی ساخته شده است. تماشای کشتی‌ها و طلوع و غروب خورشید بر گستره دریا از این منطقه تجربه‌ای فراموش نشدنی است. یکی از جاهای دیدنی انزلی که در بلوار ساحلی قرار دارد، بنایی موسوم به حافظیه است. این بنای 76 متری وسفید رنگ، در سال 1311 به سفارش شهرداری انزلی و توسط مهندسان آلمانی ساخته شد. نام اصلی بنا محل ترنم موزیک بود که بعدها به خاطر شباهت به حافظیه شیراز تغییرنام پیدا کرد. جالب است بدانید که حافظیه انزلی چهار سال قبل از حافظیه شیراز ساخته شده است.

  آکواریوم انزلی

  بازدید از بزرگ‌ترین و کامل‌ترین آکواریوم کشور یکی از تفریحات مورد علاقه گردشگران است. برای دیدن آکواریوم به سمت منطقه آزاد انزلی بروید. در قسمت‌های مختلف آکواریوم حیات زیر آب نمایش داده می‌شود. دریای خزر، خلیج فارس، آمازون، آرواره، غار دریایی، تونل آکواریوم، ماهی‌های واتوز، بخش پرندگان و خزندگان و ماهی‌های کوی، قسمت‌های مختلفی هستند که در این آکواریوم می‌توانید ببینید. وقتی اینجا هستید علاوه بر تماشای آکواریوم می‌توانید از بخش‌های دیگر مجموعه هم استفاده کنید که عبارتند از لونا پارک، بولینگ، گیم‌ لند، رستوران و کافی‌شاپ.

  تور انزلی
  تصویر سمت راست: پل غازیان - تصویر سمت چپ: آکواریوم انزلی

  پل‌های غازیان و انزلی

  اگر در انزلی باشید غازیان را به عنوان قسمتی از شهر می‌توانید ببینید. اما در گذشته غازیان و انزلی هر کدام شهری مستقل بودند که به وسیله قایق با هم ارتباط داشتند. در زمان پهلوی اول با ساخت پل‌های غازیان و انزلی، راه ارتباط زمینی بین این دو شهر به وجود آمد. پل غازیان یک پل متحرک بود و از معدود پل‌های پیشرفته جهان در زمان خود به حساب می‌آمد.

  کاخ میان‌پشته، موزه نظامی

  بین پل‌های غازیان و انزلی، منطقه میان‌پشته قرار دارد. در میان‌پشته کاخی را می‌بینید که در ابتدا متعلق به فردی گرجی به نام خوشتاریا بود. کاخ خوشتاریا یکی از اولین ساختمان‌هایی بود که روشنایی برق داشت و در شب مانند نگینی درخشان می‌درخشید. در سال 1307 این کاخ دچار آتش‌سوزی شد و در همان دوران مورد بازسازی قرار گرفت و به کاخ سلطنتی تغییرنام داد. این کاخ بسیار زیبا اکنون به موزه‌ای برای سلاح‌های گرم و سرد از دوره صفویه تا زمان حال تبدیل شده است.

  جاذبه های بندر انزلی
  تصویر سمت راست: کاخ میان پشته - تصویر سمت چپ: شهرک ساخلی انزلی

  دهکده ساحلی انزلی

  برای دیدن بزرگ‌ترین باغ شهر ایران به منطقه غازیان بروید. دهکده ساحلی یکی از جاهای دیدنی انزلی است که تنها 20 درصد از فضای آن را ویلاها اشغال کرده‌اند. کسانی که تجربه ایرانگردی دارند می‌توانند این نکته را تایید کنند که این دهکده زیبا یکی از زیباترین شهرک‌های گردشگری ایران است.

  موج‌شکن‌های انزلی و غازیان

  در گذشته کانال بین انزلی و غازیان محل پهلو گرفتن کشتی‌ها و شناورها بود. قبل از ساخت موج‌شکن، امواج دریا به این کشتی‌ها و شناورها آسیب می‌رساندند. برای رفع این مشکل در سال 1293 خورشیدی موج‌شکن انزلی به طول 520 متر و موج‌شکن غازیان به طول 750 متر ساخته شدند. اکنون موج‌شکن‌ها تبدیل به محلی جذاب برای گردشگران شده‌اند و محلی ایده‌آل برای تماشای دریا به حساب می‌آیند.

