• تور ویژه جام جهانی 2022 قطر

  مسیر های پرتردد

  تور های جاری

  تور جام جهانی 2022 قطر

  جام جهانی فوتبال بزرگ‌ترین و پرطرفداران رویداد ورزشی دنیا در سال 2022 به همسایگی ایران آمده است و برای اولین در خاورمیانه و کشور قطر برگزار خواهد شد. هواداران فوتبال همیشه علاقمند به حضور در این رویداد هستند تا هیجان زایدالوصف آن را از نزدیک تجربه کنند.

  تور کمپی آلاشت

  یک شب و دو روز با ما همراه باشید در سفر به بهشت مه گرفته سوادکوه. تور کمپی آلاشت فرصتی بی‌نظیر را برای تجربه توامان آرامش و هیجان در دل طبیعت بکر ییلاقات آلاشت فراهم می‌کند.

  تور تبریز کندوان

  تبریز، شهر اولین‌ها، شهر حماسه‌ها و اسطوره‌ها، مقصد سفر چهار روزه ما در تیر ماه 1401 است. با هم جزییات این تور خاطره‌انگیز را مرور می‌کنیم.

  وبلاگ

  اطلاعات درباره هندوستان
  هندوستان، زیبای پر رمز و راز
  هندوستان، زیبای پر رمز و راز

  هندوستان، زیبا و پر رمز و راز

  هندوستان کشور حیرت‌انگیزی است که وقتی نامش به میان می‌آید، بسیاری از گردشگران به یاد وسوسه قدیمی خود می‌افتند. شاید برای شما هم همین‌طور باشد و کشش عجیب سفر به این کشور را در خود احساس کرده باشید. هندوستان سرزمین جاذبه‌های بی‌بدیل طبیعی است که طبیعت حیرت‌انگیز و بکر و حیات وحش رام‌نشدنی خود را پیش روی شما می‌گستراند. تاریخ غنی و پربار این سرزمین، فرهنگ‌هایی که تفاوت‌شان از زمین تا آسمان است، آداب و رسوم خاص و مذاهب مختلف همه در دل شبه‌جزیره هندوستان دیده می‌شوند.

  همه اینها به شما ثابت می‌کنند که جاذبه و کشش سفر به هندوستان ریشه در شگفتی‌های اعجاب‌آور این سرزمین دارند. شگفتی‌های سفر به هندوستان برای علاقه‌مندان به طبیعت، تاریخ، فرهنگ، دریا، ساحل و … تمامی ندارند. کشور هفتاد و دو ملت هر آنچه فکرش را بکنید به شما عرضه می‌کند. از سواحل زیبای اقیانوس هند تا قلل مرتفع هیمالیا گستره کشوری است که شما را به سرزمینی متفاوت به سفرهای قبلی‌تان می‌برد.

  درباره هندوستان

  نام کشور هندوستان برآمده از زبان فارسی باستان است که جایگزین کلمه سانسکریت سیندو یا همان رود سند است. کشور پرجمعیت هندوستان دومین کشور پرجمعیت جهان و هفمین کشور وسیع دنیا است. تقریبا یک ششم جمعیت دنیا در هندوستان زندگی می‌کنند. بیش از 1000 زبان در این کشور شناسایی شده و هیچ کشور دیگری در جهان دارای تنوع زبانی اینچنین نیست. بشر بین دویست تا چهارصد هزار سال پیش در این سرزمین زندگی خود را آغاز کرده و پیشینه تمدن واقعی این کشور به سه هزار سال پیش از میلاد هم‌زمان با شهر سوخته سیستان برمی‌گردد. با هم نگاهی به تعدادی از جاذبه‌های گردشگری شبه‌جزیره هندوستان می‌اندازیم.

  جاهای دیدنی هندوستان

  تاج محل، قطره‌ای اشک بر رخسار ابدیت

  بنای پیش روی شما یکی از پرآوازه‌ترین یادگاران معماری است که بشر در ستایش عشق، از خود به جای گذاشته. شاه جهان، امپراطور سلسله گورکانی این بنا را به یاد همسر دلبندش، ارجمند بانو اشراف‌زاده ایرانی به وجود آورد. سال 1632 میلادی شاه جهان دستور ساخت این بنای باشکوه را در نزدیکی شهر آگرا داد تا اینکه در سال 1647 بنای تاج محل تکمیل شد. این بنا ترکیبی از سبک‌های معماری ایرانی و گورکانی است و آن را چنان چشم‌نواز خواهید یافت که  دوست ندارید جایی را نادیده بگذارید.

  المان‌های معماری بنا زیبایی فوق‌العاده‌ای دارند و کنار هم قرار گرفتن‌شان جز با هنر ناب و روح زیباشناس معماران میسر نبود. نمای تاج محل از سنگ مرمرسفید که به نام گوهرسنگ شناخته می‌شود ساخته شده و به بیننده حسی از پاکی و لطافت را منتقل می‌کند. تعداد زیادی نقاشی، گچ‌بری، حکاکی و خوشنویسی زیبا در اینجا خواهید دید.

  نام تاج محل همیشه همراه با طنینی از عشق شنیده می‌شود. رابیندرانات تاگور شاعر بزرگ هند در ستایش این بنا چنین گفته: تاج محل یک قطره اشک بر رخسار ابدیت است.

  دیدنی های هندوستان

  دیوالی، جشنواره نور در سراسر هندوستان

  در هندوستان جشنواره‌های زیادی برگزار می‌شود که دیوالی بزرگ‌ترین آن‌ها است. اگر زمان تور هندوستان شما در طول این جشنواره 5 روزه باشد ، می‌توانید یکی از جشن‌های هندوان را از نزدیک ببینید. دیوالی جشنی است که از زمان پیش از تاریخ در حال برگزاری است و به معنای صفی از نور است و نمادی از پیروزی نور بر تاریکی.

  وقتی هنگام برگزاری جشن دیوالی در هند هستید خانه‌ها را پاکیزه و پر از نورهای کوچک می‌بینید. مردم با آتشدان، شمع و فانوس سفالی روشنایی را در خانه نشان می‌دهند؛ روشنایی‌ای که نماد دانش است. حیاط و ورودی و اتاق‌های خانه‌ برای خوشامدگویی به خدایان با طرح‌های ‌الوان رنگولی آراسته می‌شوند. نقوش سنتی و زیبای رنگولی توسط زنان و با پودر رنگ پدید می‌آیند. هر روز این جشن 5 روزه مناسبتی خاص دارد و در خیابان‌ها می‌توانید به تماشای این جشنواره رنگارنگ و پرزرق‌ و برق بپردازید.

  شهر قدیم گوا، میراث جهانی یونسکو

  با رفتن به بخش گوا شمالی، شهری تاریخی را که یک میراث جهانی یونسکو است پیدا می‌کنید. این شهر از قرن 16 تا 18 میلادی پایتخت هند پرتغالی بود تا اینکه طاعون طومار آبادانی شهر را در هم پیچید. به خاطر حضور پرتغالی‌ها و اهمیت این شهر برای آن‌ها، کلیساها و صومعه‌های زیادی را در این شهر می‌بینید.

  این شهر هرسااله پذیرای گردشگران زیادی است که در تور هند به سر می‌برند. بازدید از شهر قدیم گوا حال و هوای خاصی را در شما ایجاد می‌کند.

  شهر مقدس واراناسی، شهر مقدس هندوان، بوداییان، پیروان آیین جین

  شما به یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان که هنوز پابرجا و دارای زندگی است وارد شده‌اید. شهری تاریخی که از 800 سال پیش از میلاد تا کنون زندگی در آن جریان دارد. این شهر در کنار رود گنگ قرار گرفته و پله‌های معروف کنار رود گنگ برای برگزاری آیین‌های هندوان اهمیت خاصی دارد. در شهری قدم می‌زنید که رفت و آمد سلسله‌ها و ادیان مختلف را به خود دیده است. مراسمی که گاه دیدنی و گاه ناخوشایند به نظر می‌آیند. این شهر برای گردشگران تور هندوستان دیدنی‌های زیادی دارد.

  معابد هندوستان

  معبد ویجایا ویتالا

  برای رسیدن به این معبد به سمت هامپی در نارناکاتای شمالی بروید. عده‌ای بر این باورند که شهر هامپی پایتخت باشکوه امپراطوری ویجایاناگارا، در زمان شکوهش دومین شهر بزرگ جهان بعد از پکن بود. معبد ویجایا ویتالا در قرن 15 در هامپی برای خدای ویشنو ساخته شد. دروازه‌ها، برج‌ها و دیوارهای مرکبی که اینجا می‌بینید نمونه‌های برجسته‌ای از سبک معماری دراویدی هستند. در این معبد 56 ستون موزیکال هم وجود دارد که در کنار ارابه سنگی معبد از جاذبه‌های شناخته‌شده معبد هستند.

  جشنواره دیوالی

  معبد طلایی هارمندیر صاحب، مقدس‌ترین معبد سیک‌ها

  ساخت این معبد پرزرق و برق در آمریتسار از قرن 16 میلادی آغاز شد. در قرن 19 روکشی از طلا بر سطح بالایی معبد قرار گرفت. گنبد بزرگ و طلایی نشانگر نیلوفر آبی است. گلی نمادین برای سیک‌ها که یادآور خلوص است. وقتی در این معبد هستید می‌توانید نیایش و انجام مراسم مذهبی صدها سیک‌ را از نزدیک ببینید.

  معبد کایلاسا

  کایلاسا یا کیلاسا معبدی سنگی است که با 30 متر ارتفاع، دو برابر بنای سنگی پارتنون یونان ارتفاع دارد. ساخت این بنا با روشی منحصر به فرد انجام گرفته است. سنگ‌تراشان از نوک قله شروع به کار کردند و سقف معبد را ساختند. بعد ستون‌ها و مجسمه‌های بی‌نظیر فیل‌ها و در پایان کف معبد را با تراش صیقل دادند. ممکن است به نظرتان عجیب و نشدنی بیاید چون ساختمان‌ها را از پایین به بالا می‌سازند. اما معبد شگفت‌انگیز کایلاسا از سقف به کف ساخته شده است.

  معبد ویروپاکشا

  معبدی را می‌بینید که از قرن 7 میلادی حرمی کوچک و فعال بود تا نوبت به شاهان ویجایاناگرا رسید. در زمان این سلسله ویروپاکشا گسترش یافت و تبدیل به معبدی بزرگ و باشکوه شد. مردم همچنان برای انجام مراسم مذهبی به این معبد که در بین ویرانه‌های اطرافش سالم مانده می‌آیند.

   مجموعه معابد خاجوراهو

  معابد خاجوراهو یکی از جاهای دیدنی هندوستان است و تعداد زیادی از گردشگرانی که در تور هندوستان هستند از آن بازدید می‌کنند. این مجموعه در قرون وسطا، بین سال‌های 950 تا 1150 میلادی  با مجسمه‌هایی که بیانگر عشق شهوانی هستند ساخته شده است. مجسمه‌ها از ماسه‌سنگ هستند که به صورت اتصال کام و زبانه به هم وصل شده‌اند.

  غارهای هند

  غارهای الورا

  غارهای شگفت‌انگیز الورا توسط پیروان آیین‌های مختلف در دل سنگ تراشیده شده‌اند. برای دیدن آن‌ها به اورنگ‌آباد بروید تا از نزدیک آن‌ها را ببیند. چگونگی به وجود آمدن این غارها هم در نوع خود جالب است. 12 غار بودایی بین قرن 6 تا 8 میلادی ساخته شده است. 17 غار هندو محصول قرن‌های 6 تا 9 است و 5 غار آیین جین بین قرن 8 تا 10 میلادی به وجود آمده‌اند. از بین این غارها حتما از غار خارق‌العاده نجار بازدید کنید تا  عظمت و زیبایی‌اش را از نزدیک ببینید.

  غارهای آجانتا

  اگر در تور هند به شهر جالگلئون رفتید سری به مجموعه بی‌نظیری از 30 غار بودایی بازمانده از 2 قرن پیش از میلاد بزنید. غارهایی که در آن‌ها نقاشی‌های مذهبی زیادی را خواهید دید. روی یکی از این سنگ‌نگاره‌ها تصویر نمایندگان خسروپرویز که به هند آمده‌اند را می‌بینید.

  غارهای الفنتا

  به جزیره الفنتا که رسیدید غارهای سنگی متعلق به قرن 5 را می‌بینید، 5 غارمعبد هندو و دو غارمعبد بودایی. معماری غارها و مجسمه‌ها و آثار این مجموعه بعد از گذشت قرن‌ها همچنان دیدنی و زیبا است.

  قلعه سرخ دهلی، بزرگ‌ترین مرکز گردشگری دهلی

  قلعه سرخ رنگ و زیبایی را که می‌بینید به دستور شاه جهان در سال 1648 ساخته شده. به این مکان، قلعه سرخ یا لعل قلعه گفته می‌شود. شاه جهان پادشاهی بود که پایتخت را از اگرا به دهلی منتقل کرد. لعل قلعه در کنار رود یامونا قرار گرفته و بخش‌های دیدنی زیادی برای شما دارد. در میان اشعار بسیار فارسی که بر دیوارهای این بنا حک شده اند، یک شعر با خط نستعلیق در توصیف آن وجود دارد:

  اگر فردوس بر روی زمین است          همین است و همین است و همین است

   زمانی که در دهلی به سر می‌برید بهتر است بازدید از این قلعه زیبا و بهشتی را در برنامه خود قرار دهید.

  قلعه سرخ اگرا

  به سراغ قلعه سرخ دیگری که از جاهای دیدنی هندوستان است می‌رویم. قلعه‌ای که نزدیک یک قرن از قلعه سرخ دهلی بزرگ‌تر است و به دستور اکبرشاه ساخته شده است. وقتی برای بازدید به تاج محل می‌روید ، سری به این بنا که در نزدیکی تاج محل و برکرانه رود جمنا قرار گرفته بزنید.

  مسجد مکه حیدرآباد، یکی از بزرگ‌ترین مساجد جهان

  شهر حیدرآباد یکی از بزرگ‌ترین مساجد مسلمانان را با ظرفیت ده هزار نمازگزار دارد. مسجد در سال 1611 ساخته شده و زیبایی‌های بسیاری را در جای‌جای خود به شما نشان می‌دهد. وقتی کنار حوض ایستاده‌اید می‌توانید به دنبال زاویه مناسب بگردید تا انعکاس مسجد در آب را ببینید و عکسی به یاماندنی ثبت کنید.

  پارک ملی سانداربنس، بهشت ببرهای هندوستان

  این پارک یکی از برترین جاهای دیدنی هند برای مسافران تور هند است. حیف است شما فرصت دیدن طبیعت بکر و حیواناتی مثل ببر مشهور بنگال، خرس، پلنگ، لاک‌پشت‌های عظیم‌الجثه، کروکودیل، دلفین‌های رود گنگ و دیگر موجودات زنده پارک سانداربنس را از دست بدهید. برای دیدن این مناظر خیره‌کننده یک راه وجود دارد و آن هم قایق‌سواری است. بازدید از این پارک فقط با قایق امکان‌پذیر است. شما از روی آب می‌تواند مناظر بی‌بدیلی را ببینید و اگر خوش شانس باشید شنای ببرها و آفتاب گرفتن‌شان را هم خواهید دید.

  پارک جنگلی گیر، سکونت‌گاه بیش از 200 شیر آسیایی

  برای دیدن شیرهای آسیایی باید راهی این پارک در استان گچرات شوید. زمانی اینجا شکارگاه خاندان سلطنتی بود و شکار بی‌رویه باعث شده بود تعداد شیرهای منطقه به 12 شیر کاهش یابد ولی از وقتی که این مکان در زمره مناطق حفاظت‌شده قرار گرفت ، تعداد شیرها افزایش یافت و به عدد 200 رسید. تورهای سافاری شما را به دیدن مناظر منحصر به فرد و حیوانات مختلف این پارک می‌برند.

  سواحل گوا، بهشت گردشگران

  گوا برای گردشگران تور هندوستان شبیه بهشت است. سواحل شنی کم‌نظیر گوا آن‌چنان آرامش‌بخش و زیبا است که هواداران پرشماری در بین مسافران شبه قاره هندوستان دارد. واقعیت این است که دلیل اصلی تعداد زیادی از کسانی که به تور هندوستان آمده‌اند بهر‌ه‌گرفتن از سواحل گوا است.

  وسیع‌ترین سواحل هند در گوا واقع شده‌اند و خط ساحلی 96 کیلومتری گوا رضایت همه سلیقه‌ها را جلب می‌کند. سواحل معروف گوا عبارتند از:

  ساحل کوئریم یا ساحل کری که محبوبیت خاصی دارد. وقتی شما هم در این ساحل باشید جز زیبایی نمی‌بینید، مخصوصا زمان غروب آفتاب. اینجا محل رسیدن رودخانه‌ای به دریا است که زیبایی خاصی را پدید آورده است.

  ساحل آگندا هم می‎‌تواند انتخاب خوبی برای شما باشد. مخصوصا وقتی که اهل نوشتن هستید و دوست دارید ساعاتی را در خلوت خود با قلم و کاغذ به سر برید.

  ساحل آرامبول ساحلی است که حتی در زمستان هم شلوغ است. هنگامی که آفتاب درخشان ساحل بر شما می‌تابد، حسی لذت‌بخش را تجربه خواهید کرد.