  بندر انزلی
  تصویر سمت راست: برج ساعت انزلی - تصویر سمت چپ: موج شکن انزلی

  برج ساعت انزلی

  در محوطه پشت بازار سپه، برجی 28 متری را می‌بینید که بیش از دو قرن از زمان ساختش می‌گذرد. برج ساعت یا مناره انزلی در سال 1194 خورشیدی با کاربری فانوس دریایی ساخته شد. بعدها و در سال 1307 ساعتی چهارسو بالای برج نصب شد که تا سال 1369 در این مکان قرار داشت تا اینکه در این سال ساعت جدیدی جای ساعت قدیمی را گرفت.

  سفر به طبیعتی بی‌بدیل و تمدنی کهنسال گیلان

  سفر به گیلان یکی از زیباترین قسمت‌های ایرانگردی به حساب می‌آید. حضور در دامان طبیعتی سرسبز  و بی‌نظیر که یکی از کهن‌ترین میزبانان تمدن در ایران شمرده می‌شود، برای شما و همه مسافران این استان زیبا لحظاتی فراموش‌نشدنی به وجود می‌آورد. اگر درباره گیلان گردی سوالی در ذهن دارید، مشاوران شما در هزار و یک گشت پاسارگاد می‌توانند به شما در پیدا کردن بهترین جواب برای این سوال کمک کنند. با ما تماس بگیرید.

  • این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .

  برای دریافت آخرین اطلاعات تورهای داخلی و ایران گردی با ما تماس بگیرید.

  آرت‌تراپی یا هنر درمانی چیست

  آرت‌تراپی یا هنر درمانی چیست؟

  آرت‌تراپی یک روش درمانی است که از هنر و ابزارهای هنری برای بهبود روانی، عاطفی و جسمی افراد استفاده می‌کند. این روش درمانی توسط متخصصین هنر درمانی یا هنرمند حرفه‌ای انجام می‌شود.

   

  در هنر درمانی، افراد به وسیله ایجاد و بیان خلاقانه از خود، مشکلات روانی یا اجتماعی خود را مورد بررسی قرار می‌دهند. این روش به افراد کمک می‌کند تا احساسات، تجارب و افکار خود را به وسیله نقاشی، نمایش تئاتری، موسیقی، رقص یا دیگر فعالیت‌های هنری به نمایش بگذارند.

   

  مزایای هنر درمانی می‌تواند شامل بهبود خودآگاهی، کاهش استرس و اضطراب، افزایش اعتماد به نفس، بهبود تعامل اجتماعی و افزایش رشد شخصی باشد. این روش به ویژه برای افرادی که زمان کافی برای رسیدگی به نیازهای هنری خود ندارند یا با مشکلاتی مانند اضطراب یا اختلالات خلقی مواجه هستند، مفید است.

   

  در هنر درمانی، از ارتباط بین هنر و روانشناسی برای بهبود کیفیت زندگی افراد بهره‌برداری می‌شود. آرت تراپی در سفر نیز ممکن است و حتی می تواند برای برخی افراد بخاطر فاصله گرفتن از محیط زندگی مفید باشد. در حقیقت، محیط‌های مختلف و تجارب جدیدی که در سفر وجود دارد، می‌تواند به عنوان منبع الهام و انگیزه برای فعالیت‌های هنری و آرت تراپی تلقی گردد.

  در سفرها، می‌توانید از فعالیت‌های هنری مختلفی مثل نقاشی کردن، عکاسی، گردش در موزه‌ها و گالری‌ها، شرکت در کارگاه‌های هنری محلی یا حتی نواختن موسیقی به عنوان روش‌هایی برای بیان خلاقانه احساسات و تجربیات خود استفاده کنید. این فعالیت‌ها ممکن است به شما کمک کنند تا با تغییرات و چالش‌های مرتبط با سفر بهتر برخورد کنید و احساس راحتی و تعادل روحی بیشتری داشته باشید.

  به علاوه، برخی تراپیست‌ها و مشاوران آرت تراپی قادرند به شما از راه دورخدمات ارائه دهند، بنابراین اگر در حال سفر هستید، می‌توانید به تماس با یک تراپیست آنلاین هنر درمانی را پیش ببرید.

   

  هزار و یک گشت پاسارگاد شرایطی را فراهم کرده که تمام این ویژگی ها را طی پنج روز در سفر گرجستان  تجربه کنید.

  این دومین بار است که تو آرت تراپی برگزار می شود.سفر آرت تراپی 1 در ترکیه برگزار گردید.

  برای دریافت اطلاعات تور آرت تراپی بر روی این لینک کلیک کنید.

  درباره ما