  کلام پایانی

  هندوستان زیبا یکی از وسوسه‌انگیزترین کشورهای دنیا برای گردشگران است. کشور آداب و رسوم، فرهنگ‌ها و مذاهب گوناگون یا به قول معروف کشور هفتاد و دو ملت. سرزمینی با طبیعتی بکر و دیدنی، آثار تاریخی پر رمز و راز، معابد باشکوه و غارهای حیرت‌انگیز.

  افراد زیادی هستند که دوست دارند حتی برای یک بار هم که شده به هندوستان زیبا و پر رمز و راز سفر کنند. اگر شما هم در زمره این افراد هستید و سوالاتی در مورد تور هندوستان یا تور لوکس هندوستان دارید، مشاوران شما در هزار و یک گشت پاسارگاد می‌توانند به شما در پیدا کردن بهترین جواب برای این سوال کمک کنند. با ما تماس بگیرید.

  برای دریافت آخرین اطلاعات تور هندوستان با ما تماس بگیرید.

  اصفهان، بهشت عاشقان تاریخ و هنر
  اصفهان نصف جهان

  اصفهان، بهشت عاشقان تاریخ و هنر

  زمانی که نویسنده و شاعر فرانسوی، رنیر به اصفهان زیبا رسید با یک جمله این شهر را توصیف کرد: “اصفهان نصف جهان است.” توصیفی که این شهر زیبا یا بهتر بگوییم موزه‌ای به وسعت یک شهر، شایستگی آن را دارد. تاریخ و هنر به زیبایی تمام در این کهن‌شهر چند هزار ساله کنار هم قرار گرفته‌اند تا یکی از دیدنی‌ترین شهرهای ایران و خاورمیانه را به وجود بیاورند. تاریخ غنی شهری که سه دوره پایتخت ایران بود و مرکز تصمیم گیری‌های مهم، سرشار از اتفاقاتی است که شهر را دستخوش تغییرات بسیار کرده است.

  جنبه دیگری از این شهر که شما و گردشگران را به سمت خود جلب می‌کند ریشه در روحیه زیباجوی هنرمندان این شهر دارد. اصفهان گردی یعنی غوطه‌ور شدن در دنیای هنر و زیبایی. گردشگران با هر سلیقه‌ای می‌توانند از هنر نصف جهان خوشه‌ای برچینند و ذهن خود را در خیالی خوش به پرواز درآورند. اصفهان دریچه‌ای است به گنجینه‌های ارزشمند تاریخی و هنری که مهمانان خود را از زیبایی سیراب می‌کند.

  جاهای دیدنی اصفهان

  شهر زیبای اصفهان بازتابی از فرهنگ و تمدن ایران است. جاذبه‌های پرشمار این شهر علاقه‌مندان بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند که در این مقاله با تعدادی از آن‌ها آشنا می‌شویم.

  میدان نقش جهان، گنجیه‌ای از آثار دیدنی اصفهان

  وقتی در میدان نقش جهان اصفهان قدم می‌زنید تعداد زیادی از دیدنی‌های اصفهان زیبا را مشاهده می‌کنید. بازدید از این میدان به تنهایی شبیه اصفهان‌گردی است و آثار ارزشمندی مانند کاخ عالی قاپو، دروازه‌های چوگان، سردر بازار قیصریه، مسجد شیخ لطف‌الله، مسجد جامع عباسی یا مسجد امام در این میدان مستطیل شکل قرار دارند.

  میدان نقش جهان یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی شهر اصفهان است که قدمتی چند صد ساله دارد و اوج شکوهش را در دوران صفویه تجربه کرده است. در آن دوران جشن‌های سلطنتی در این میدان برگزار می‌شد و بازی چوگان یکی از رسومات این جشن‌ها بود. دو دروازه سنگی چوگان که در این میدان قرار دارند، قدیمی‌ترین دروازه‌های چوگان دنیا به حساب می‌آیند.

  عمارت عالی قاپو یا کاخ آلا قاپو

  این بنا که در ضلع غربی میدان نقش جهان به آن می‌رسید در ابتدا به عنوان ساختمان ساده‌ای که درب ورودی دولت‌خانه صفوی بود به حساب می‌آمد. در طی زمان قسمت‌هایی به این بنا اضافه شد تا به شکل کاخی که امروز می‌بینید درآمد، کاخی در 6 طبقه و با 48 متر ارتفاع. این کاخ مسحورکننده را می‌توان خانه هنر نامید. مجموعه مینیاتورهای چشم‌نواز رضا عباسی، گچبری‌های زیبای اتاق موسیقی یا اتاق صوت در این کاخ هر بیننده‌ای را به سمت خود جذب می‌کنند. ایوان عمارت دیدی کامل به میدان دارد و به همین خاطر شاهان صفوی بازی چوگان و سایر مراسمی که در میدان برگزار می‌شد را از این ایوان تماشا می‌کردند. عمارت عالی قاپو تنها مکانی برای تشریفات نبود بلکه بررسی اوضاع کشور و صدور قوانین هم در این مکان انجام می‌شد.

   بازار قیصریه اصفهان، یکی از قدیمی‌ترین بازارهای خاورمیانه

  بازار قیصریه بخشی از بازار بزرگ اصفهان است که در زمان صفویه احداث شده. برای دیدن این بازار به ضلع شمالی میدان نقش جهان بروید و از سردر قوس‌ مانند بازار که با نقاشی‌های نفیس تزیین شده، وارد بازار شوید. راسته اصلی بازار در دو طبقه ساخته شده که طبقه پایین برای مغازه‌ها و طبقه بالا برای امور دفتری و تجاری استفاده می‌شود. در این بازار سراها، تیمچه‌ها، مساجد و مدارسی در کنار مغازه‌ها وجود دارند.

  شهر زیبای اصفهان بازتابی از فرهنگ و تمدن ایران است. جاذبه‌های پرشمار این شهر علاقه‌مندان بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند که در این مقاله با تعدادی از آن‌ها آشنا می‌شویم.

  مسجد جامع عباسی یا مسجد امام، مهم‌ترین مسجد تاریخی اصفهان

  مسجدی که در جنوب میدان می‌بینید در دوران صفویه و در قرن یازدهم احداث شده است. مسجد دارای شکوهی شاهانه است و شاهکاری ماندگار از معماری، کاشی‌کاری و نجاری به حساب می‌آید. مسجد دارای 4 مناره، 2 شبستان و 4 ایوان است. محراب بسیار زیبای این مسجد با سنگ مرمر یکپارچه ساخته شده و در زمان خود زیباترین محراب در بین مساجد بود.

  با وجود اینکه هنرمندان بسیاری در ساخت این بنا مشارکت داشتند اما به خاطر هماهنگی عناصر، احساس می‌کنید این مسجد تنها ساخته یک نفر است. یکی از جذابیت‌های مسجد امام اصفهان که می‌توانید خودتان هم آن را امتحان کنید، انعکاس صدا در مرکز گنبد جنوبی است. اگر با دقت در این مکان جستجو کنید هفت سنگاب زیبا و خاص را پیدا می‌کنید. اثر سه گلوله بر سردر ورودی مسجد وجود دارد که احتمالا در زمان جنگ با اشرف افغان یا روس‌ها به وجود آمده‌اند.

  مسجد جامع یا مسجد عتیق، بنایی با 12 قرن قدمت

  قدم به مکانی گذاشته‌اید که آل بویه در قرن دوم هجری بنای آن را نهادند. در طول 12 قرن مسجد تغییرات بسیاری را به خود دید و شاهد اتفاقات بسیاری بود. وسعت مسجد و محوطه‌اش به حدود 21000 متر می‌رسد. وقتی به عناصر سازنده معماری این مسجد نگاه می‌کنید می‌توانید آثار دوره‌های مختلف و سبک‌های معماری گوناگون را مشاهده می‌کنید، دلیل این مساله به قدمت زیاد مسجد برمی‌گردد.

  مسجد شیخ لطف‌الله، شاهکار معماری و کاشی‌کاری

  مسجد شیخ لطف‌الله یادگاری از دوران صفویه است که زیباترین المان‌های معماری را در خود دارد. وقتی وارد مسجد می‌شوید زیبایی و شکوه خیره‌کننده‌ای شما را به سمت خود می‌کشد. کاشی‌های معرق، گنبد و کتیبه‌ها و همه قسمت‌های مسجد در اوج هماهنگی قرار دارند. در این مسجد مناره و شبستان ورودی وجود ندارد.

  گنبد و محراب مسجد هر دو شاهکاری بی‌تکرار هستند و تماشای آن‌ها شما را به حیرت می‌افکند. زیبایی مسجد به حدی بالا است که پرفسور پوپ، مورخ مشهور آمریکایی گفته”به سختی می‌توان این اثر را محصول دست بشر دانست.” در جایی دیگر معمار برجسته، لویی کان درباره مسجد شیخ لطف‌الله چنین بیان کرده که “من فقط در عالم خیال و با جوهری از طلا و نقره می‌توانم چنین اثری را تصور کنم.”

  میدان نقش جهان اصفهان

  پل خواجو، نگین زیبای زاینده‌رود

  این پل زیبا بر میانه زاینده‌رود و در زمان شاه عباس دوم ساخته شده است.وقتی این پل زیبا را می‌بینید به این مساله توجه کنیدکه این سازه زیبا با معماری منحصر به فرد، یکی از زیباترین پل‌های زمان خود در جهان به حساب می‌آمد. در میانه پل خواجو ساختمانی را می‌بینید که به بیگلربیگی معروف است و اقامت‌گاه موقتی خانواده سلطنتی صفوی به حساب می‌آمد. پل خواجو علاوه بر زیبایی چشم‌نواز، تنظیم جریان آب زاینده‌رود را هم بر عهده داشت.

  سی و سه پل

  اگر قصد دارید در برنامه اصفهان‌گردی‌ خود به سی وسه پل بروید، بهتر است شب را برای این کار در نظر بگیرید. نورپردازی زیبای پل، منظره فوق‌العاده‌ای را به وجود می‌آورد که تماشایش خالی از لطف نیست. این پل 33 دهانه که به پل الله وردی‌خان هم معروف است یکی از جاهای دیدنی اصفهان است و در انتهای خیابان چهارباغ قرار دارد.

  کاخ چهل ستون، کاخی زیبا در باغ سلطنتی چهل ستون

  کاخ زیبای چهل ستون با وسعتی بالغ بر 67000 متر مربع مجموعه‌ای بی‌نظیر از هنر و زیبایی را پیش روی شما قرار می‌دهد. این کاخ دارای بیست ستون است که انعکاس این ستون‌ها در آب، چهل ستون را به شما نشان می‌دهد. علت نامگذاری کاخ همین مساله است. در این کاخ بزرگ می‌توانید دیدنی‌های چشم‌نوازی را ببینید مثل تالار آینه و سقف آینه‌کاری شده‌اش، تالار 18 ستون، سالن پادشاهی با تزیینات طلاکاری شده و نقاشی‌های زیبا، شیرهای سنگی چهارگوشه حوض مرکزی تالار، تصاویر نقاشی شده شاهان صفوی و …

  منارجنبان

  برای دیدن منارجنبان به سمت غرب شهر و محله قدیمی کارلادان بروید. منارجنبان اصفهان از دو مناره و یک آرامگاه تشکیل شده است. آرامگاه متعلق به عمو عبدالله کارلادانی است که از پارسایان قرن هفت و هشت هجری بود. تاریخ ساخت دو منار که به منارجنبان معروف شده‌اند نیز به همان زمان برمی‌گردد.

  منارجنبان سازه‌ای است متشکل از دو منار که با تکان دادن یکی دیگری هم شروع به تکان خوردن می‌کند. این اتفاق در علم فیزیک به اثر  دوپلر یا تشدید معروف است.

  محله جلفا با بافتی قدیمی، دست‌نخورده و زیبا

  در زمان شاه عباس حدود 3000 خانواده ارمنی با تباری از شهر جلفای کشور آذربایجان فعلی، وارد اصفهان شدند. شاه صفوی برای اثبات حسن نیت خود، بخشی از زمین‌های حاشیه زاینده‌رود را به آنان بخشید. این منطقه به خاطر اصالت مردم ساکن در آن جلفای نو نام گرفت. با قدم زدن دراین منطقه از اصفهان متوجه تفاوتش با بقیه شهر می‌شوید. خیابان‌هایی که در آن قدم می‌زنید به صورت سنگفرش هستند و کلیساهای زیادی را مشاهده می‌کنید. در این محله حوض و حوضچه‌هایی را می‌بینید که مجسمه حضرت مریم با کاسه‌ای آب در دست، در آن‌ها قرار دارد. ساعت‌های بلندقامت و کافه‌های دنج از دیگر جذابیت‌های محله جلفا هستند. در این محله معمولا شاهد عبور ماشین نیستید که یکی از دلایل آرامش محله قدیمی و زیبای جلفا است.

  تور اصفهان

  کلیسای وانک، بزرگ‌ترین کلیسای ایران

  ارامنه‌ای که به اصفهان آمدند بعد از ساخت خانه‌های خود، اقدام به ساخت کلیساهایی برای انجام مناسک مذهبی کردند. کلیسای معروف وانک یا کلیسای نجات دهنده مقدس، اولین کلیسایی بود که توسط این مردم ساخته شد. تاثیرپذیری این کلیسا از آثار هنری از شاخصه‌های این بنای مذهبی است و آثار هنری زیادی که در این کلیسا می‌بینید شاهدی بر این مساله هستند. معماری کلیسا در حالی که ظرافت‌های بسیاری در خود دارد، همزمان شکوه خاص خود را هم دارد. وقتی به دیوارها، طاق‌نماها، طوق گنبد، داخل گنبد و تمامی زوایای کلیسا نگاه می‌کنید، تزیین با نقاشی رنگ و رغن را می‌بینید. طلاکاری و تذهیبی که در این کلیسا می‌بینید در بین کلیساهای ارمنیان منحصر به فرد است.

  کلیسای بیت‌اللحم، یکی از 23 کلیسای زیبای جهان

  این کلیسا هم در محله جلفا قرار دارد و روزنامه دیلی تلگراف آن را در میان 23 کلیسای زیبای جهان قرار داده است. کلیسای بیت‌اللحم از نظر نمای خارجی و تزیینات داخلی باشکوه‌ترین کلیسای اصفهان است. کلیسا به صورت مستطیلی گنبددار و با خشت و آجر ساخته شده است. در داخل کلیسا نقاشی‌های زیبای بسیاری را می‌بینید که از نظر هنری دارای ارزش بالایی هستند.

  باغ پرندگان

  با رفتن به باغ پرندگان می‌توانید فرصت تماشای بیش از پنج هزار پرنده گردآوری شده از نقاط مختلف جهان را داشته باشید. در این باغ 17000 متر مربعی شرایط زیستی پرندگان به خوبی فراهم شده است. باغ پرندگان یکی از جاهای دیدنی اصفهان زیبا است که در طول اصفهان گردی خود می‌توانید از آن بازدید کنید. این باغ در منطقه جنگلی ناژوان اصفهان قرار دارد.

  کلام پایانی

  اصفهان یا نصف جهان شهری است که دریچه‌های زیبایی را به روی شما می‌گشاید. جاهای دیدنی اصفهان همیشه برای گردشگران جذاب و تماشایی هستند. اصفهان گردی فرصت مناسبی برای رهایی از دغدغه‌ها و آسودن در دنیایی سرشار از زیبایی است. شما می‌توانید اصفهان گردی را با تور اصفهان یا تور لوکس اصفهان تجربه کنید. اگر برای تجربه اصفهان گردی سوالی در ذهن دارید مشاوران شما در هزار و یک گشت پاسارگاد می‌توانند به شما در پیدا کردن بهترین جواب برای این سوال کمک کنند. با ما تماس بگیرید.

  برای دریافت آخرین اطلاعات تور اصفهان با ما تماس بگیرید.

  درباره دبی
  دوبی، جهان‌شهری مدرن
  دبی، جهان‌شهری مدرن

  دبی، جهان‌شهری مدرن

  زمانی که قدم به شهر دوبی می‌گذارید خود را در یکی از مدرن‌ترین و لوکس‌ترین شهرهای جهان خواهید یافت. این شهر در زمانی نه چندان دور روستایی کوچک بر حاشیه خلیج فارس بود، اما حالا تبدیل به شهری شده که می‌بینید. تعدادی از برترین‌های دنیا  در زمینه‌های مختلف را در این شهر پیدا می‌کنید. از بلندترین برج جهان گرفته تا مراکز خرید و پارک‌های هیجان‌انگیز و…

  وقتی در شهر حضور دارید به راحتی متوجه اهمیت صنعت گردشگری در دوبی می‌شوید. انواع امکانات و تفریحات مورد علاقه گردشگران، هتل‌ها و رستوران‌های مجلل، مراکز خرید پرزرق و برق، پارک‌های آبی بی‌نظیر و هر آنچه لازم است تا به گردشگران خوش بگذرد در این شهر وجود دارد.

  شهری جوان در دل شیخ‌نشین دبی

  صحبت از روستایی کوچک از توابع شیخ‌نشین دبی است که تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین شهرهای تجاری جهان شده و گردشگران بسیار زیادی را از سراسر جهان با تور دوبی و در یکی از لوکس‌ترین شهرهای دنیا می‌پذیرد. جالب است بدانید که پیشینه شهری دبی نهایتا به دو قرن پیش می‌رسد. در سال 1833 میلادی شیخ مکتوم امیر دبی، بنیان این شهر را گذاشت و رسما اینجا به عنوان یک شهر به حیات خود ادامه داد. این شهر تبدیل به بندری مهم شد و وقتی در سال 1966 نفت در دوبی کشف شد، سرعت پیشرفت دوبی بسیار بالا رفت. اقتصاد دوبی با نفت شروع به پیشرفت کرد و گردشگری، آن را استحکام بخشید.

  رشد حیرت‌آور این شهر باعث شده تا فرودگاه دوبی به عنوان یکی از پرترددترین فروگاه‌های دنیا شناخته شود. این شهر 35 کیلومتر مربعی دارای خط ساحلی 64 کیلومتری است. آب و هواب دوبی گرم و مرطوب است و بیشتر روزهایش آفتابی است.

  جاهای دیدنی دوبی

  برج خلیفه، بلندترین ساختمان جهان

  به مرکز شهر بروید و در خیابان شیخ راشد سوار سریع‌ترین آسانسور جهان شوید. با این کار نه تنها مناظر زیبایی را می‌بینید بلکه به بالای بلندترین برجی که به دست بشر ساخته شده می‌رسید. وقتی بالای برج خلیفه هستید یاد پرندگان بلند پرواز می‌افتید که ار آسمان به زمین نگاه می‌کنند. ارتفاع 828 متری، این برج  209 طبقه‌ای را تبدیل به شهری عمودی کرده است. تقریبا 4000 سال هرم جیزه مصر بلندترین ساختمان جهان بود تا روزی که امپایر استیت در نیویورک بنا شد. برج خلیفه توانست دوباره لقب بلندترین ساختمان جهان را به خاورمیانه برگرداند. دید 360 درجه و پانارومایی که در برج به آن می‌رسید فرصت فوق‌العاده‌ای برای عکاسی را در اختیار شما قرار می‌دهد.

  دهکده جهانی دبی

  جزیره‌های نخل دبی

  در دبی می‌توانید سه جزیره نخل پیدا کنید. این جزایر مصنوعی که از بالا شبیه درخت نخل هستند عبارتند از جمیرا، دیره و جبل علی.

  اگر تعداد شاخه‌های نخل جمیرا را بشمارید به عدد 17 می‌رسید. نخل جمیرا دارای 860 ویلای ساحلی است. در این نخل چند هتل لوکس، تعدادی رستوران، مراکز خرید، سایت غواصی زیرآب، باغ وحش زیرآب و امکانات تفریحی دیگری وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن‌ها، لذت مسافرت به دبی را دوچندان افزایش دهید.

  نخل جبل علی مثل نخل جمیلا 17 شاخه دارد اما هنوز به صورت کامل مورد بهره‌برداری قرار نگرفته است. 6 مارینا یا ساحل تفریحی، پارک آبی و دهکده دریا از جمله امکانات این نخل هستند.

   نخل دیره بزرگ‌ترین جزیره نخل امارات است. این نخل 41 شاخه‌ای که هنوز کاملا تکمیل نشده 8 برابر نخل جمیرا و 5 برابر نخل جبل علی است.

  مراکز خرید دوبی

  دوبی مال، یکی از بزرگ‌ترین مراکز خرید جهان

  1200 فروشگاه لوکس بزرگی مرکز خرید دوبی را به رخ سایر مراکز خرید جهان می‌کشند. اینجا یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی دوبی است. اگر قصد خرید هم نداشته باشید می‌توانید به اینجا سری بزنید تا از تفریحات مختلفی مثل رستوران‌های فوق‌العاده، آیس رینک یا پیست اسکیت روی یخ، سینما، آکواریوم  و… استفاده کنید. وقتی به تور دبی آمده‌اید می‌توانید در اینجا چیزی را ببینید که انتظار نداشتید در یک مرکز خرید وجود داشته باشد، اسکلت یک دایناسور شگفت‌انگیز 155 میلیون ساله.

  اوت لت دوبی، اولین اوت لت خاورمیانه

  اگر به دنبال خریدی مقرون به صرفه از برندهای معتبر هستید حتما سری به اوت لت دوبی بزنید. برندهای معتبر محصولات خود را که مد روز به حساب نمی‌آیند و مدتی از ارائه آن‌ها گذشته است را در این اوت لت با تخفیفات وسوسه کننده عرضه می‌کنند.

  مارینا مال

  مارینا مال یک مرکز خرید جذاب با تنوع محصولات بالا در شهر دبی است. در اینجا هم علاوه بر بازدید از فروشگاه‌ها و خرید می‌توانید با تماشای فواره‌های موزیکال، رفتن به سینما، بازی بولینگ و سایر تفریحات لذت ببرید.

  آب‌نمای دبی، بزرگ‌ترین آب‌نمای موزیکال جهان

  در نزدیکی برج خلیفه و دبی مال به یکی از جاهای دیدنی دبی می‌رسید. این آب‌نما که دریاچه خلیفه قرار دارد گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. شما هم وقتی روبروی آب‌نمای دبی قرار بگیرید از هماهنگی و زیبایی آن شگفت‌زده خواهید شد.

  آکواریوم دبی

  برج العرب، هتل 7 ستاره و لاکچری در یک جزیره مصنوعی

  برج العرب برای مسافران تور لوکس دبی یک انتخاب ایده‌آل است. تعداد عکس‌های این برج منحصر به فرد که در دنیا پخش شده‌ بی‌شمار است. معماری بیرونی این بنا مدرن و معماری داخلی ترکیبی زیبا و لوکس از سبک‌های شرقی و غربی است. نمای بیرونی برج شبیه بادبان کشتی است و نورپردازی شبانه جلوه‌ای خاص به آن می‌بخشد. این برج 321 متری یکی از شیک‌ترین هتل‌های جهان به حساب می‌آید. کوچک‌ترین اتاق هتل 169 و بزرگ‌ترین اتاق 780 متر مربع است.

  آکواریوم‌های دبی

  آکواریوم دبی، شیرجه در عمق اقیانوس

  وقتی در این آکواریوم قدم می‌زنید خود را در عمق اقیانوس احساس می‌کنید. هزاران گونه از آبزیان کنار شما در حال زندگی هستند و گویا شما مهمان آن‌ها شده‌اید. ماهی‌های کوچک و زیبا در کنار کوسه و عروس دریایی منظره شگفت‌انگیزی را به بازدیدکنندگان ارائه می‌دهند. زمانی که در تونل شیشه‌ای 48 متری هستید شاید سخن گفتن کار راحتی نباشد، حق هم دارید. احساس حضور در کف اقیانوس تجربه عجیبی است.

  بعد از تونل شیشه‌ای می‌توانید به دیدن باغ وحش زیرآبی در طبقه دیگر آکواریوم بروید. باغ وحش زیرآبی دارای سه بخش بی‌نظیر است که بازدید از آن‌ها، شما را به دنیای پنگوئن‌ها، اسب‌های دریایی، ایگواناها، کروکودیل‌ها، گربه ماهی‌ها و… می‌برد. ساحل صخره‌ای، جنگل بارانی و اقیانوس زنده سه بخش باغ وحش زیرآبی هستند.

  لاست چمبرز، بزرگ‌ترین آکواریوم خاورمیانه و آفریقا

  یکی از جاهای دیدنی دبی آکواریوم لاست چمبرز است که در مجموعه آتلانتیس قرار دارد. این مجموعه مورد علاقه گردشگرانی است که راهی تور دبی می‌شوند. مجموعه‌ای از هتل‌ها و اقامت‌گاه‌های تفریحی که در نخل جمیرا قرار دارد؛ آکواریوم این مجموعه بیش از 65000 جاندار دریایی را در خود جای داده است.

  اتاق گمشده یکی از محبوب‌ترین قسمت‌های این آکواریوم است. شما با وارد شدن به این قسمت خود را در مارپیچ‌ها  وتونل‌هایی می‌بینید و تجربه‌ای شبیه ماجراجویی در زیر آب و تمدن باستانی گمشده آتلانتیس خواهید داشت.

  دهکده جهانی دبی

  زمانی که مشغول قدم زدن در خیابان شیخ زائد هستید تابلوی مجموعه دهکده جهانی را خواهید دید. اگر وارد دهکده جهانی دبی شوید خود را در میان ساختمان‌ها و غرفه‌های متنوعی می‌بینید که مربوط به کشورها و فرهنگ‌های گوناگون است. نمادهای فرهنگی 90 کشور جهان در اینجا گرد‌آوری شده‌اند و هر سال نزدیک به 5 میلیون گردشگر از این مجموعه بازدید می‌کنند. دهکده جهانی به 4 بخش تقسیم می‌شود که می‌توانید به آن‌ها سری بزنید. بخش‌های غذا، خرید، کارناوال‌ها، سالن رویدادها و کنسرت‌ها.

  شهربازی دوبی

  شهر بازی‌های دبی، غوغای هیجان و نشاط

  IMG   شهر بازی سرپوشیده

  این شهر بازی با 140 هزار متر مربع مساحت، یکی از بزرگ‌ترین شهر بازی‌های سرپوشیده دنیا است. 4 قسمت این پارک فضایی فوق‌العاده را برای مراجعه کنندگان فراهم کرده است. قسمت اول شهر بازی، مارول نام دارد و برای کودکان و نوجوانان مناسب است، تم شخصیت‌های مارول در این قسمت بسیار به چشم می‌خورد. قسمت دوم با تم پارک ژوراسیک و دنیای دایناسورها، دره گم شده نامیده می‌شود. شخصیت‌های کارتونی قسمت سوم شهر بازی را به خود اختصاص داده‌اند که می‌توانید با آن‌ها بازی تعاملی انجام دهید. در آخرین قسمت به بلواری می‌رسید که رستوران‌ها و فروشگاه‌های مختلف و متنوع را در آن می‌بینید. ترن‌های هوایی و وسایل مهیج این مجموعه را از دست ندهید.

  مادهش ورلد

  شهر بازی دیگری که در مسافرت به دوبی در دسترس شما قرار می‌گیرد مادهش ورلد است. مادهش ورلد درعربی به معنی سرزمین شگفت‌انگیز است. کودکان، نوجوانان، گیمرهای بازی‌های کامپیوتری به این پارک علاقه خاصی دارند. فراموش نکنید که در این مجموعه می‌توانید غذاهای لذیذ و محلی را امتحان کنید.

  هاب زیرو، بهشت دوستداران تکنولوژی

  در هاب زیرو می‌توانید از قدیمی‌ترین تا جدیدترین بازی‌هایی کامپیوتری را پیدا کنید. تنوع شگفت‌انگیز و به روز بودن امکانات اینجا برایتان دیدنی خواهد بود. بازی‌های اکشن، ورزشی و نوآورانه هم در این شهربازی پیدا می‌کنید که جذابیت خاص خود را دارند.

  لگولند، شهربازی مناسب کودکان

  اگر کودکی تا 12 سال سن به همراه دارید بهتر است به لگولند بروید تا فرزندتان در کنار کار گروهی با کودکان دیگر به بازی و تفریح بپردازد.60 میلیون قطعه لگو می‌تواند کودک شما را به خوبی سرگرم کند و به خلاقیت فردی و توانایی کار گروهی‌اش کمک کند.

  چرخ و فلک عین دبی، بلندترین چرخ و فلک جهان

  اگر دوست داشتید سوار چرخ و فلک 270 متری عین شوید به جزیره بلوواترز بروید. یکی از دوست‌داشتنی‌ترین زمان‌ها برای استفاده از این چرخ و فلک زمان غروب خورشید است. اگر برنامه خود را طوری تنظیم کنید که زمان غروب سوار بر چرخ و فلک باشید منظره‌ای حیرت‌آور از غروب خورشید را  پیش روی خود خواهید دید.

  پارک های آبی دبی

  پارک‌های آبی دبی، اوج هیجان‌ در تفریحات آبی

  آکواونچر

  این پارک آبی در هتل لوکس آتلانتیس قرار دارد. فضای 141 هکتاری پارک به قدری بزرگ است که اینجا بیشتر از اینکه شبیه پارک باشد شبیه یک شهر آبی است. انواع سرسره‌ها، رودخانه‌های مصنوعی، کوسه سافاری، شنا با شیرهای دریایی، دلفین‎‌ها، کلوب کودکان و… در این پارک وجود دارند و آکواونچر را به یک پارک آبی خارق‌العاده تبدیل کرده‌اند. رستوران‌های آکواونچر تنوع غذایی بالایی از غذاهای سراسر جهان را  به شما عرضه می‌کنند.

  لگولند، مناسب برای کودکان

  این پارک آبی برای کودکان تا سن 12 سال مناسب است. انواع تفریحات آبی مناسب برای کودکان را در این پارک پیدا می‌کنید. کودکان می‌توانند با لگو برای خود قایق بسازند و در رودخانه پارک قایق‌سواری کنند. استخر موج و سافاری لگولند هم جذاب و مناسب است.

   وایلد وادی

  شاید تعریف سرسره آبی هیجان‌انگیز این پارک آبی را شنیده باشید. در هیچ جای دیگری از دنیا به جز آمریکا سرسره‌ای به این ارتفاع پیدا نمی‌کنید. بهتر است هیجان زائدالوصف این تفریح آبی را از دست ندهید. استخر موج این مجموعه موج‌های یک و نیم متری به وجود می‌آورد که موج‌سواری لذت‌بخشی را به شما هدیه می‌دهد. سرسره مارپیچ پرشتاب، ترکیب ترن‌سواری و سرسره آبی و تفریحات آبی دیگر، وایلد وادی را به یکی از جذابیت‌های فراموش‌نشدنی سفرتان تبدیل می‌کند.

  کلام پایانی

  در این مقاله در مورد روستایی کوچک صحبت کردیم که با سرعتی خارق‌العاده تبدیل به یکی از مهم‌ترین شهرهای تجاری جهان شده. دوبی یکی از لوکس‌ترین و مدرن‌ترین شهرهای جهان است و با توجه به تلاش‌های بسیار زیادی که برای صنعت گردشگری در این شهر صورت گرفته، این شهر یکی از گردشگرپذیرترین شهرهای جهان و مورد علاقه خاص گردشگران ایرانی است.

  مسافرت به دوبی و بازدید از جاهای دیدنی دوبی با توجه به فاصله نزدیک این شهر با کشورمان انتخاب بسیاری از ایرانیان است. جذابیت‌های گردشگری دوبی به حدی متنوع و دوست داشتنی است که سفر به این شهر، یکی از سفرهای خاطره‌انگیز گردشگران خواهد شد. کارشناسان خبره ما در هزار و یک گشت پاسارگاد همواره آماده پاسخگویی به سوالات شما هستند تا بهترین شرایط تور دوبی را برای شما  فراهم آورند.

  برای دریافت آخرین اطلاعات تور دبی با ما تماس بگیرید.

  جزیره قشم
  قشم، زیبا و باشکوه در آغوش خلیج نیلگون فارس
  قشم، زیبا و باشکوه در آغوش خلیج نیلگون فارس

  قشم، زیبا و باشکوه در آغوش خلیج نیلگون فارس

  اگر شما هم علاقه‌مندید تا سفری فراموش‌نشدنی به جزیره‌ای سرشار از زیبایی و آرامش داشته باشید، جزیره قشم را در ابتدای لیست خود بنویسید. ایستادن بر کرانه خلیج همیشه فارس و تماشای درخشش آفتاب و افسون دریا، شما را به سفر می‌خواند، سفر به بزرگ‌ترین جزیره خلیج فارس. آسمان و دریا هر کدام از راهی شما را به قشم دوست‌داشتنی می‌رسانند.

  وقتی به جزیره رسیدید و اولین قدم‌تان را بر خاک گذاشتید، به یاد داشته باشید که جزیره کهن‌سال در زمان ساسانیان به نام ابرکاوان شناخته می‌شد. اجازه دهید ذهن‌تان سفری در تاریخ کند و همزمان با شما که به تور قشم آمده‌اید، خیال‌تان هم سفری تاریخی داشته باشد. کشتی‌ها و قایق‌هایی را تصور کنید که در طول هزاران سال بر ساحل قشم پهلو می‌گرفتند و مردمی را به یاد آورید که قرن‌ها در این جزیره خانه و کاشانه داشتند. مردمی که اکنون نشانی از آن‌ها نیست جز فرزندان‌شان که هم عصر ما هستند و آثار تاریخی‌ای که از گزند روزگار در امان مانده‌اند.

  مساحت و موقعیت جغرافیایی جزیره قشم، بزرگ‌ترین جزیره غیرمستقل جهان

  برای اینکه به خوبی از موقعیت جغرافیایی مکانی که در آن هستید آگاه شوید ابتدا به وسعت جزیره توجه کنید. قشم بزرگ‌ترین جزیره خلیج فارس است و دومین جزیره بزرگ خلیج فارس، جزیره‌ای است که خود به تنهایی یک کشور است؛کشور بحرین. قشم با 1491 کیلومتر مربع مساحت، 5/2 برابر بزرگتر از بحرین است. برای اینکه بهتر به بزرگی این جزیره پی ببرید مساحت قشم را با کشور پیشرفته سنگاپور مقایسه کنید. به عددی مشابه عدد قبل می‌رسید، جزیره قشم تقریبا 5/2 برابر بزرگ‌تر از کشور سنگاپور است. طول مستقیم جزیره قشم از بندر معرفش در یک سمت جزیره تا بندر انتهایی‌اش در سمت دیگر 108 کیلومتر است و عرض متوسط جزیره 11 کیلومتر.

  زمانی که در ساحل شمالی جزیره ایستاده‌اید و به روبرو نگاه می‌کنید پیش رویتان بندرعباس قرار دارد که حدود 20 کیلومتر با جزیره فاصله دارد. شمال شرق شما جزیره هرمز قرار دارد و در شرق جزیره لارک. وقتی هم در ساحل جنوبی قشم هستید جزیره هنگام مقابل شما است و تنب کوچک و بزرگ و ابوموسی در جنوب غربی.

  آب و هوا جزیره قشم

  این جزیره در گروه سرزمین‌هایی با آب و هوای خشک طبقه‌بندی می‌شود. دمای متوسط قشم 26 درجه سانتی‌گراد است و رطوبت نسبی هوا بالا است. بارندگی سالانه جزیره قشم حدود 183 میلی‌متر در سال برآورد شده است.

  اقامت در قشم، با میزبانانی خونگرم و مهمان‌نواز

  حتما زمانی که به قشم زیبا رسیدید علاقه دارید زودتر به سمت جاهای دیدنی قشم حرکت کنید. ولی قبل از حرکت بهتره است وسایلی را که به همراه دارید در محلی که برای اقامت در قشم در نظر گرفتید بگذارید و بعد از استراحتی کوتاه دل به زیبایی‌های جزیره بسپارید.

  خوشبختانه اماکنی که برای اقامت در قشم وجود دارند کم نیستند و از بین آن‌ها می‌توانید به گزینه دلخواه خود برسید. هتل، هتل آپارتمان، مهمان‌پذیرها، خانه‌های محلی آماده هستند تا با توجه به سلیقه شما، پذیرای حضورتان در جزیره قشم باشند.

  ژئوپارک قشم

  جاهای دیدنی قشم

  وقتی به لیست جاهای دیدنی قشم نگاه کنید متوجه می‌شوید که چرا اینجا محبوب گردشگران است. این جزیره جذابیت‌هایش را در طیفی گسترده پیش روی شما گسترده است، طبیعت زیبا با جاذبه‌هایی مثل سواحل رویایی و دره‌های مسحورکننده، آثار تاریخی، بازار خرید مناسب منطقه آزاد قشم و … در کنارمردمی خونگرم نجیب باعث محبوبیت تور قشم و تور لوکس قشم برای گردشگران شده‌اند. با هم نگاهی به تعدادی از جذابیت‌های بزرگ‌ترین جزیره خلیج فارس می‌اندازیم.

  ژئوپارک قشم، اولین ژئوپارک خاورمیانه

  ژئوپارک یا پارک زمین‌شناسی منطقه‌ای است با قدمتی که ممکن است به چند میلیارد سال برسد و به برنامه‌ای از بخش علوم زمین یونسکو ارتباط دارد. ژئوپارک‌ به مناطقی گفته می‌شود که نشانگر تنوع عظیم زیستی و زمین‌شناختی کره زمین هستند. اگر به تعریف علمی ژئوپارک و مولفه‌های لازم برای اینکه منطقه‌ای با این نام شناخته شود علاقه دارید می‌توانید با جستجو در اینترنت پاسخ خود را پیدا کنید.

  برای دیدن ژئوپارک شگفت‌انگیز قشم باید به غرب جزیره بروید. این ژئوپارک از شمال و جنوب به دریا می‌رسد. روستاهای طبل و سلخ مرز شرقی ژئوپارک و روستای گوری مرز غربی آن هستند.

  به مناطقی که دارای میراث زمین‌شناسی هستند ژئوسایت گفته می‌شود. ژئوپارک ارزشمند قشم دراری 25 ژئوسایت دیدنی است که عبارتند از:

  جنگل حرا، دره ستارگان، غار خربس، کورکوراکوه، بام قشم، دره تندیس‌ها، دره شور، ، نمکدان، تنگه چاه‌کوه، کریان، موزه ژئوپارک، پهنه‌های گلی، ساحل کرق، دره قاضی، تنگه اولی، بصیرا، چاکویر، جزایر ناز، ژئولینک، باسعیدو، خلیج دیرستان، روستای لافت، تالاب پرندگان دوکوهک،  ساحل تخم‌گذاری لاک‌پشت‌ها، صخره خرچنگ‌ها

  جنگل حرا، رازی بین جنگل  ودریا

  آنچه بین درختان جنگل حرا و دریا می‌گذرد برای‌تان عجیب است. در ساعت مد، دریا پیش روی شما است و می‌دانید دریا، جنگلی را زیر آب پنهان کرده است. آب که پایین می‌رود نشانه‌های درختان جنگل را می‌بینید و بعد از مدتی، جنگل حرا را می‌بینید که کاملا از زیر آب بیرون آمده است. جالب است که پرندگان راز بین جنگل و دریا را می‌دانند و پرندگانی مثل حواصیل، فلامینگو، پلیکان، مرغ ماهی‌خوار در زمان مناسب به جنگل می‌آیند.

  دره ستارگان، نامی برگرفته از افسانه‌ها

  زمانی که مردم بومی گذشته به این دره می‌آمدند و شکل‌های عجیب و حالت خاص اینجا را می‌دیدند، فکر می‌کردند ستاره‌ای به اینجا برخورد کرده است. برخوردی که در اثر آن ستون‌های بزرگ، دیواره‌های بلند، تصاویر حیوانات و موجودات عجیب و مخروط‌های نوک تیز در این دره به وجود آمده‌اند. هرچند امروزه می‌دانیم پدیده‌های زمین‌شناسی و اثرات آب و هوا به وجود آورنده آن هستند. با این وجود باز هم حالت شگفت‌انگیز دره ستارگان با همه زیبایی‌هایش در ذهن شما خواهد ماند.

  غار نمکدان قشم

  قلعه پرتغالی‌ها

  پنج قرن پیش که استعمارگران پرتغالی به جزیره آمده بودند، در اینجا قلعه‌ای نزدیک دریا ساختند تا علاوه بر ایجاد مکانی مطمئن برای حضورشان در قشم، از این قلعه برای پشتیبانی از قلعه‌ای که در جزیره هرمز داشتند هم استفاده کنند.

  چاه‌های تلا

  به سمت بندر لافت که بروید می‌توانید این چاه‌های خلاقانه را ببینید. از 366 حلقه چاه گذشته، حدود 50 تا 60 حلقه چاه را می‌توانید پیدا کنید. شکل چاه‌ها برایتان جالب خواهد بود، مربع، مستطیل، دایره و گلابی شکل. آب باران در این چاه‌ها ذخیره میشد و هر حلقه چاه برای یک روز از سال استفاده می‌شد. حتما حدس زده‌اید که چرا تعداد آن‌ها 365 حلقه نیست، بله… زمان طراحی و ساخت چاه‌های تلا حتی به سال کبیسه که 366 روز دارد هم فکر کرده‌اند.

  غار نمکدان، بزرگ‌ترین غار نمکی جهان

  طول 6400 متری این غار باعث شده تا از همه غارهای نمکی جهان بزرگ‌تر باشد. وقتی چشم‌هایتان به نور غار عادت کرد حتما به لایه‌های نمک دقت کنید، گذر زمان طولانی لایه‌ها را این چنین روی هم قرار داده است. قندیل‌های نمکی این غار هم زیبا و دیدنی هستند.

  کلام پایانی

  جزیره زیبای قشم میلیون‌ها سال دستان هنرمند طبیعت را بر خود دیده است، حاصل این زمان طولانی شاهکاری خارق‌العاده است. شاهکاری که به هر جایش که نگاه کنید جز زیبایی و شگفتی نمی‌بینید.

  هزاران سال است که کشتی‌ها بر ساحل جزیره‌ای آرام می‌گیرند که مردمانی خونگرم و مهربان در آن زندگی می‌کنند. نجابت مردم وقتی با تور قشم یا تور لوکس جزیره از جاهای دیدنی جزیره قشم دیدن می‌کنید برایتان قابل لمس است.

  علاوه بر طبیعت خاص قشم و تاریخ غنی این منطقه، جزیره قشم به عنوان یک منطقه آزاد منطقه‌ای مناسب برای خرید به حساب می‌آید که این مساله مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار گرفته است.

  مشاوران شما در هزار و یک گشت پاسارگاد با تمام توان خود آماده‌اند تا بهترین شرایط را برای شما فراهم آورند. ما منتظر تماس شما هستیم تا در این راه، در کنار شما باشیم.

  برای دریافت اطلاعات آخرین تورهای جزیره قشم با ما تماس بگیرید.

  جشنواره دیوالی، نور و روشنایی هندوستان را فرا می‌گیرد
  جشن دیوالی هند

  جشنواره دیوالی، نور و روشنایی هندوستان را فرا می‌گیرد

  مردم هندوستان هر سال جشن‌های زیادی را برگزار می‌کنند و همان‌طور که می‌دانید این جشن‌های متنوع ریشه در فرهنگ‌های گوناگون این کشور دارد. بسیاری از آیین‌ها، روش‌های مدیتیشن، معلمان مذهبی شناخته‌شده از این کشور به جهان معرفی شده‌اند.

  در این مقاله با بزرگ‌ترین جشن فراگیر این کشور آشنا می‌شویم، فستیوال دیوالی. این جشنواره ریشه در آیین هندو دارد. اگر بخواهید پیشینه دیوالی را بدانید به دوران پیش از تاریخ را می‌رسید. دوران پیش از تاریخ به زمانی گفته می‌شود که هنوز بشر خط را اختراع نکرده بود وتاریخ مکتوبی از آن دوران در دست نیست.

  دیوالی چیست؟

  دیوالی تغییر شکل یافته کلمه دیپاوالی است که به معنای ردیف و صفی از نور است. این جشن کهن نماد و سمبلی برای اشاره به پیروزی نور بر تاریکی یا نیکی بر شرارت است. هر چند دلاِیل دیگری هم برای این جشن عنوان می‌شود مثل تولد لاکشمی که الهه توانگری و کامیابی است یا بازگشت راما از تبعید و شکست دادن راوانا.

  دیوالی در تقویم

  دیوالی آغاز سال هندی هم به حساب می‌آید، مثل نوروز یا کریسمس. سال هندی بر مبنای گردش ماه محاسبه میشود و به همین خاطر همیشه در یک روز نیست و هر سال تاریخ متفاوتی در تقویم شمسی و میلادی دارد.

  روزهای جشنواره دیوالی

  دیوالی در 5 روز برگزار می‌شود که هر روز نمایانگر اتفاقی خاص است. در طول مدت جشن به خانه‌های مردم که نگاه کنید متوجه حضور نورهای بسیاری در آن‌ها خواهید شد. از خانه فقرا گرفته تا ثروتمندان همگی با فانوس، شمع و چراغ روشن ودرخشان دیده می‌شوند. خانه‌هایی که حسابی تمیز شده‌اند و فانوس‌هایی به نام دیا با نور نارنجی در آن‌ها دیده می‌شود. این فانوس‌ها برای سلام و خوشامدگویی به لاکشمی وجود دارند. فانوس یا دیپ، نمادی از دانش است. رنگولی‌های متنوع و خوشرنگ را هم در این مراسم می‌بینید. زنان هندی کف اتاق، حیاط و درگاه خانه را با پودر رنگ، نقاشی می‌کنند که به این کار رنگولی می‌گویند.

  اگر علاقه دارید برنامه تور هندوستان خود را طوری تنظیم کنید تا این جشن دیدنی و کهن را از نزدیک ببینید، شاید دانستن فلسفه روزهای دیوالی هم برای‌تان جالب باشد. تور دیوالی دیدنی‌های خاص خود را دارد که در هیچ جشنواره دیگری وجود ندارند. با هم نگاهی به این روزها می‌اندازیم.

  فستیوال دیوالی

  روز اول، دهان ترایوداشی

  در روز اول جشن به سر می‌برید، روز دهان ترایوداشی. دهان به معنای ثروت است و ترایوداشی هم یعنی روز سیزدهم. این نام به روز 13 از ماه کراتیکا اشاره می‌کند. روزی که دهان وانتاری، یکی از نمادهای ویشنو خدای هندی از اقیانوس دارای دانش طب روحانی خارج می‌شود و به عنوان یاریگر مردم در برابر بیماری و مرگ عمل می‌کند. هندوها علاوه بر استحمام در غروب روز اول، باید هدایایی را حضور یاماراج، خدای مرگ تقدیم کنند. دادن هدایا در نزدیکی درخت مقدس که ممکن است در خانه اشخاص باشد انجام می‌شود. اگر درخت برای این کار نبود کافی است در قسمتی از حیاط جلویی خانه محلی پاکیزه و تمیز آماده شده باشد. ممکن است برای‌تان جالب باشد که هدایا را از نزدیک ببینید. در این صورت آنچه خواهید دید عبارت است از دیا یا فانوس‌های روشن و پراساد که نوعی شیرینی است.

  روز دوم، نارک چاتورداسی

  روز اول جشن را دیدید و احتمالا قبل از خواب به اتفاقات فردا که روز دوم است فکر کردید. حال برخواسته‌اید و روز شما و نارک چاتورداسی با هم آغاز شده‌اند. روزی که بزرگ‌ترین خدای هندوان که کریشنا نام دارد با نابود کردن اهریمن ناراکاسور جهان را از ترس نجات داد. جالب است بدانید که مادر این اهریمن به شکرانه نابودی فرزند شیطان صفتش این روز را روز جشن اعلام کرد.

  مراسم این روز پیش از طلوع خورشید و با استحمام آغاز می‌شود. روغن‌های مخصوص روی بدن ریخته می‌شوند تا با ماساژ، خستگی از بین برود و شادی ایجاد شود. روزی که با ماساژی فوق‌العاده شروع شود بیشتر شبیه روزی در یک تور لوکس است. وقتی روز به شب رسید، فانوس یاما دیا نباید روشن شود، روشن نشدن فانوس در این شب قسمتی از مراسم جشن دیوالی است.

  روز سوم، اوج جشنواره دیوالی

  در روز اصلی دیوالی مردم هنگام طلوع و غروب خورشید مراسم شکرگزاری از لاکشمی، الهه ثروت را به جا می‌آورند. به این مراسم شکرگزاری پوجا گفته می‌شود. مطمئنا متوجه شده‌اید که خانه‌ بسیار تمیز هستند و از درها و پنجره‌های گشوده خانه‌ها، چراغ‌های روشن را می‌بینید. هندوها معتقدند که اگر خانه‌شان پاکیزه و روشن نباشد، لاکشمی از خانه ‌آن‌ها دیدن نمی‌کند.

  مراسمی که امروز می‌بینید دعا، عبادت با سرود و اهدای هدیه به خدایان و دیدار مردم با هم و تعارف شیرینی است. وقتی خورشید در حال غروب است و شب از راه می‌رسید نورهای بسیاری را می‌بینید که زینت‌بخش خانه‌ها و خیابان‌ها شده‌اند. مردم خود را با آتش‌بازی و تماشای نور فانوس‌ها و شمع‌ها سرگرم می‌کنند تا زمان بگذرد، زیرا نباید در خانه باشند. خانه‌ها باید خالی باشند و در انتظار ورود الهه و برکت بخشیدن به آن‌ها.

  دیوالی هندوستان

  روز چهارم، پادوا

  مناسبت این روز ریشه در آرام کردن نیروی سرکش طوفان و سیل دارد. در باور هندوان روزی کریشنا متوجه درخواست مردم یک دهکده از ایندرا، خدای رعد می‌شود. مردم دهکده از ایندرا خواسته بودند تا برای آن‌ها باران بفرستد و همزمان نگران خشم ایندرا بودند که موجب طوفان و سیل می‌شود. کریشنا مردم را به خاطر پرستش خدایی خشمگین نکوهش کرد. نکوهش کریشنا باعث خشم ایندرا و فرستادن طوفانی به سمت دهکده می‌شود. کریشنا تپه‌ای را بر فراز دهکده نگه می‌دارد و این کار باعث نجات یافتن مردم می‌شود.

  وقتی جشن دیوالی به روز چهارم می‌رسد مردم به فکر موفقیت مالی در سال جدید می‌افتند و در دست‌شان دفترهای پس‌انداز جدیدی را که برای این کار تهیه کرده‌اند را می‌بینید.

  روز پنجم

  در این روز جالب برادران را می‌بینید که به ملاقات خواهران خود می‌روند. دلیل این کار به داستانی برمی‌گردد که در آن یاما، خدای مرگ به دیدار خواهرش یامونا می‌رود. یاما به عنوان هدیه و ارج نهادن به خواهرش ترتیبی داد تا هر کس در این روز به ملاقات یامونا برود، گناهانش بخشیده شود. برادران با این باور به دیدار خواهران خود می‌روند تا از این بخشش بی‌نصیب نمانند.

  کلام پایانی

  بزرگ‌ترین جشنی که در کشور 72 ملت هندوستان برگزار می‌شود جشن دیوالی است. هزاران سال است که مردم هند این جشن را برگزار می‌کنند و سال جدیدشان با این جشن مذهبی هندوان آغاز می‌شود. جشنی پر از نور، شادی و آرزو برای سال پیش‌رو.

  هندوستان برای گردشگران کشوری فوق‌العاده جذاب و خواستنی است. گردشگران بسیاری علاقه دارند تا این جشن زیبا را از نزدیک و با تور دیوالی ببینند. برای این کار باید برنامه‌ریزی درستی انجام شود تا زمان مسافرت به هندوستان و تور دیوالی با هم تطابق داشته باشند. مشاوران شما در هزار و یک گشت پاسارگاد می‌توانند به شما در پیدا کردن بهترین برنامه‌ریزی کمک کنند، با ما تماس بگیرید.

  برای دریافت آخرین اطلاعات تور هندوستان با ما تماس بگیرید.

  درباره ما